SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TFF ile Süper Lig kulüplerinin başkanları Riva’da buluştu

Spor Toto Süper Lig kulüplerinin başkanları ve TFF Yönetimi, borçların yapılandırılması konusunu görüşmek için TFF binasında bir araya geldi. Yalnızca Galatasaray'ın katılmadığı görüşmenin ardından Kulüpler Birliği Başkan Vekili Erol Bedir açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 20:00, 19/02/2019
TFF ile Süper Lig kulüplerinin başkanları Riva’da buluştu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından başlatılan ‘Mali Devrim’ projesiyle ilgili süreci değerlendirmek için bugün TFF Yönetimi ile bir araya gelen Süper Lig kulüplerinin başkanları, banka borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili detayları ve süreci masaya yatırdılar.

TBB ile TFF’nin ortaklaşa yürüttüğü projede önemli bir aşama katedilirken; borç düzeylerine göre kulüplere farklı yapılandırma modelleri oluşturulması üzerinde durulacağı belirtildi.

Bazı kulüp temsilcilerin ellerinde çok sayıda ve kalın dosyalarla toplantıya girdikleri gözlendi. Toplantıda farklı gündem maddelerinin de görüşülmesi beklenirken, Saat 16.00’da başlayan toplantının uzun süreceği ve Galatasaray dışında tüm kulüplerin katıldığı ifade edildi. İLGİLİ HABER Türkiye`de güzel şeyler de oluyor... Altınordu modeli rekor kırdı Türkiye`de güzel şeyler de oluyor... Altınordu modeli rekor kırdı

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Kulüpler Birliği Başkan Vekili Erol Bedir, futbol takımlarının ciddi finansal sıkıntılar çektiğini aktararak, şöyle konuştu:  “Federasyonumuz, kulüpler, Türkiye Bankalar Birliği ve başta da siyasi idarenin talimatıyla bir çalışma yürütülmüştü. En son 31 Ocak itibarıyla kulüplerimiz borç yapılarını ve ödeme planlarını Türkiye Bankalar Birliğine vermişti. TFF de yeni yapılanmayla birlikte yeni tescil talimatını 31 Mart itibarıyla uygulayacağını ve 28 Şubat’ta taslakları UEFA’ya göndereceğini bildirmişti. Bunlar işin teknik tarafları. Bu işin ete kemiğe bürünmesi için bu hafta içerisinde bir gelişme bekledik. En son TFF Başkanı, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı’mız ve bizler Sayın Maliye Bakanı’mızla görüştük. Bu hafta içerisinde hangi kulübün borçları hangi vadelere yayılacak şeklinde bir çalışma yapıldı. Bugün geldiğimiz noktayı değerlendirmek için toplandık. Paydaşların hepsi buradaydı.”

Erol Bedir, sözlerini şöyle sürdürdü:  “UEFA’ya, dört büyük kulüp de dahil artık TFF tarafından lisans verilmesi kesin gibi bir şey. Yüzde 99.9 diyebiliriz. Maliye Bakanı’mızdan randevu talep ettik. TFF, Kulüpler Birliği ve TBB de bu görüşmede olacak. Orada, bu konunun ne zaman ete kemiğe bürüneceği belli olacak. Lisanslama çalışmaları TFF’de 15 Mart’ta başlayacak. Bizim bu tarihe kadar finansal olarak konularımızı halletmemiz lazım. Futbol ailesinin borçlarının ödenmesi, UEFA kriterlerine göre sıkıntı olmaması lazım. Maliye Bakanı’mızla randevumuzdan sonra daha geniş kapsamlı bir açıklama yapacağız.”

Toplantıya katılım göstermeyen Galatasaray Kulübünü de bilgilendireceklerini söyleyen Bedir, toplantının uzun sürmesi nedeniyle Merkez Hakem Kurulunun (MHK) yeni görevlendirmesini değerlendiremediklerini anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: “MHK ile önümüzdeki günlerde bir toplantı yapacağız. Hem kendilerine hayırlı olsun diyeceğiz hem de çeşitli kulüplerimizin serzenişte bulunduğu konuların tekrar edilmemesi konusunda, görüş belirteceğiz.”

İLGİLİ HABER TFF, PFDK sevklerini açıkladı! Adem Büyük ve Adis Jahovic... TFF, PFDK sevklerini açıkladı! Adem Büyük ve Adis Jahovic...

Yayınlanma Tarihi:18:35,