SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarlarından Akhisar Fenerbahçe maçı değerlendirmesi

Spor yazarları Akhisar-Fenerbahçe maçını değerlendirdi.

Spor Toto Süper Lig'in 15. haftasında Akhisar Belediye Stadyumun'da oynanan ve 3-0 Akihsar'ın galibiyeti ile biten Akhisar-Fenerbahçe maçını spor yazarları yorumladı.
3 Temmuz şiddetinde travma! - Ercan Güven / Milliyet Bu işin şakası kalmadı… Fenerbahçe şu anda 3 Temmuz Kumpası’ndan sonra tarihinin en büyük travmasının tam göbeğinde bulunuyor… Bu gidiş durdurulmazsa akıbet belli ve 3 Temmuz’u mumla aratacak günler bekliyor Türk Futbolu’nun devini. Diyeceksiniz ki, Ersun Yanal gelir bir galibiyet serisi her şeyi düzeltir! Hayır… O sadece travmanın şiddetini düşürür… Yaşanmışlar orada öylece kalır. Düşme hattında son tangonun etkileri yarın değilse on sene sonra görünür.
Bakın bu sene ilköğretim ile lise arasında 17 milyon 858 bin çocuk okula başladı. Hangisi bu Fenerbahçe’yi benimseyecek? Kaç tanesi Fenerbahçe’den vaz geçecek acaba? Fenerbahçe elbet çareler bulacak, kötü gidişi döndürecek… Ama önemli olan bu noktaya getirmemekti. Hele yenilenme için yirmi yıllık yönetimini değiştirmiş bir kulüpte asla… Açık söyleyeyim, ben kendimi Stephan King gibi hissetmeye başladım sezon başından beri… Her hafta yeni bir felaket, acı, trajedi yazmaktan bıktım; Fenerbahçe takımı taraftarlarına yaşatmaktan, yönetimi kulağının üstüne yatmaktan bıkmadı.
Efsane bitmiş ağlayan yok - Ediz Sırapınar / Miliyet Fenerbahçe tarihinin en utanılacak gecelerinden biriydi dün... Farklı mağlubiyeti geçtik, asıl düşündürücü olan Fenerbahçe’nin artık sıradan bir Anadolu takımına dönüştürülmüş olması... Tabii buna takım da denilirse... Coşkusunu kaybetmiş, mazisini unutmuş, kimliğini yitirmiş bir ekip var artık karşımızda. Ne yönetimi, ne teknik heyeti, ne sportif direktörü, ne de oyuncusu nereye koştuklarının farkında... Efsane bitmiş ağlayanı yok...
Fenerbahçe, kaybetmenin dayanılmaz ağırlığıyla adeta çöktü... Ne sportif ne de ruhsal bir varlık gösterebiliyor artık futbolcular... Artık düşme hattına girmenin psikolojik baskısı da ayakları biraz daha kilitleyecek. Bu saatten sonra bu takımı ayağa kaldırmak için sadece hoca değişikliği yeterli olmayabilir... Fenerbahçe’ye ciddi bir şok lazım... Öyle bir şok ki herkes yerinden fırlasın... Neyin ne olduğunu iyice anlasın... Yoksa Ali Koç’un başkanlığı çok erken sorgulanmaya başlanacak.
Dedenizi dinleyin Sayın Ali Koç - Serdar Ali Çelikler / Habertürk Bu takım, bu inat ile, bu yönetim anlayışı ile, bu Comolli ile bu futbol yönetimi beceriksizliği ile bu kadro yapılanması ile küme düşer. Siz de tarihe geçersiniz. Ben sizin yerinizde olsam, başkan inat etmeye devam ederse istifa ederdim.
