SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

BBC’den flaş Fenerbahçe analizi: Hayal edin, Liverpool veya Arsenal…

İngiliz yayın devi BBC, Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu kriz ile ilgili detaylı bir analize yer verdi. Sarı lacivertli kulüp neden tarihinin en kötü günlerini yaşıyor? İşte BBC'nin yanıtı...

Tarihinin en kötü günlerini geçiren Fenerbahçe'ye İngiliz BBC de kayıtsız kalmadı. Fenerbahçe'nin analiz edildiği haberde, "Şimdi bir hayal edin. Liverpool veya Arsenal, Premier Lig'de düşme hattına inmiş. Şimdi durumu anlayabilirsiniz" yorumuna yer verildi.
İşte Bağış Erten'in görüşlerini içeren Matt Davis imzalı BBC analizinden satırbaşları: "Fenerbahçe krizde. Türkiye'nin en büyük kulüplerinden, Avrupa'nın devlerinden olan Fenerbahçe domine etmeye alışık olduğu ligin dibinden yukarı bakıyor."
"Kulübün Başkanı Ali Koç,'Yılın başında en kötü senaryoyu yazın desek, kimse mevcut durumu öngöremezdi' diyor. Fenerbahçe ligin en altından 2 puan yukarıda, lider Başakşehir'in 21 puan gerisinde."
"Bu 19 kez Süper Lig şampiyonu, geçtiğimiz yılın ikincisi olan bir takım için çok şaşırtıcı. Fenerbahçe Lig tarihinde hiç küme düşmedi. En kötü derecesi 80/81 sezonundaki 10'unculuktu."
"Liverpool veya Arsenal'in Premier Lig'in düşme hattında olduğunu düşünün, resmi daha iyi anlayacaksınız."
"Jay-Jay Okocha, Pierre van Hooijdonk, Alex, Nicolas Anelka, Roberto Carlos, Dirk Kuyt, Nani ve Robin van Persie gibi oyuncu ihraçlarıyla ünlü olan kulüp bugün ortalama yabancı oyunculara sahip."
"Bağış Erten: Son 20 yılın en zayıf kadrosu. Takımın kalitesi gerçekten çok kötü. Çok fazla forma giymeyen genç oyuncular, vasat yabancı oyuncular ve yaşlı yerliler. Bu karışım işe yaramıyor."
"UEFA'nın harcama gücünü sınırlayan FFP kuralları da Fenerbahçe'nin sorunlarını derinleştiriyor. Ali Koç, geçtiğimiz yaz iş başına geçti. Koltuğunu korumak için son yıllarda çok fazla para harcayan Aziz Yıldırım'ın yerine iş başı yapan Koç daha az bilinen isimlere yönelmek zorunda kaldı.
"Bağış Erten: Koç Türkiye'nin en zengin adamlarından biri. Ama FFP'den dolayı kendi parasını harcayamıyor. Çok yetenekli bir teknik adamla yeni bir takım yarattılar. Harika bir hikayenin ilk sayfaları gibi başladı her şey. Ama öyle yazılmadı."
"Yeni hoca Ersun Yanal'ın gidişatı değiştirebileceğine dair bir iyimserlik mevcut. 57 yaşındaki teknik adam 2013-2014 sezonunda Fenerbahçe'nin son şampiyonluğuna imza atmış ama yönetimle olan anlaşmazlıklar nedeniyle ayrılmıştı."
"Yerel başarısızlığa rağmen Fenerbahçe Avrupa Ligi'nde mücadelesine devam ediyor. Sonraki turda Zenit St-Petersburg ile oynayacaklar."
"Bağış Erten: Yanal için çok eleştiriler yapılmıştı. Ancak şimdi kurtarıcı o. Zaten dipteler, daha kötüsünü yapamaz. Kimse küme düşeceklerine inanmıyor. İlk 10 veya ilk 6 muhtemel. Eğer ilk 6 olursa bu başarı olacaktır."