SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çağla Büyükakçay kimdir? Tenisçi Çağla Büyük Akçay kaç yaşında?

Çağla Büyükakçay, 28 Eylül 1989 doğumludur. Türkiye'nin en başarılı kadın tenisçilerinin arasında yer alan Çağla Büyükakçay hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...

Güncellenme: 09:48, 31/12/2018
Çağla Büyükakçay kimdir? Tenisçi Çağla Büyük Akçay kaç yaşında?

Çağla Büyükakçay, Grand Slam turnuvalarında tek kadınlarda ön eleme turlarında oynayan ve turu geçen ilk Türk tenisçi olarak tanınıyor. Çağla Büyükakçay hakkında bilmek istediğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz… Çağla Büyükakçay kimdir? Nerede doğdu, kaç yaşında…

ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KİMDİR? ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KAÇ YAŞINDA?

Çağla Büyükakçay, 28 Eylül 1989 tarihinde Adana’da doğdu.Tenis oynamaya ailesinin desteğiyle 8 yaşındayken Adana Tenis Dağcılık Kulübü’nde başladı. 12 yaşında Türkiye Klasman Turnuvası ve Türkiye Kapalı Kort Turnuvası şampiyonluklarını kazandı.14 yaşında Enka Spor Kulübü’ne transfer oldu. 15 yaşında Türkiye Fed Kupası Takımı’na seçilerek Türk tarihindeki en genç bayan milli tenis takımı oyuncusu oldu.

2009 yılında ilk Büyükler Türkiye Şampiyonası kupasını kazandı.2010 yılında Valladolid’de düzenlenen ITF 25,000 $ turnuvasını kazanarak, bu ödülde ITF turnuvası kazanan ilk bayan Türk tenisçisi oldu.Çağla Büyükakçay, kazandığı bu turnuvayla birlikte, aynı sene ilk kez Grand Slam’da oynama hakkı elde etti.

8 Mart 2012 tarihinde Can Üner antrenörlüğünü yapmaya başladı.2012 yılında İstanbul’da düzenlenen 13. TED Cumhuriyet Kızları Tenis Turnuvası’nda, tekler final maçında Hollandalı Richel Hogenkamp’a 2-0 yenildi.

2014 yılında Malezya’da düzenlenen WTA kapsamındaki BMW Malezya Open turnuvasında Slovak Tadeja Majeric’i yenerek bir WTA turnuvasında çeyrek finale çıkan ilk Türk tenisçi olmuştur. Çeyrek finalde ise Çek Kristyna Plíšková’ya 6-4 ve 6-4 lük setlerle elenerek turnuvaya veda etmişti.

İLGİLİ HABER Sabriye Şengül kimdir? Kick Boks şampiyonu Sabriye Şengül nereli? Sabriye Şengül kimdir? Kick Boks şampiyonu Sabriye Şengül nereli?

2015 yılının Mart ayında FED Kupası Kalp Ödülü’nün oylamasında aday olduğu açıklandı. Oylama sonucunda en çok oyu alan Çağla Fed Cup Heart Award Ödülü'ne layık görüldü.2015 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen TEB BNP Paribas Istanbul Cup turnuvasına katıldı. Ancak 21 Temmuz 2015 tarihinde Slovak rakibi Daniela Hantuchová ‘ ya 2-1 yenilerek turnuvaya veda etti. Çağla Büyükakçay şu anda WTA sıralamasında 162.sırada yer almaktadır.

Büyükakçay, 2016 İstanbul Cup turnuvasında, 22 Nisan tarihinde bir WTA turnuvasında yarı finale yükselen ilk Türk kadın tenisçi oldu. Bir sonraki gün yarı finaldeki 6-0 ve 7-5’lik setlerle 2-0’lık galibiyet ile bir WTA turnuvasında finale çıkan ilk kadın raket oldu. Turnuvanın finalinde de 2-1’lik galibiyetle şampiyon olarak tarihe geçti.Bu başarısıyla grand slam ana tablosunda yer almayı da garantilemiş oldu.

İLGİLİ HABER Yasemin Adar kimdir? Dünya Şampiyonu güreşci Yasemin Adar kaç yaşında? Yasemin Adar kimdir? Dünya Şampiyonu güreşci Yasemin Adar kaç yaşında?

İLGİLİ HABER Sümeyye Boyacı kimdir? Şampiyon yüzücü Sümeyye Boyacı kaç yaşında? Sümeyye Boyacı kimdir? Şampiyon yüzücü Sümeyye Boyacı kaç yaşında?