SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarihi gecede, tarihi rezalet! Ada Hegerberg’e ödül alırken öyle bir soru sordu ki…

Bir kadın futbolcunun ilk kez Ballon d'Or ödülü aldığı tarihi gece, tarihi bir gaf ve skandal ile gölgelendi. Törenin sunucusunun Ada Hegerberg'e sorduğu soruya kimse inanamadı

Dünyada yılın en iyi futbolcusuna verilen Ballon d'Or (Altın Top) ödül töreni büyük bir skandala sahne oldu.
Törenin sunucularından Fransız DJ Martin Solveig, yılın en iyisi futbolcusu seçilen kadın futbolcu Ada Hegerberg'e ödülü aldıktan sonra 'Twerk yapabiliyor musun?' diye sordu.
Soru sonrası şoke olan 23 yaşındaki sporcu, 'Hayır' demekle yetinebildi. O an Fransız futbolcu Mbappe'nin de şaşkınlıktan ağzının açık kaldığı kameralara yansıdı.
3 Şampiyonlar Ligi kupası kaldıran Hegerberg gaf sonrası sahnede bocalarken sosyal medyadan gelen yoğun tepkiler üzerine Fransız DJ bir özür yayınladı.
"Ada ile de konuştum. Bir şaka olduğunu anladığını söyledi. Yine de kırgın olan herkesten özür dilerim. En önemlisi Ada'yı ödül için tebrik ediyorum."
Ada Hegerberg ise konu hakkında şu açıklamada bulundu: "Tören sonrası yanıma geldi ve böyle olduğu için çok mutsuzdu. Bunu cinsel taciz olarak değerlendirmedim. Ballon d'Or kazandığım için mutluyum"
Hegerberg bu prestijli ödülü kazanan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti.
Twerk, squat pozisyonunda kalça hareketleriyle yapılan erotik bir dans türü olarak biliniyor.
Solveig'i sosyal medyada eleştirenlerin başında ise ünlü tenisçi Andy Murray geldi.
Yaşananları 'spor dünyasındaki cinsiyetçiliğin en büyük örneklerinden biri' olarak niteleyen Murray, "Mbappe ve Modric'e ne sordu? Futbolla ilgili şeyler. Bu sadece bir şaka değil. Ben de aşırı tepki vermiyorum. Hayatım boyunca sporun içinde oldum ve cinsiyetçilik seviyesi inanılmaz" diye konuştu.
France Football tarafından her yıl geleneksel olarak dağıtılan ödülü erkeklerde ise Luka Modric kazandı. Tam 10 yıl sonra ilk kez ödül Lionel Messi ya da Cristiano Ronaldo dışında birine verildi.