SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hadi ipucu sorusu | Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl nerede yapılır? İşte, Hadi ipucu cevabı…

Hadi ipucu sorusu yayında. Hadi ipucu olarak bugün için güreş tutkunu hadicilerin seveceği yerden geldi. "Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl nerede yapılır?" sorusunun cevabı merak konusu oldu. İşte, Hadi ipucu...

Güncellenme: 19:56, 21/12/2018
Hadi ipucu sorusu | Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl nerede yapılır? İşte, Hadi ipucu cevabı…

Hadi bilgi yarışması her haftaiçi olduğu gibi 20:30’da başlayacak. Spor günü konsepti ile Cuma günün eğlencelerinden biri olacak yarışma sporseverlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Heyecanla takip edilen yarışmadan önce yayınlanan Hadi ipucu sorusunu merak eden yarışmacılar ise Hadi ipucu sorusu araştırıyor. Türk sporunun en eskilerinden biri olan, ata sporumuz yağlı güreşlerin doğduğu kent soruldu. Hadi ipucu sorusu Instagram hesabından paylaşıldı. İşte, Hadi ipucu sorusu ve cevabı…

HADİ İPUCU SORUSU (21 ARALIK)

Hadi İnstagram sayfasında paylaştığı soruda “Ata sporumuzun geçmişinde Recep Kara’dan Orhan Okullu’ya, Ali Gürbüz’den Şaban Yılmaz’a nice efsane başpehlivan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde doğmuştur. Bugünkü ipucumuz tam da güreş tutkunu hadicilerin seveceği yerden geliyor. Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl nerede yapılır?” diye sordu.

Hadi ipucu sorusu cevabı: Yağlı güreşler her yıl Kırkpınar’da yapılır. Kırkpınar ise Edirne’de yer almaktadır. Yani sorusunu doğru cevabı Edirne’dir.

YAĞLI GÜREŞLERİN TARİHİ

Yağlı güreşlerin tarihi 4500 yıldan öncesine uzanmaktadır. Bulunan en eski kanıtlar M.Ö. 2650 yılına aittir. Antik Mısır’a ve Asur Krallığı’na ait buluntular yaklaşık olarak aynı döneme aittir. 

Efsaneye göre 1346 yılında Orhan Gazi’nin Rumeli’yi ele geçirmek için düzenlediği seferler sırasında, büyük oğlu Süleyman Paşa 40 askerle Bizanslılar’a ait Domuzhisar’ın üzerine yürür. Baskınla burasını ele geçirirler. Öteki hisarların da ele geçirilmesinden sonra, 40 kişilik öncü birlik geri dönerler ve şimdi Yunanistan’ın topraklarında kalan Samona’da mola verirler. 40 cengaver burada güreşe tutuşurlar. Saatlerce süren güreşlerde, adlarının Ali ile Selim olduğu rivayet edilen iki kardeşin bir türlü yenişemedikleri görülür.

Daha sonra bir Hıdrellez gününde, Edirne yakınlarındaki Ahıköy çayırında aynı çift yeniden güreşe tutuşurlar. Bütün bir gün güreşmelerine rağmen yine yenişemeyen kardeş pehlivanlar, gece boyunca da mum ve fener ışığında mücadelelerini sürdürmeye devam ederler. Ancak solukları kesilerek oldukları yerde can verirler.

Arkadaşları onları aynı yerdeki bir incir ağacının altına gömerek oradan ayrılırlar. Yıllar sonra ise aynı yere gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde gür bir pınar görürler. Bundan sonra halk orada yatanların anısına o yöreye, “Kırkpınar” adını verirler. I. Murat, Edirne'nin alınmasından sonra Edirne'de güreşçiler tekkesi kurmuş ve bundan böyle de her sene güreş yapılması bir gelenek haline gelmiştir.

Bir başka iddiaya göre ise Kırpınar Güreşleri’nin tarihçesi çok daha öncesine dayanır. M. Atıf Kahraman’ın aktardığına göre Sarı Saltuk Bizans’ın ve Bulgarların içinde bulunduğu karmaşadan yararlanarak 1261’de Edirne’yi de Bulgarlardan aldı. Sarı Saltuk 40 yıl Edirne'de kaldıktan sonra Dobruca'ya gitmek zorunda kaldı ve burada vefat etti. Bunun üzerine Bizans hükümdarı Andronikos, oğlunu Edirne'ye vali yaptı. Bu iddiaya göre kendisi de bir pehlivan olan Sarı Saltuk Osmanlılardan önce Kırkpınar Güreşleri’ni ilk düzenleyen kişidir.

Yayınlanma Tarihi:17:47,