SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yasemin Can’dan tarihi başarı! Bir ilki başardı

Milli atlet Yasemin Can tarihe geçti. Yasemin Can, Avrupa Kros Şampiyonası'nda üst üste 3 kez büyüklerde altın madalya kazanan ilk kadın sporcu olarak adını tarihe yazdırdı.

Güncellenme: 13:23, 10/12/2018
Yasemin Can’dan tarihi başarı! Bir ilki başardı

Milli atlet Yasemin Can, Hollanda’nın Tilburg kentinde düzenlenen Avrupa Kros Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak, üst üste 3 kez bu başarıyı elde eden ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti. Yarın 22 yaşına girecek milli sporcu Yasemin, 25. Avrupa Kros Şampiyonası’nda zirveyi bir kez daha kimseye bırakmadı ve altın madalyayı 3. kez boynuna takma başarısı gösterdi.

2016 ve 2017 Avrupa Kros Şampiyonası altın madalyalı şampiyon atleti Yasemin, Hollanda’da ise parkuru 26.05 ile tamamlarken, İsviçreli Fabianne Schlumpf ve Norveçli Karoline Grovdal’ı geride bırakarak altın madalyaya uzandı. Milli atlet, bu madalya sonrasında organizasyon tarihinde bu başarıyı elde eden ilk kadın sporcu unvanını elde etti.

İLGİLİ HABER Allano Lima`dan çok konuşulacak Fırat Aydınus paylaşımı Allano Lima`dan çok konuşulacak Fırat Aydınus paylaşımı

Çifte Avrupa şampiyonluğu

Milli atlet, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen 2016 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 5 ve 10 bin metrelerde altın madalya kazanarak duble yaptı. Yasemin Can, şampiyona tarihinde kadınlarda 5-10 bin dublesi yapan üçüncü isim olarak da adını bir kez daha tarihe yazdırdı. Milli sporcu, bu sene Almanya'nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda ise 5 bin metrede bronz madalya kazanmış, 10 bin metre yarışını ise 5. sırada tamamlamıştı.

Yasemin Can’dan 23 yaş altı rekoru

Kenya asıllı milli atlet, geçen sene Polonya’nın Bydgoszcz kentinde düzenlenen Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası’nda da 5 ve 10 bin metrelerde ilk sırayı kimseye bırakmadı.

Yasemin Can, 5 bin metrede 15.01.67’lik derecesiyle Elvan Abeylegesse’ye ait şampiyona rekorunu yaklaşık 15 saniye geliştirdi ve altın madalyaya uzandı. Aynı organizasyonda 10 bin metrede de yarışan Yasemin Can, bu kategoride de altın madalya kazanarak Polonya’da da çifte zafer yaşadı.

Parlayan Yıldız ödülüne aday gösterildi

Milli atlet Yasemin Can, geçen sene Avrupa Atletizm Birliği (EAA) tarafından düzenlenen Yılın Atleti Ödülleri’ndeki “Parlayan Yıldız” ödülüne aday gösterildi.

Yasemin Can, oylamada yılın çıkış yapan atletlerine verilen “Parlayan Yıldız” ödülünün adayları arasında yer alma gururu yaşadı.

Milli atlet, 2016 yılında ise “Yılın Atleti” ödülü adayları arasında yer aldı.