SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Alanyaspor Beşiktaş maçını değerlendirdi…

Spor Toto Süper Lig'de 15.haftanın açılış maçında Beşiktaş deplasmanda Sergen Yalçın'ın takımı Alanyaspor ile 0-0 berabere kaldı. Spor yazarları puanların paylaşıldığı mücadeleyi değerlendirdi.

Puanın kahramanı Karius - Erman Özgür / Fanatik Maçın ilk yarısı oyunu dar alana çeken Alanyaspor’a karşı Beşiktaş takımının boş alan araması ile geçti. Zaman zaman Quaresma ve Mustafa Pektemek, içeriye kat edip savunmayı zorlasa da ilk yarıdan akılda kalan Ljajic’in yeteri kadar devreye girememesi ve Alanyaspor’un hızlı ataklarında Necip’in kritik hamleleri oldu.
İkinci yarıda ise bu senaryoya ek olarak iyi kapanmaya devam eden ve fiziksel olarak ayakta kalan Alanyaspor’un, Beşiktaş’a pozisyon vermeden çok fazla pozisyon yakalaması ile devam etti. Beşiktaş’ın hamleleri de kötü giden oyuna çare olmazken, sahneye puanın kahramanı Karius çıktı. Kötü giden işlerin en azından bir puanla sonlanmasının sebebi, gün geçtikte performansını arttıran Karius oldu. Maçın önünde beraberlik Beşiktaş için belki kötüydü fakat oynanan oyun ve pozisyon sayısına bakınca 1 puanı kurtaran taraf Beşiktaş’tı.
Gecenin sorusu---- Beşiktaş’ta üretkenlik sorunu nasıl çözülür? Öncelikle Medel ve Dorukhan, ne kadar oyunu iki yönlü oynama çabası içinde olsa da Beşiktaş’ta Ljajic’in yaptığı işe katkı verecek Oğuzhan ve Dorukhan’dan ziyade Vagner Love gibi önemli bir santrforun Beşiktaş ilk 11’ine girmesi şart.
Maçın starı---- Loris Karius. Özellikle Beşiktaş’ın önde oynamaya çalıştığı maçta, zaman zaman çok iyi refleksler gerektiren kurtarışlar yaparak Beşiktaş’ı ayakta tuttu.
Maçın olayı---- Sergen Yalçın’ın Aytemiz Alanyaspor ile fiziksel olarak Beşiktaş’a karşı direnmesinin yanında taktik olarak da sürekli beklerin arkasını kullanarak pozisyona girmesi, Sergen Yalçın’ın aynı zamanda iyi rakip analizi yapan bir teknik direktör olduğunu da gösterdi.
Sergen Yalçın sürprizi - Attila Gökçe / Milliyet ------ Sergen Yalçın, Beşiktaş’ı iyi okumuş. MR’ını çekmiş, futbolcularına anlatmış. O nedenle Beşiktaş hiç beklemediği bir tablo ile karşılaştı. Quaresma Baiano ve Fernandes’in kıskacında yeterince topla buluşamıyordu. Aldığı topları da rahat kullanamadı. Sadece duran topları ve kornerleri değerlendirmek için topun başına geçti. Beşiktaş’ın sol tarafı zaten arızalı. Caner sakat, Babel yok...
Mustafa Pektemek de elinden geleni yapıyor ama, o bir kanat oyuncusu değil. Alanyaspor zaten sağda da gereken önlemi almış. Sadece o kadar mı? Kazandıkları her topu çabucak hücuma taşıdılar dün. Djalma Campos, Fernandes, Efecan, Ceyhun ve Sackey dişe diş ikili mücadelelere girişerek top çaldılar. Ortalama 5-6 pas yaparak Beşiktaş ceza alanına yaklaştılar.
İşte o görüntülerin içinde bir grup futbolcu parıldamaya başladı.Alman kaleci Karius, en az 3 mutlak golü önleyerek (nihayet) bir maçı kurtaran adam rolünü oynadı. Necip ve Vida dünkü maçın kahramanları idiler. Hem rakip ataklarını başarıyla kestiler, hem de oyunun akışını değiştirerek arkadaşlarını rahatlattılar.
Beşiktaş iki gençle (Dorukhan ve Güven) maça enerjik bir hava getirdi. Ancak iki oyuncu da maçın skorunu değiştirecek bir katkı yapamadılar. Güven, buluştuğu topları rakip savunmaya kaptırdı. Vurdukları da ayağına oturtamadığı toplardı.
