SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol’dan Phillip Cocu, Ersun Yanal ve Ali Koç değerlendirmesi

BeIN Sports Manşet programında Fenerbahçe hakkında değerlendirmelerde bulunan Mehmet Demirkol, Phillip Cocu ile yolların ayrılması ve Ersun Yanal'ın geleceği hakkında açıklamalar yaptı.

"Cocu ile ilgili beklenen haber geldi. Fenerbahçe, antrenörünü aradı ve bulunca işi bitirdi sonucu çıkar mı? Bunları anlatmak lazım."
"Otobüs konusuyla ilgili, 'Bu bir ceza mı, oyuncuları korumak için mi yapıldı?' demiştik. Daha sonra ceza olmadığı yönünde haberler çıktı. Bunu yapıp, ne tepki gelecek diye bakılmış olabilir. Holding taktikleri futbola girdi."
"Bundan sonra yeni bir başlangıç olarak bakmak lazım. 'Bundan sonra her şeyi bir kenarda bırakıyoruz' denilebilir. Bu hayatta olan şeyler. Kriz yönetimi planla yapılıyor. Bu önemlidir."
"Fenerbahçe’de manevi iflas olmaz, maddi iflas olabilir. Bunun önüne geçmek için Ali Koç inanılmaz şeyler yapıyor. Şahsi servetinden aktarıyor. Bu görülmemiş bir şey. Vallahi bravo."
"Mehmet Topal'ın sağlığı yerinde olunca çok seçeneği var. Ersun Yanal'ın iyi takımının en önemli iki oyuncusundan biriydi Egemen'le birlikte. Tabii üzerinden 4 sene geçti. Artık o standartta değil Topal"
"Ersun Yanal'ın çok iyi izleri kaldı. Çok erken bir şampiyonluk. Bazen bir karar veriyorsun ama içeriğini öğrenince öyle değilmiş diyorsun. Dışarıdan algılanışı çok haksız bir gönderiliş. Sezona girerken oldu ve herkesin tadı kaçtı."
"Ama o hikayeyi de doğru hatırlamak lazım. Aziz Yıldırım iki röportaj vermişti. 'Bütün oyunculara sordum, bir kişi hariç gitmesinde sakınca yok dedi' dedi Aziz Yıldırım. O diyalog nasıl geçti bilmiyorum ama Aziz Yıldırım'ın bizzat söylediği buydu. Hep çok iyi anılar var. Şampiyon olma beklentisi olmasa da kendimize gelelim, yeniden korkutan takım olalım, ön alanda pres yapan takım olsun."
"Omurgaya 3 oyuncu çok şey değiştirir. Omurgadaki 5'li ya da 6'lıyı sağlam kuran Türkiye'de şampiyon oluyor. Galatasaray'ın Fatih Terim ile 2 sene üst üste şampiyon olduğu takımın omurgasına bak. Öyle götürdü işi."
"Benim en çok merak ettiğim yapının ne olacağı. Ali Koç'un vaade, o görevi bıraktığında Fenerbahçe'yi sağlam temellere oturtulmuş bir bina haline getirmekti. Aziz Yıldırım'ın da vaadi buydu. Ama gelinen noktada 'ben olmazsam olmaz'a gelmişti. Herkes kriz yaşar. Real Madrid de yaşıyor, Milan da yaşıyor. Ama geri döneceğini biliyorsun hepsinin. Çünkü o yapıları var."