SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Veliahtları bilinmiyor!

Kötü talihimizi değiştiren, futbolumuzda yeniden yapılanmayı başaran teknik direktör olarak tarihe geçen Fatih Terim…

Hala kırılamayan gol yememe rekorunu elinde bulundurup Türkiye'yi dünya üçüncüsü yapan Şenol Güneş. Futbolculuğu kadar teknik adamlığı da başarılarla dolu olan, çığır açan Mustafa Denizli…

Egoları, yaşantıları, karizmaları, giyimleri, maddi kazançları, açıklamaları ile manşetlerden hiç inmeyen 3 teknik adamımız var.

Yaşları ilerleyen ünlü hocalarımız yerlerine adam yetiştirmezken Anadolu takımlarının başındaki hocalar sıranın kendilerine gelmesini bekliyor!

YANLARIN YAKLAŞAMAZLAR

Terim, Güneş ve Denizli, bir teknik direktörde bulunması gereken, liderlik, karizma, futbol bilgisi ve birleştiricilik özelliklerine ve donanımına sahip. Kabul; üçü de iyi mentör ve akıl hocası. Hatta hedefleri önceden planlayabilen çok önemli özelliğe de sahipler. Taktiksel yeterliliklerini tartışmıyoruz bile. Durum böyleyken birine “Kabadayı” dendi. Diğerine “Çok kötü giyiniyor. Milli takıma yakışmıyor” diyen oldu. Öteki için “Kumar borcu var” yazıldı. Ama üçünün kazandığı şampiyonluk kimsede yok!

ÖĞRETİLMEZ, ÖĞRENİLİR

Yani… Asıl tartışılması gereken bu. Neredeyse bir çuval dolusu futbolcuda emeği olan Terim-Güneş-Denizli üçlüsünün yerlerine adam yetiştirmemesi. Halbuki Sepp Piontek, 1990 yılında A Milli Takım'ın başına geçmiş Terim ve Rasim Kara ile başarılarla dolu bir yola çıkmıştı. Denizli, yaptığı bir açıklamada kendisini Jupp Derwall'in peşindeki kediye benzetiyordu. Yoksa öğrenmeye aç yardımcıları mı yok? Denizli aslında bu durumu şu sözlerle özetliyor: Teknik adamlık öğretilen değil, öğrenilen bir meslektir!

YABANCILARA YER KALMADI

Süper Lig'de yabancı hoca barınamadı. İlk yarının sonunda hiçbir yabancı kalmadı. Bu sadece teknik-taktikle açıklanabilir mi? Mali sıkıntıların bu işte parmağı olabilir mi? Bu belki ayrı bir tartışma konusu ama ‘Üç büyüklerdeki üç büyük teknik direktör yerlerine kimi hazırlıyor' sorusunun yanıtını vermiyor açıkçası.

İYİ OYUNCUDAN İYİ HOCA ÇIKAR MI?

Yabancı teknik adamlarda durum ne? Örneğin Löw-Klinsmann ikilisi. Löw iyi bir taktisyen. Hâlâ Almanya Milli Takımı'nın başında. Klinsmann ise ABD macerası yaşadı, şimdi kayıplarda. Başarılı liderlerin arkasından kimse çıkmayacak mı? Bu sorun sadece ülkemize özgü gibi gözükmüyor. Monaco'da bekleneni veremeyen Thierry Henry gibi… Maradona, Gullit, Hagi, Gascoigne… Aynı kaderi mi paylaşacak?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek