SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ver çoşkuyu!

30 Aralık 2018

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in muhtemelen tanımadığı, Türk basketbolunun efsanesi, duayen ağabeyimiz Yalçın Granit, basketfaul.com'daki bir yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Milli Takımımız'ın Avrupa'da yenemeyeceği takım yok. Bu doğru ama bardağın dolu tarafı. Boş tarafı ise Milli Takımımız'ın Avrupa'da yenilmeyeceği takım da yok. Bunu önlememiz gerek.”

Yalçın ağabey yazısının devamında ‘büyük' oyuncu yetiştirmekten söz ediyor. Bu satırların yazarının sürekli gündemde tutmaya çalıştığı şey de bu. Sadece yerli ve ‘büyük' oyuncu sıkıntısı mı?

Basketbolumuzun sorunları görmezden gelinip çözüm için hiçbir şey yapılmazken ben bir kez daha hatırlatayım:

Fenerbahçe Beko, sadece Türk basketbolunu değil Avrupa basketbolunu yabancılarıyla domine ediyor.

Futbolda kulüpler zorunluluktan gençlere sarıldı. Basketbol kulüpleri de sarılmaya çalışıyor ama yetmiyor. Ellerindeki yerli malzemenin yetersizliği ve mali sıkıntılar yüzünden ucuz ve yeteneksiz yabancılara yöneldiler.

Sonuç: EuroCup'ta üç takımımız gruptan çıkamadı. FIBA Avrupa Kupası'nda Hollanda takımlarından 40 sayı fark yiyen temsilcilerimiz oldu. Bu yıl kapısına kilit vuran; aşçısına, istatistikçisine bile maaş ödeyemeyen; oyuncuları antrenman protestosu yapan kulüplerin sayısını inanın unuttum!

FIBA'da -oyuncularının paralarını ödemeyen kulüpler nedeniyle- en çok dosyası olan ve kulüpleri en çok transfer yasağı alan ülke Türkiye.

Altyapılarda erkekler Avrupa şampiyonalarında en iyi derecemiz üçüncülük (U16). U20'de beşinci, U18'de 12'nci olabildik. Kızlarda zaten B klasmanındayız.

Türkiye’de basketbolcu yetişmezken… Kulüpler batarken… İspanya'nın C takımını yenip Dünya Kupası'na gidince mutlu olan federasyon başkanımız sürekli sponsorluk anlaşmaları yaparak ortaklarını büyük şampiyonalardaki coşkuya davet ediyor.

Sonra da ekliyor: 2018 bizim açımızdan çok iyi geçti…

Peki o zaman… İyi seneler!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek