SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

VAR VAR!

28 Aralık 2018

Ligde bu yıl VAR ile beraber daha adaletli sonuçlar alınmaya başladı. Dünyanın en başarısız futbol yöneticilerinden biri olan TFF Başkanı ve ekibi, VAR sistemini uygulamaya koyarak görev sürecindeki en isabetli ve doğru kararını verdi. VAR, sahadaki adaletsizliğin önüne geçti ve ülke futbolunda sarsılan güvenin yeniden tesis edilmesinde rol oynadı.

KARAMAN FAKTÖRÜ

İlk yarının en başarılı iki takımı Başakşehir ve Trabzonspor oldu. Trabzonspor'un başarısında Ünal Karaman'ın yarattığı futbol kültürü ve felsefesiyle beraber kadro değişimi önemli rol oynadı. Başakşehir'in uzun süredir birlikte oynayan futbolcu topluluğu ve kadro istikrarı, ligin zirvesine oturmalarını sağladı. Ligde beklentilerin çok uzağında kalan Beşiktaş ekonomik sorunlardan dolayı sezon başında takımın hücum gücünü oluşturan Talisca ve Cenk ile yollarını ayırmak zorunda kaldı. Neredeyse toplamda 40 gol atan Talisca ve Cenk'in ayrılmasıyla Kartal hücumda çöktü. Babel, Queresma, Larin, Pektemek ve Love, Talisca-Cenk ikilisinin toplam gol sayısına ulaşamadı. Bu da Beşiktaş'ın kayıplarının sebebi oldu.

GS VE FB SIKINTILI

Galatasaray’da ekonomik sorunlar hem teknik kadroda hem de oyuncularda huzursuzluk yarattı. Bu huzursuzluk sahaya olumsuz yansıdı. Ayrıca alınan ağır cezalar da başarısızlığın önemli bir sebebi oldu.

Geçmiş yönetimin batırdığı Fenerbahçe'de başkanlığa gelen, bütün ülkenin sevdiği ve saydığı Ali Koç, hem mali tabloyu hem kadroyu düzeltme adına büyük çaba sarfetti. Bu konuda mesafe kaydedildi ama zamana ihtiyaç var. Fenerbahçe, mevcut kadrosunu en az 4 takviyeyle güçlendirmek zorunda. Kaleci, santrfor, sağ ve sol ön kanat oyuncusu transfer ederlerse ikinci yarıda toparlanıp Avrupa'yı zorlayabilirler. 14 yabancı sayısı fazla. Sınırlama getirilerek 6-7'ye düşürülmeli. Yabancı serbestliğinin Türk futboluna hiçbir faydasının olmadığı görülüyor. Ligimiz, Türk futbolcusu destekli ‘Afri- ka ligi'ne dönmüştür! Bunu göz gözardı etmemeliyiz.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek