SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

League of Legends ile E spor heyecanı artık yeni sahnesinde! E Spor nedir? Nasıl oynanır?

E spor son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Türkiye'nin ilk, dünyanın ise en büyük espor platformlarından Riot Games E spor Sahnesi açılıyor. E Spor'da Şampiyonluk Ligi heyecanı Espor Sahnesi çatısı altında gerçekleşecek. Peki E Spor nedir, E Spor nasıl oynanır?

Güncellenme: 20:11, 09/01/2019
League of Legends ile E spor heyecanı artık yeni sahnesinde! E Spor nedir? Nasıl oynanır?

E spor’a yapılan yatırımlar artmaya devam ediyor. Türkiye’nin ilk, dünyanın ise en büyük espor platformu olan Riot Games Espor Sahnesi 19 Ocak’ta İstanbul Ataşehir Watergarden’da açılıyor. Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi heyecanı Espor Sahnesi çatısı altında gerçekleşecek. İlgi git gide arttığı E Spor hakkında merak edilenler haberimizde yer alıyor. Peki E Spor nedir? Nasıl oynanır?

E SPOR NEDİR? NASIL ORTAYA ÇIKTI?

E spor, dünyanın her yerinden internet üzerinden oyun oynanabilen, belli zamanlarda düzenlenen uluslararası büyük organizasyonlarla dünyanın farklı yerlerinden insanların, oyun oynadıkları bir spor olarak tanımlanmaktadır.

lk çıkış noktası 70'li ve 80'li yıllarda atariler ve konsollu oyunlarla ortaya atılan e-Spor, sonrasında daha teknolojik olan playstationlar ile desteklendi. Son yıllarda teknolojideki gelişmelerle birlikte, bilgisayar ya da mobil cihazlarda oyunların oynanabilmesi, daha heyecanlı ve rekabetçi bir ortamın oluşması ile bu fikir hayata geçmiş oldu.

E SPOR NASIL OYNANIR?

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından lisanslanan sporcular, profesyonel sporcu olarak adlandırılır ve müsabakalarda yarışarak oyunlardan gelir elde edebilir.

Elektronik ortama geçen tüm işlemler gibi spor için de dijital dünyanın sunduğu en önemli avantaj mekan ya da zamana bağlı kalma zorunluluğunun olmaması. E-Spor için, oyuncular bizzat ilgili bakanlık tarafından lisanslanır ve çeşitli oyunlarda oynayarak bu işlemlerden para kazanabilir. Yeni yatırımların da gelmesiyle bu alan, önemli sayıda kişi için bir istihdam kaynağı da olacak gibi görünüyor. Geleneksel spor ve oyun işlemlerinden çok daha heyecanlı olan e-Sporlar ile daha fazla kişiye hitap etmek de mümkün olacak.

E SPOR İLE HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR?

Bu platformda da oynanabilen en bilindik oyunlardan bazıları; League of Legends, Fifa, Hearthstone, Overwatch, Dota 2 ve Counter Strike: Global Offensive.

Yayınlanma Tarihi:19:15,