SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Paris’teki Sarı Yelekliler protestosu liderin maçını erteletti!

LFP, PSG ile Montpellier arasında 8 Aralık Cumartesi günü Paris'te oynanması planlanan lig maçının, polis teşkilatının Sarı Yelekliler protesto gösterileri nedeniyle talebi doğrultusunda ertelendiğini duyurdu.

Güncellenme: 15:37, 04/12/2018
Paris’teki Sarı Yelekliler protestosu liderin maçını erteletti!

Fransa Profesyonel Futbol Ligi (LFP) kurumu, Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier arasında 8 Aralık Cumartesi günü oynanması planlanan lig karşılaşmasının Sarı Yelekliler protestoları nedeniyle ertelendiğini açıkladı. LFP’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Fransa Birinci Futbol Ligi’nin 17. haftasında 8 Aralık Cumartesi günü başkent Paris’te yapılması gereken PSG-Montpellier maçının, Sarı Yelekliler protestolarının devam etmesinden dolayı, polis teşkilatının talebi doğrultusunda ertelendiği duyuruldu.

Karşılaşmanın oynanacağı tarihin daha sonra belirleneceği bildirildi.

İLGİLİ HABER 6 yaşında mülteci 33 yaşında dünyanın en iyisi! Luka Modric`in ibretlik hikayesi... Savaş ve bombaların gölgesinden zirveye 6 yaşında mülteci 33 yaşında dünyanın en iyisi! Luka Modric`in ibretlik hikayesi... Savaş ve bombaların gölgesinden zirveye

Sarı Yelekliler protestoları

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan “Sarı Yelekliler”in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron’dan başta akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyordu.

Eylemciler, geçen cumartesi sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Champs-Elysees Caddesi çevresinde toplanmıştı. Polis, caddeye girmelerine izin vermediği eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

Göstericiler, Paris’in caddelerinde çok sayıda araç ve çöp bidonunu ateşe vermiş, polislere taş ve şişe fırlatmıştı. Paris sokaklarında sık aralıklarla ses bombaları duyulmuştu.

Polisle eylemciler arasında Champs-Elysees çevresinde zaman zaman çatışma çıkmıştı. Eylemciler, gösteride “Macron istifa” sloganları atmış ve birçok binaya Macron karşıtı yazılar yazmıştı.

Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza, protestolar nedeniyle kepenk indirmişti. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de cadde ve yollar kapatılmıştı.

Gösterilerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

Yayınlanma Tarihi:15:16,