SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarlarından Beşiktaş Galatasaray derbisi değerlendirmesi

Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanan karşılaşmayı spor yazarları değerlendirdi.

Spor Toto Süper Lig'in 14. haftasında Beşiktaş'ın Galatasaray'ı 1-0 yendiği derbi maçı spor yazarları yorumladı.
Lemi Çelik (Sözcü): İlk yarının son derbisinde maçı hak eden taraf Beşiktaş'tı. Bu futbolla Galatasaray için en iyi sonuç beraberlik olurdu. Futbola iyi ki VAR sistemi geldi. TFF'nin şu ana kadar yapmış olduğu tek doğru şey VAR sistemini ligde uygulamaya başlamasıdır. Bundan dolayı federasyonu tebrik ederim. Artık maçlar daha hakkaniyetli ve adil sonuçla bitmektedir.
Bahadır Çokişler (Sözcü): ‘VAR olmasaydı, Galatasaray maçı 1-0 kazanacaktı! Eren'in penaltısını es geçti, ‘VAR' uyardı ve penaltı verdi. Onyekuru'nun pozisyonunda penaltı verdi, ‘VAR' uyardı ve penaltı kararını iptal etti. UEFA, bu maçı izlediyse Çakır'ı uzun süre dinledirebilir. Bu kadar formsuz bir hakeme maç vermesi de yanlış olur.
Mehmet Demirkol (Fanatik): Verilen verilmeyen penaltılarda Necip-Onyekuru kararına itiraz edebilirim. Faul elle oynamadan az da olsa önce. Çakır bunu nasıl yorumladı merak ediyorum. Öte yandan Onyekuru’ya da sormadan edemeyeceğim: Orada kolunu uzatmaya ne gerek var?
Uğur Meleke (Hürriyet): Türkiye’de antrenörün adı her ne olursa olsun, 50 yıllık saçma ezberlerden kurtulamıyorlar. Şenol Güneş de dahil hiçbiri çıkamıyorlar bu düşünce dehlizinden... İyi oynayıp 1-0 öne geçiyorlarsa, muhakkak sisteme bir çomak sokup rakiplerini oyuna ortak ediyorlar. Güneş’in 45’te Güven’i çıkarıp, Ljajic’i sola hapsedip, orta sahayı üçleyip takımını kendi eliyle durdurmasıyla Galatasaray ortak oldu oyuna.
Ali Ece (Fanatik): Bizim ligde ne kadar kötü bir futbol oynandığını farkında mısınız? Derbi bir ara Catania Bari maçı kadar sıkıcıydı. Beşiktaş sadece kazanmayı başardı, oyun olarak iç sahada daha iyisini oynayabilecek güçte.
Rüştü Reçber (Hürriyet): Kim ne derse desin, Beşiktaş’ın hafta içinde oynadığ Sarpsborg maçı ve deplasman yolculuğu takımı bir hayli etkilemiş. Bu durum ikinci yarıda bariz biçimde görüldü. Beşiktaş’ın aldığı 3 puan ‘yarışta ben de varım’ mesajı vermesinin yanı sıra camianın takıma olan güvenini artırdı.
Cem Dizdar (Fanatik): Ne yaptık biz bu güzelim oyuna? Hakem kararı ve VAR, yeteneğin, organizasyonun, kolektifin, gösterinin, eğlencenin bu kadar önüne geçip futbol bir sonuç oyunu haline getirilince iyi mi oldu?
Attila Gökçe (Milliyet): Cüneyt Çakır’ın da bu maçta bir “VARoluşçuluk” felsefesi ile maçı yönettiğini söyleyebiliriz. Bütün kritik kararlarında VAR’a ve ekrana başvurdu. Oyuncuları sakinleştirerek beklemelerini istedi. Şikayete ve vızıldanmaya yer bırakmadan herkesi yanından uzaklaştırdı. Yine de tartışılabilecek kararları vardı ama adil davranmadığını kimse söylememeli!
İlker Yasin (Hürriyet): İki kol var hakemin görmediği... Eren’in ve Onyekuru’nun kolları... Birinde Beşiktaş lehine penaltı, diğerinde G.Saray lehine verilen ve iptal edilen bir diğer penaltı kararı. Bu kararları hakem değil, VAR verdi. Ve VAR’ın kararları doğruydu. Sonuçta VAR kararıyla üç puan Beşiktaş’ın oldu.
Bilal Meşe (Milliyet): Maçın özeti futbol olarak deyim yerindeyse, ‘dağ fare doğurdu’ yakıştırmasını yapabiliriz. Ancak iki takımın mücadelesine şapka çıkarılır. Sonuçta öyle veya böyle Beşiktaş derbiden alnının akıyla çıktı, zirve yarışı için avantaj elde ederek büyük moral kazandı.