Gelelim Ali Koç'a.. Anlattık.. Dinlemedi.. İnat etti. Çok sevgili Demiyın'ının kurduğu kadro bu işte. Akhisar daha iyi kadro. Ve daha iyi kadro sonucu aldı. Kulübesi daha kuvvetli idi ve oyuna girenler golü attı. Demiyın'ının kurduğu kadronun en iyi oyuncusu Hasan Ali idi. Sayın Başkan çok sevgili Demiyın'ını al holdinge koy. Ama Samandıra'dan gönder. Giresunspor eşleşmesinden sonraki konuşması dağlara taşlara olan idari müdürü holdingine al. Ama F.Bahçe'mizi ehil ellere bırak artık.
Devre arasında da FFP'yi falan boşverip en az 3 çok iyi transfer yapın. Yoksa tarihe tersten geçeceksiniz. Bana inanmıyorsanız dedenize inanın. İyi adama iyi para vereceksin. Kötü adamın maliyeti daha yüksek olur demiş rahmetli Vehbi Koç. Comolli'den ve onun yaptığı yahniden bu kadar oluyor. Bu vasatlık sadece size değil; sadece kulübe değil holdinginize de geleceğinize de külfet doğurur.
Fenerbahçe Light - Mehmet Demirkol / Fanatik Fenerbahçe kendi seyircisi dışında kimseyi korkutmuyor. Bu hafta itibarıyla bütün maçları seyretmiş biri olarak ligin tartışmasız en kötü futbol oynayan takımı olduğunu söyleyebilirim. Boş pas yapıyorlar. Boşuna pas yapıyorlar. Santrfor performansı yok. Orta saha direnci yok. Takım boyu çok uzun. Yüksek yüzdeyle gol yiyorlar. Bu takımın adı Fenerbahçe olmasa küme düşmenin en büyük adayı olur. Ümit kesilen takım yani. Adının Fenerbahçe olması bu adaylığı geçersiz kılmıyor. Sadece biraz ümidi var Fenerbahçe’nin. Adının getirdiği bir ümit.
Koeman ‘Valbuena takımı’yla bir kıpırdanma sağlamıştı. Ancak o ve Jailson’un yokluğunda bu plan uygulanamaz oluyor. Başka da bir plan yok. Dün Akhisar geri çekilip ceza sahasıüzerinde oyunu kabul ettiğinde de daha iyi olan taraftı, kalabalık çıktıklarında da... Ezici bir fark vardı arada. Çünkü Fenerbahçe hiçbir rakibini korkutmuyor. Bu Fenerbahçe değil Fenerbahçe Light... Gecenin sorusu Fenerbahçeli oyuncular uyuyabilecekler mi? 90 dakikalık uykudan sonra zor olur.
Özgüven tamamen kayboldu - Erman Özgür / Fanatik Maça ilk 10 dakikada iyi başlayan Fenerbahçe, Hasan Ali, Elif ve Mehmet Ekici üçlüsünün hareketliliği sayesinde eli ayağı düzgün bir iki pozisyon bulsa da bu iyi görüntü, saman alevi gibi çok çabuk söndü. Sonrasında topu öne taşımakta zorlanan, ne set hücumunu ne de rakip kaleye çabuk gitmeyi beceren Fenerbahçe, kaleci Harun, Skrtel Neustadter’in ortak hatası ile golü de yiyince zaten minimuma inmiş özgüveni, tamamen kayboldu.
Mehmet Ekici’nin duran top becerisi haricinde rakip ceza sahasına girmekte zorlanan Fenerbahçe’nin kulübesine bakınca Benzia haricinde, ki onun da ne kadar iyi bir hamle olduğu tartışılır, maçı değiştirebilecek başka da bir hamlesi yoktu. Akhisar’ın işin savunma kısmını sertleştirdiği dakikalarda hücum etmekte acele etmemesi, oyunu uzun süre 1-0 götürmesine sebep olsa da Fenerbahçe maçın neredeyse hiçbir anında oyun üstünlüğünü alamadı. Sonrasında Cihat hocanın hamleleri, risk alan Fenerbahçe’ye dün akşamki ağır skoru getirdi.