SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sopayı gören gençlere sarıldı

28 Aralık 2018

ÜÇ büyük takımı batık… Ara transferin gözdesi Sadık Çiftpınar… VAR'ı bile kendine benzetmiş! A Milli Takım'ı küme düşmüş… BU ülkenin, adına ‘Süper' denilen liginin tanımı kısaca bu… TRIBÜNE oynayan kulüp yöneticileri, medyayı da kullanarak masallarla taraftarları uyutursa… Kötü sonuçlarda fatura hep teknik direktörlere kesilirse… Kulüpler, menajerlerin oyuncağı olursa… Taraftarlık, rakibi düşman gibi görmekle eşdeğerse ve her futbolsever her şeye ‘at gözlüğü' ile bakarsa… Federasyon Başkanı gençlik aşısından söz ederken, ülkesinde maç izleyen 73 yaşındaki bir Rumen'i A Milli Takım'ın başına getirirse… Televizyonlarda yorumculuk yapanlar, şov ve ceplerini doldurma peşinde koşarsa… Hakemler kuralları yorumlayamazsa… Bir ‘futbol ülkesi'nden söz edilebilir mi?

2-3 CENGİZ YETER

Damokles’in kılıcı gibi tepelerinde duran FFP yüzünden kadrolarını mecburen revize etmek zorunda olan üç büyükler yıllardır beceremedikleri kadro mühendisliğinden yine sınıfta kalınca, diğerleri ile aradaki makasın azalması, ilk devrede tabelaya yansıdı.

Yönetimlerin (federasyon ve kulüpler) gelenekselleşen hataları, teknik direktör yanlışları, kriz yönetememe ve hakemlerin her zamanki formsuzluğu düşünüldüğünde ilk devrede Türk futbolu için olumlu tek şey, süre almaya başlayan gençler oldu. Bu gençlerden 2-3 tanesi Cengiz Ünder'in seviyesine çıkarsa kazanım demektir.

Futbolun paydaşlarına tavsiyemdir: Futbol öğrenmek için ‘Football Manager' oynayın! Mevcut oyuncular, sözleşmeleri, geleceğin yıldızları hakkında bilgi ve fikir sahibi olursunuz… Antrenman tekniklerini, kadro mühendisliğini, bütçe denkliğini, medya ile ilişkileri de aradan çıkarırsınız! Ama dikkat edin; takımınızı Türkiye'deki gibi yönetirseniz ekim ayını göremezsiniz! BU arada boşverin Fenerbahçe Beko'yu, Devler'i, Periler'i, Sultanlar'ı, VakıfBank'ı, Eczacıbaşı'nı, Ramil Guliyev'i, Serap Özçelik Arapoğlu'nu, İrem Yaman'ı…

Ne yaptılar ki!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek