SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarlarından Galatasaray Porto maçı değerlendirmesi

UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu son maçında Galatasaray ile Porto karşı karşıya geldi. Spor yazarları Galatasaray'ın sahadan 3-2 mağlup ayrıldığı karşılaşmayı değerlendirdi...
Buruk sevinç - Osman Şenher (Milliyet) Hepimiz seviniyoruz... En azından Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’nden elense de UEFA Avrupa Ligi’nde devam edecek... Keşke galip gelebilseydi... Ama ben bu kadar kolay, kendi hatalarından gol yiyen takım görmedim. İlk golde Felipe kafayı vuruyor, yanında Eren var... Vurdurmaması lazım o topa... İkinci golün penaltı ile alakası yok... Üçüncü golde ise Oliveira topa vuruyor, yanında kimse yok, önü bomboş... Allah aşkına böyle defans olur mu? Muslera ne yapsın?
Orta sahaya bakıyorum... Donk uzun zamandan beri oynamıyor. Bu maça hazırlanması lazım... Arkadaş dükkanı kapamış... Ndiaye, ne ümitlerle, dünya para verilerek kiralandı. Tamam mücadele ediyor. Bir tane final pası veremez mi, kaleye bir tane şut çekemez mi? Takıma olumlu anlamda katkısı yok! Fernando da eski Fernando değil... Tamam sakatlıktan yeni çıktı. Ama Galatasaray’ın orta sahası hakikaten sıkıntılı... Bunun sancısını Fatih Terim, Süper Lig’de de çekiyor...
İki hafta sonra Süper Ligin ilk yarısı bitiyor... Bu takıma kesin transfer lazım... Devre arası gerçekten yönetimin veya Fatih Terim’in dediği gibi iki-üç tane kaliteli, savaşçı futbolcu transfer edilirse UEFA’da Galatasaray derece yapabilir... Çünkü dün gece zaman zaman rakibinden daha çok gol pozisyonuna girdi. Hem de o kadar net gol pozisyonu kaçırıldı ki, buna birde kaçan penaltı dahil... 4-5 farklı kazanacağı maçı 3-2 kaybediyor. Yeni takviyelerle ben bu takımın çehresinin değişeceğini düşünüyorum.
Sadece coşku yeterli değil! - Mehmet Demirkol (Fanatik) Galatasaray olağanüstü bir baskıyla başlayıp, yine çok güçlü bir baskıyla maçı tamamladı. Ve kalesine gelen her top da gol oldu. Halbuki maç öncesinde bildiğimiz neydi? En önemli direnç noktası Muslera ve Galatasaray. 60’tan sonra fizik olarak düşüyor. Şampiyonlar Ligi bildik sürprizsiz performanslar ister. İçerideki Lokomotiv maçının dışında biz Galatasaray’dan ne göreceğimizi hiç bilemedik. Ve gördüğümüze de hep şaşırdık. İki Porto maçında beklediğimizin üzerinde bir oyunla skor alınamadı. 2 Schalke ve deplasmandaki Lokomotiv maçlarında ise değerlendirecek bir oyun dahi yoktu. Bunu salt santrfor eksikliğiyle anlatmak zor.
Gecenin sorusu Ozan yanında Ujfalusi, Popescu tarzı bir usta olsa üzerindeki baskı az, öğrenecek çok şey olsa hayat daha güzel olmaz mıydı? Maçın starı Kaçırdığı penaltının sonucu ağır olsa da Feghouli’nin bu performansına Galatasaray’ın ihtiyacı var. Dün Sarı-Kırmızılılar’ın hücumunu çok iyi yönetti. Sadece Eren değil, Onyekuru ve Rodrigues de onu daha iyi anlayabilseler Sarı-Kırmızılılar için işler çok daha kolay olacak. Maçın olayı Eren’in attığı golden sonra yuhalanması... Kuşkusuz tepki sadece kaçırdığı 2 net pozisyona değil. Gomis’in yokluğuna, takımın aradığı santrfor performansının alınamayışına. Ancak ne olursa olsun. Maç sırasında hele de bir gol attıktan sonra ıslıklamak yararsız. Kısa mesaj Galatasaray, Porto’ya karşı oynadığı oyunu kimseye oynayamıyor.
Kulbakov, Cim Bom’u yaktı! - Deniz Çoban (Fanatik) UEFA Hakem Kurulu Başkanı Rossetti’nin Elit kategoriye almayı düşündüğü Belaruslu hakem Kulbakov, ekibiyle birlikte başarılı bir sınav veremedi. Hakem ekibinin kritik kararlarının tamamına yakını hatalıydı. Maçın 10. dakikasında Ndiaye’inin şutunda, Ozan Kabak’ın göğsünden seken top, Eren’in önünde kaldı. Atağın devamında Porto’lu oyuncu topu kalenin içinden eliyle çıkardı. Hakemler Eren’in ofsaytta olduğu gerekçesiyle oyunu endirekt serbest vuruşla başlattılar. Oysaki Eren ofsayt değildi. Galatasaray lehine penaltı kararı verilip Porto’lu oyuncunun oyundan atılması gerekirdi.
Kaçan penaltıda karar... 42’de Mariano’nun rakibine penaltıyı gerektirecek bir teması yoktu. Porto lehine verilen penaltı hatalıydı. Aynı şekilde 44’te Galatasaray lehine verilen penaltının da hatalı olduğunu düşünüyorum. Hatta öncesinde Rodrigues ofsayt pozisyonundaydı. 66’da ise Galatasaray’ın kaçırdığı penaltıda karar doğruydu.
Golcün kadar varsın - Hakan Ünsal (Hürriyet) Galatasaray adına yine en büyük sorun ön taraftı. Gol atmanın, maç kazandırmanın ötesinde takım oyununa ve bireysel performansa büyük etkisi vardır. Öne geçen takım moral, önde oynayan oyuncu de özgüven kazanır ve aslında maçı kazandıran da budur. Galatasaray haftalardır bu güçten mahrum oynuyor ve bunu sağlayabilecek elindeki tek oyuncu Eren'de beklenenden çok uzak.
Eren, mücadele içine pek girmeyen, kendi bölgesinde kalıp sadece hazırlanan gol pozisyonuna konsantre bir santrfor. Ama Galatasaray'ın ihtiyacı bundan fazlası. Eren hem oynamalı hemde oynatmalı ki takım oyunun üst seviyeye çıkarsın. Ama bunun olmayacağını hepimiz biliyoruz.
NEDEN KAYBETTİ? 1- Basit gol vuruşlarını yapamazsan, 2- Gol sayılan penaltıyı atamazsan, 3- Kanatlar iş yaparken önde uyursan, 4- Rakibin bile ummadığı kadar kolay gol yersen, 5- Rakibi hapsetsen bile kazanamazsın...