SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yeni Malatyaspor Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında oynanan ve Beşiktaş'ın konuk olduğu Yeni Malatyaspor'u 2-1 yendiği karşılaşmayı spor yazarlar değerlendirdi.
İbret dersleri / Attila Gökçe - Milliyet Neredeyse 15 yıl oluyor. Süper Lig’in en tecrübeli, en kıdemli oyuncularından biri Malatyasporlu Adem Büyük… Arkadan Beşiktaşlı Lens’in sol ayağına, tam da aşil tendonuna yakın yerden tabanı basıyor… Cüneyt Çakır oyunu durduruyor. Cebinden sarı kartını çıkarıyor ve faul atışı için topun yerini gösteriyor. Sonra duralıyor Çakır. Mikrofon kulaklık muhabbetiyle VAR devreye giriyor.
VAR’ın, Cüneyt Çakır gibi dünya çapında “world class ” bir hakemin kararını yeniden gözden geçirmesini önermesi, pek rastladığımız bir şey değil… O önerinin anlamı VAR protokoluna göre KIRMIZI kart uyarısı. Çakır, ekrana koşuyor. Uzunca bir süre inceliyor pozisyonu. Sonra da kararını düzeltiyor: Evet, kırmızı! Sabri Çelik başkanlığındaki yeni MHK’nın etkisi böyle olsa gerek.
Adem Büyük ve tüm meslektaşlarına bir uyarı: VAR sistemi varken, faullü fena hareketleri, şiddetli, kural dışı hamleleri kaş-göz arasında yediremezsiniz. Hamle zaten sportmence değil. Bir de “ben bir şey yapmadım” ifadesiyle iki kolunu masumane (!) havaya kaldırmak da pek etik değil. Tecrübeli Adem’in özeleştirisini yaparak ders çıkarması gerekiyor. (Bu arada Teknik Direktör Erol Bulut’un Adem’i soyunma odasına gönderirken herhalde kutlamadığına da tanık oluyoruz.)
Ljajic’in goldeki başarısı kadar önemli bir hatasına daha tanık olduk. Golden sonra hırs ve sevinçle koşup kornerdeki bayrak direğini tekmeledi. Aferin (!) çocuk. Sarı kart gördün, Fenerbahçe maçında cezaya kaldın. Bunun adı derbiden kaçmak değilse ahmaklıktır. Artık hangisini seçersen!
'Onun adına üzüldüm' / Bilal Meşe - Milliyet Valla eğri oturacağız, doğruyu söyleyeceğiz arkadaş... Kaptan Adem Büyük, Lens’in tendonuna arkadan sert girdi, o da farkında, özür diledi, Cüneyt Çakır’a , “pardon” dedi, ama kırmızıdan kurtulamadı. Burada durun, pozisyon Cüneyt Çakır’ın görüş alanında, yani radarında, sarıyı çekti VAR devreye girdi. Çakır gibi deneyimli bir hakem VAR’a niye gereksinim duyar, anlayamadım. Dememiz o ki, Adem’in iyi niyeti var, ayağına sahip olamadı, onun adına üzüldüm.
Maçın özeti mi? Valla, sezon başından bu yana Beşiktaş’ın bu kadar gol pozisyonuna girip, bu kadar kaçırdığına tanıklık etmedim! Neye varmak istiyorum, siz siz olun, biz kritik yazanlar Kartal’a güvenip, fark beklediğiniz maçlarda yazınızı erken bitirmeyin, taraftarlar koltuğunuza yaslanmayın, hakemin bitiş düdüğünü bekleyin emi!