Bu maçın iyi hazırlanmış, oynayan tarafı Alanyaspor’du. Beşiktaş’ın bu kadar baskı altında, savunmada kalıp üst üste pozisyonlar vererek maçı berabere bitirmesi belki başarı (!) sayılabilir. Ne var ki zirvede iddiasını sürdürmek amacındaki bir takım için bu büyük bir puan kaybıdır. Bu sonucu kimse Cuma maçı istatistiklerine filan bağlamasın. Hayal kırıklığına uğrayan hemen her takım Cuma’dan haftanın açılış maçını oynamayı pek istemiyor ama, bence bu mazeret geçerli değil.
Beşiktaş ikinci yarıda Şenol Güneş’in hamleleriyle maçı kazanabilirdi belki. Vagner Love (Dk. 61) Oğuzhan (72), Larin (Dk.83) hamleleri hiç de sonuç vermedi. Son dönemde Beşiktaş’ın topu yere indirerek oynadığı futbola olumlu katkılar sağlayan Adem Ljajic de dün etkili olamadı, baskı altında anormal sayıda top kaybetti.
Peki bu maçı Şenol Güneş açısından teraziye koyarsak, hoca hata mı yaptı? Hayır, zorunlu tercihlerde bulundu, o kadar. O zorunluluk da hem sakatlıkların hem de sağlıksız idari ilişkilerin bir sonucu... Başkan ve yönetici arkadaşlarının futbolcuların yaşadığı sorunu acilen çözmesi gerekiyor. Aksi halde Kartal zirveden kopacak.
Ya Karius olmasaydı? - Bilal Meşe / Milliyet --- Sakatlıklar bu oyunun doğasında var, eyvallah.. Beşiktaş’ta Tolgay kadro dışı, dönmesi zor! Babel’in durumu malum, özrü henüz kabul görmedi, sakatlığa sığınıyor şimdilik! Son haftaların formda oyuncusu Lens nazara geldi, sakatlar kervanına o da eklendi.
Kafama takılan, Pepe’nin hali! Ne geçmez sakatlıkmış, anlayamadık? Yoksa tamamen duygusal olmasın, çıksa da bir açıklasa, öğrensek! Neyse ki Şenol hocanın elinde Pepe’nin yerini dolduracak Necip var... Kaptan, Alanya karşısında ilk yarıda tam tamına dört kritik pozisyona dokunuşlar yaptı, tecrübesini konuşturdu. Valla helal olsun ona, kale hariç nereye koysanız oynar, tam bir joker. Pepe ya da Babel gibi aslar yok, ama onların boşluğunu dolduran gençler var gençler...
Güneş’in böylesi yoklar ortamında Dorukhan, Güven ve Fatih Aksoy gibi gençleri var, onun elini güçlendiriyor, devam hocam, devam. Genç arkadaşlara bir önerim var, ne güzel şansınızı fırsata dönüştürdünüz, formayı kaptınız. Siz, siz olun, ağabeylerinize özenmeyin, hakemle fazla muhabbet etmeyin, işinizi yapın emi!
Görüyoruz ki, Anadolu takımları özellikle bu sezon çantada keklik değil, büyükler için! Sergen Yalçın, hem futbolu iyi biliyor, hem de Kartal’ı tanıyor. Nitekim ilk yarıda Alanyaspor alan daralttı, çabuk oyuncularıyla Kartal’ın savunmasının arkasına sarktı, tehlikeli pozisyonlar üretti, üretmesine de ya Necip, ya da kaleci Krauis’a takıldılar. Beşiktaş ise fazla pas hataları yaptı, Ljajic, Dorukhan ve Güven ile rakip kaleyi uzaktan yokladı, onlara da Haydar vize vermedi.
