SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şansal Büyüka: Çoktan tazminatsız kovulmalıydı…

Ünlü futbol yorumcusu Şansal Büyüka, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un son durumlarını değerlendirdi. Büyüka Comolli için çok çarpıcı bir yorumda bulundu. İşte o değerlendirmeler...
BU TRANSFERLER NASIL OLACAK? --------------- Galatasaray’da başkanından hocasına kadar herkes ocak ayında köklü bir transfer çalışması olacağını söylüyor. İyi hoş da, UEFA denetimi ne olacak, bilançolar nasıl tutacak, meraktayım. “Gönderip, gidenlerin yerine alacağız” deniyorsa, bu ballı sözleşmeleri kimse kolay kolay bırakıp gitmez. O zaman bu transferler nasıl olacak? Aslında bu sadece Galatasaray’ın değil, bütün büyük kulüplerimizin sorunu...
REKABET VARSA BİRLİK MÜMKÜN MÜ? ----------------- Kulüpler Birliği’nde ciddi görüş ayrılıkları belirdi. Birlik ile Galatasaray Kulübü ciddi anlamda ters düştü. Zaten kulüplerin rekabeti ortaya çıktığında birlik, beraberlik kalması mümkün değil... Ben bunca yıldır Kulüpler Birliği’nin yumruk gibi olduğunu sadece yayın ihalesi dönemlerinde gördüm. Gerisi hikaye...
TFF KURALLARINA SAYGI GÖSTERİN ----------- Galatasaray’ın teknik adamları ile futbolcular lig maçlarının öncesinde ve sonrasında canlı yayın ile basın toplantısına gelmiyorlar, tepki koyuyorlar. Ama Porto maçı sonrası hepsi canlı yayındaydı. Tabi UEFA kuralları, bizim TFF kurallarına benzemiyor. Uymadın mı, gözünün yaşına bakmıyorlar. Dilerim TFF kuralları ve talimatları da bir gün UEFA kuralları ve talimatları kadar önemsenir, saygı ve özen gösterilir.
ALBAYRAK NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI --------------- Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak barışcıl bir adamdır. Kavgadan, gürültüden, gerilimden beslenmez. Albayrak ortam gerilince, alışkın olmadığı için ne yapacağını şaşırdı. Abdurrahim Başkan’ın yerinde olsam ortam sakinleşinceye kadar kameralardan uzak dururum.
RASLANTI MI? ------------ Başakşehir önemli bir puan farkıyla lider... Malatyaspor ikinci sırada... Başakşehir’in hocası Abdullah Avcı, Malatya’nın hocası, Avcı’nın eski yardımcısı Erol Bulut... Sistem hocaları gelip ligin ilk iki sırasına yerleşti. Raslantı mı, asla değil...
ÇANLAR F.BAHÇE İÇİN ÇALIYOR --------------- Titanic batar mıydı, battı. “Fenerbahçe bu, bir şey olmaz” demeyin. İşin şakası kalmadı. Çanlar Fenerbahçe için çalıyor. Bunu artık duyun. Başka Fenerbahçe yok. Fenerbahçe’nin ligin ilk yarısını tehlike bölgesinin içinde bitirme ihtimali ciddi anlamda belirdi. Böyle bir sıralama tarihinde yok. Bunu hiçbir Fenerbahçeliye anlatamazsınız. Erzurumspor maçının ilk yarısında mükemmel oynayan Fenerbahçeli oyuncuların ikinci yarıda dilleri beş karış dışarı çıktı. Kondisyon sıfır... Ersun Hoca bunu düzeltir ama hangi arada derede yapacak, meraktayım.
HALA GÖREVİNİN BAŞINDA... --------- Fenerbahçe tarihinin en kötü transferlerini yapan sorumlu halen görevinin başında... İşini kötü yaptığı gerekçesiyle çoktan tazminatsız kovulmalıydı. Bu konuda herkes gibi şaşkınım.
SLIMANI'DEN VAZGEÇİN! ---------- Artık bu Slimani sevdasından vazgeçin... Slimani’yi kazanacağız derken Fenerbahçe’yi kaybediyorsunuz. Ligde dört golün üçünü kafa vuruşları ile atan, yüksek toplara iyi çıkan ve isabetli vuruşlar yapan Ayew, bu yoklukta santrfor olarak denenemez mi?
ELJIF'İ TAKİBE ALIN! --------- Eljif Elmas’ta müthiş bir düşüş var. Menajer Volkan Ballı’nın yerinde olsam, Eljif’i yakın takibe alırım.
KADRO DIŞI KALANLARI AFFEDİN ------------ İnatlarınızla inatlaşmayın... Dirar’ı, Ozan’ı, Aatif’i bir an önce kadroya katın. Alper’in en kısa sürede ve güçlü biçimde sahalara dönmesi için elinizden ne geliyorsa yapın. Mehmet Demirkol haklı... Fenerbahçe’nin omurgasının değişmesi gerekiyor. Harun’la forma için kafa kafaya mücadele edecek bir kaleci, çok olgun ve kaliteli bir stoper, orta sahaya bir beyin ve vurduğunu atan bir golcü...
VOLKAN BALLI GEÇ BİLE KALDI ------------- Fenerbahçe, idari menajerliğine Volkan Ballı’yı getirdi. Geç kalmış bir karar... Volkan Ballı geçmiş yıllarda Uche, Van Hooijdonk, Alex gibi yıldızlarla birlikte çalıştı. Futbolcu alemini iyi bilir. Halden anlar, onları idare eder. Hele gece kuşları... Bundan sonra dikkatli olsunlar. Hangi deliğe girseler Volkan Ballı bulur çıkarır. Adımlarını ona göre atsınlar.
ÇOK PEPE'LER GELİR, ÇOK PEPE'LER GİDER --------------- Beşiktaş, Avrupa’da yok. Beşiktaş, Türkiye Kupası’nda yok. Sadece Süper Lig’de var. Bu kadro da, bir golcü aldığı taktirde bu yarışı götürebilir. Bu bakımdan Beşiktaşlılar yıllık maliyeti 5 milyon euroya yaklaşan, gönül bağları kopan Pepe niye gitti diye hiç üzülmesinler. Burası Beşiktaş... Daha çok Pepeler gelir, çok Pepeler gider.
BÜYÜKLÜĞÜNÜ HATIRLADI ---------- Trabzonspor alışılmışın dışına çıktı. Son yıllarda büyük maç kazanmakta zorlanan Trabzonspor, bu sezonun ilk yarısında büyük maç kaybetmedi. Galatasaray’a 4 attı, belki de 7-8 farkla kazanacağı F.Bahçe maçında 2-1 galip geldi. Beşiktaş maçında son dakikada yediği golle 2-2 berabere kaldı. Trabzon büyüklüğü adına unuttuğu ne varsa hepsini bu sezon hatırlamaya başladı. Devam Ünal Hocam, devam...
BAŞAKŞEHİR YAKALANABİLİR ----------- Başakşehir’i şimdiden “Şampiyon” ilan edenler var. Ben bu görüşte değilim. Başakşehir, ilk yarıyı lider kapatmayı garantilemesine, aradaki puan farkını açmasına rağmen, ligin ikinci yarısında yakalanabilir. Başakşehir’in kurulduğu günden beri son derece iyi yönetildiğini, Türkiye’nin en güçlü ve futbol aklı en zengin hocası tarafından çalıştırıldığını ve diğer kulüplere örnek olması gerektiğini defalarca yazıp söyledim. Ancak bu sezon sahadaki Başakşehirspor’un, son iki yılın Başakşehir’inden daha geride olduğunu düşünüyorum.