Ljajic çelişkisi / Ali Ece - Fanatik Beşiktaş neredeyse maça 1-0 önde başlayacaktı: Lens ne kadar iyi pres yaptıysa, o kadar kötü bir tercih yaptı; havadan dikmek yerine yerden yuvarlasa başka bir maç izleyebilirdik. Beşiktaş ilk 45’i 3 ayrı kimlikle oynadı: İlk 15’te hücum pres ağırlıklı, son 15’te topa sahip olma ağırlıklı, aradaki 15’te ise iki arada bir derede bir oyun. Lens ilk 15’teki preste pozitif etkiliyken son 15’te pas akışını bozma bağlamında negatif etkili oldu. Burak çok istekli ve üretkenlik peşinde gezgindi. Rakip 10 kişi kaldıktan sonra ilk devre bitene kadar Beşiktaş hızlı oynamak ile telaşlı oynamayı karıştırdı.
2. yarıya ise gerçekten iyi anlamda hızlı başladı, akan oyunda sağlanan hücum sürekliliği üst üste kazanılan duran top fırsatlarına da dönüşünce gol geldi. Sonrasında Lens bir golden ötesini kaçırdı. Caner’in süper erken ortasında Ljajic vuruş zekasını sergilerken “Keşke o zekanın bir kısmını da golün sevincine saklasaydı” dedirten cinsten bir sarı kart gördü. Gecenin sorusu Lens hiç gol vuruşu çalışmıyor mu? Bundan sonra idman sonunda kalıp bir zahmet gol vuruşu çalışacak mı?
İmdada Atiba yetişti / Erman Özgür - Fanatik Maçın ilk yarısında oyun kafa kafaya gözükse de hızlı ve dikine oynamayı başardığı anlarda girdiği pozisyonlarla Beşiktaş takımı gole yakın olan taraftı. Zaman zaman Malatyaspor’un Beşiktaş’ın oyununu bozmasına rağmen final paslarını iyi kullanılabilse skor çok daha önce alınabilirdi. Adem Büyük’ün yaptığı hata ve gördüğü kırmızı kart zaten üstün olan Beşiktaş’ı oyunun hakimi yaptı. Pas trafiğiyle bulunan toplar gol olmazken, imdada duran toptan Atiba yetişti.
Farkı artırabilecekken kaçan pozisyonlar ve Ömer Şişmanoğlu’ndan gelen gol bir parça tedirginlik yaratsa da Beşiktaş’taki tecrübeli oyuncuların fazlalığı ve telaş yapmamaları maçın tekrar dönmesine sebep oldu. Lajijc’in golü ile şampiyonluk yarışına çok daha sıkı tutundukları galibiyeti Malatya’dan almayı başardı.
Kartal daha rahat kazanabilirdi/ Cem Dizdar - Fanatik İlk devreleri sorunlu geçiren iki takımın karşılaşmasında beklenen oldu. Maç uzun süre Beşiktaş’ın saldırı girişimleriyle geçti ve pozisyon üstünlüğü onlardaydı. Denge, VAR üzerinden Adem Büyük’ün atılmasıyla iyiden iyiye Beşiktaş’a döndü. Özellikle enine oyunda tek kanatlısağdan- olsa da iyi göründüler. Maçta gerçek aksiyonlar ikinci devreye kalacaktı, kaldı.
Malatya kendi alanına büzüştükçe Beşiktaş çıktı... Devre başında Burak, denklemi çözecek vuruşu yapamadı! Derken Ljajic, o da olmadı ve nihayet Gökhan/Atiba. Ardından eksik Malatya maçı elinden kaçırdı ve Beşiktaş alan kullanımında fark yarattıysa da topu kullanacak zamanı ayarlayamayınca farka gitmekte zorlandı. Hele ki karşı karşıyayı kaçırıp dönenden gol yedikten sonra işler sarpa saracakken gelen gole kadar çekilen ızdırap!.. Nihayetinde Beşiktaş rahat kazanabileceği bir maçı sıkıntıya sokarak kazandı ama kazandı...
Gecenin sorusu Hakem Cüneyt Çakır faulü ve şiddetini tespit edip Adem Büyük’e sarı kart çıkardı. Ancak VAR’a çağrılınca kararın rengi değişti. Bu da gidişatı değiştirdi. Peki, bu doğru muydu? Peki Ljajic’in bayrak tekmelemesi?