Tempo hiç düşmedi, nasıl başladıysa öyle devam etti, mücadele ise fena değildi. Topa sahip olma, her ne kadar Beşiktaş lehine gibi gözükse de, net pozisyon üretimi Alanyaspor lehine idi. Ne var ki Karius klasını konuşturdu, kritik kurtarışlara adını yazdırdı. Güneş hoca, bu yarıda Vagner Love, hamlesiyle, gol sıkıntısına çare bulmak istedi, nitekim 79’da takımı adına en net pozisyonu buldu atamadı! Alanyaspor, son 20 dakikada oyunu domine etti, ofansa döndü, Kartal ise savunmadan çıkmakta zorlandı. Oğuzhan ve Larin hamlesi Kartal’ı prangadan biraz olsun kurtarır gibi oldu, hepsi o kadar! Valla bu oyunla, rakibin net pozisyonlarıyla Kartal, yatsın-kalksın Karius’a dua etsin! Ya Karius olmasaydı? Kartal’ın fark yemesi işten değildi! Onun içindir ki bir puan iyidir.
Karius kurtardı - Ali Ece / Fanatik---- Necip stoperde çok iyi bir ilk yarı oynadı. Beşiktaş’ın ilk 45’teki oyunu da Necip karakterinde mücadele ağırlıklı bir oyundu. Geride Alanyaspor’un Sergen Yalçın ile coşan hızlı forvetlerine fazla alan bırakmayan Beşiktaş ilk 45’te kendisi de hücumda yeteri kadar çoğalamadı. Llajiç çok gerilere kadar gelip top almaya çalıştı ya da buna mecbur kaldı. Güven Yalçın, Del Piero aşırtması yaptı ama ofsayt bayrağı havadaydı. İkinci yarıda Beşiktaş her oyuncu değiştirdiğinde saha içinde en az iki oyuncunun da yeri değişti ancak bu değişiklikler Beşiktaş’ın ofansif verimsizliğine çare olmadı.
Quaresma yine ‘asansör çalımları’ndan attı ancak Güven dışında boş alana hareketlenen olmayınca net gol pozisyonuna dönüşemedi. Dorukhan tam bir dönen toplar canavarı fakat Medel-Dorukhan beraberken Beşiktaş orta sahada yeterince kreatif değil. Lakin Oğuzhan girince de bu açıdan seviye yükselmedi. Love ile Larin de sahaya girdiler ama maça bir türlü giremediler.
Bir varmış bir yokmuş! - Cem Dizdar / Fanatik----- Ligin ortalama temposu düşünüldüğünde ilk devre açısından ‘bir parça tempo’dan söz etmenin mümkün olduğu bir karşılaşma. Alanya, önde tutmaya gayret ettiği Cisse ve Djalma Campos ile sahanın boyunu uzattıkça Beşiktaş ilk 30 dakika koştu durdu. Önce savunmada Necip’in hamleleri ardından hücumda Ljajic’in aldığı pozisyonlar gösterişli olmasa bile maça renk getirdi. Esasen ikinci devre takımı gibi görünen Beşiktaş çok büyük sorunlar yaşamadan devreyi tamamladı.
Ancak orta sahayı bir türlü organize edemeyince oyun etkisi Efecan’ın enerjisini de katkısıyla Alanya’da kaldı. Etkili/etkisiz onlar yüklendi rakipleri izledi/savunmaya çalıştı. 70’e kadar öne doğru hiçbir etki koyamayınca Şenol Güneş, Oğuzhan’la akıl/beceriyi, Larin ile ‘ihtimali’ oyuna sürdü. Lakin oyun kontrolünü ele alamayınca belki kaybetmeyeceği maçı kazanamadı. Ve böylece Alanya ilk kez berabere kalmış oldu..
Gecenin sorusu?--- Alanya kazanmak için kadrosu oranında uğraştı. Peki Beşiktaş, Adem Ljajic etkisi olmadan bir maçı kazanacak aksiyonlara sahip göründü mü?
Maçın starı---- Alanya’nın enerji deposu Efecan.. Ardından 75. dakikadaki kayarak müdahalesiyle önlediği muhtemel gol nedeniyle Vida ile Beşiktaş kalecisi Loris Karius.
Maçın olayı--- Futbol birçok şey olduğu gibi aynı zamanda ‘hakem yorumu’dur. Oyuna kıymet katan belirsizliklerden biri de budur. 47. dakikadaki Vida pozisyonuna penaltı çalınmamasını da bu bağlamda ele almak gerek. Kimi hakem buna penaltı verebilir ve bu da şaşırtıcı olmaz.
Kısa mesaj--- Sol kanadı olmayınca Beşiktaş sağ kanadı da kullanamıyor. Bu da enine geniş oyunu oynamalarını engelleyip performansı belirsiz ve dengesiz hale getiriyor.