SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eskişehirspor başkan bulamıyor… Yönetim İcra Kurulu’na kaldı

Türk futbolunun efsane takımlarından Eskişehirspor'da olağanüstü kongre ertelendi. Kongrede başkan adayı çıkmaması nedeniyle yönetim, delegelerin oy çokluğuyla kulüp İcra Kurulu'na kaldı.

Güncellenme: 14:09, 06/01/2019
Eskişehirspor başkan bulamıyor… Yönetim İcra Kurulu’na kaldı

Spor Toto 1. Lig’de mücadele eden, bir döneme damgasını vurmuş efsane kulüp Eskişehirspor’un geçen hafta yeterli çoğunluk sağlanamaması nedeniyle bugün yapılan olağanüstü kongresi, başkan adayı çıkmadığı için yeniden ertelendi. Kulüp yönetimi, delegelerin oy çokluğuyla İcra Kuruluna kaldı.

Kongrede genel kurul divan başkanlığına Murat Diri seçildi. Divanın oluşturulmasının ardından Halil Ünal başkanlığındaki Eskişehirspor Yönetim Kurulu’nun faaliyet ve denetim raporları oy çokluğuyla ibra edildi. Genel kurulda başkan adayı çıkmazken, yönetim oluşturulamaması nedeniyle kongre 18 Ocak Cuma gününe ertelendi. Kulübün yönetimi de Mehmet Şimşek, Murat Diri, Erkan Koca, Kaan Ay, Mete Yılmaz, Mehmet Kahya, Fuat Çapa, Mustafa Polat ve Harun Adıgüzel’dan oluşan İcra Kurulu’na kaldı.

İLGİLİ HABER Gaziantepspor`a küme düşme cezası! Başkan resmen açıkladı... Gaziantepspor`a küme düşme cezası! Başkan resmen açıkladı...

‘ESKİŞEHİRSPOR’UN ÇOK ACİL KAYNAĞA İHTİYACI VAR’

Eskişehirspor Kulübü Başkanı Halil Ünal, genel kurulda yaptığı konuşmada, acil kaynak ihtiyacına dikkati çekti. Başkanlık görevine geldiğinde kulübün borcunun 184 milyon 516 bin lira olduğunu aktaran Ünal, 13 aylık yönetim sürecinde borcun 153 milyon 742 bin liraya gerilediğini aktardı.

Geliri olmayan kulübün borcunu azalttıklarını ifade eden Ünal, şöyle konuştu:

“Kulüp lisansını alarak 3 puan silinmesinin önüne geçtik. Bu zorlu yolda şampiyonluğa oynayacak kadro kurduk. Transfer yasağı kalktığında bu takım sahaya çıkacak ve play-off oynayacak. Eskişehirspor’un layık olduğu yer Süper Lig. Genç futbolculardan kurulu bir takım oluşturduk. Bizim çocuklar asgari ücretle oynuyor. Eskişehirspor’un çok acil kaynağa ihtiyacı var. Kulüp başkanlığım bugün sona eriyor ancak birlik ve beraberlik içinde Eskişehirspor’u Süper Lig’e çıkartıp, borçlarını ödeyebileceği bir hala getirmeliyiz. Bu kulübü yaşatırsak, herkes alacağını alır. Eskişehirspor’da kimsenin bir lirası kalmaz. Bu transfer tahtasını açmalıyız. Çözülemeyen sadece yüzde 15’lik dosya kaldı.”

ESKİŞEHİRSPOR EN BÜYÜK ÇIKIŞINI 1970-71 SEZONUNDA YAPTI

Kurulduğu yıl olan 1965-1966 sezonunda ikinci ligde mücadele eden Eskişehirspor ara vermeden 1. Lige çıkmıştı.

Eskişehirspor Türkiye ligi şampiyonluğu hep kıl payı kaçırmasına rağmen bir çok önemli kupayı müzesine götürmüştür. Türkiye kupasını iki kez finalde kaybeden Eskişehirspor beklenen çıkışını 1970-71 sezonunda yapar. Finale Bursaspor ile birlikte kalan Eskişehirspor ilk maçı deplasmanda 1-0 kaybeder. Eskişehir’de oynanan karşılaşma ise uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek niteliktedir. Rövanş karşılaşması Atatürk Stadyumunda oynanır. 27. ve 65. dakikalarda Riva Halil’in attığı iki gol ile Es-Es kupayı müzeye götürür. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı kupasında Es-Es, Galatasaray ile karşılaşır. Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda oynanan maçı Eskişehirspor 3-2 kazanarak sezonu iki kupa ile kapatır.

Eskişehirspor, 1966, 1972 ve 1987 yıllarında ise Başbakanlık Kupası’nı müzesine götürdü.

Yayınlanma Tarihi:15:59,