SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Türkiye – İsveç maçını yorumladı

UEFA Uluslar Ligi’nde B Ligi 2. Grup’ta mücadele eden Türkiye, gruptaki son maçında İsveç’i konuk etti. Rusya’nın ardından ikinci sırada yer alan Milli Takım, galip gelerek ikinci sırada kalmayı kesinleştirmek istiyordu ancak konuk ekip İsveç, Granqvist’in 71’de penaltıdan attığı golle sahadan 1-0 galip ayrıldı.Ay-Yıldızlılar grubu son sırada tamamlayarak B Ligi'nden C Ligi'ne düştü. Spor yazarları Türkiye - İsveç maçını yorumladı...

Selçuk Dereli / Sözcü - Türk futbolu her yönüyle tel tel dökülüyor. Milli Takım'ın en azından bu maçı alıp B Ligi'nde devam edip düşmemesi en büyük umudumuzdu. Beklenen mücadeleyi ve coşkuyu yakalayamayınca sahadan mağlup ayrıldık. Yıllardır söylerim, eğer doğru bir spor politikası oluşturamazsanız başarıyı yakalamak tamamen tesadüflere kalır. Avrupa Ligi'nde oynayan takımlarımızın durumu ve ligdeki mücadele zaten ortada. Futbolumuz her gün geriye gidiyor. Hakemler desen ‘VAR' sistemi gelmiş olmasına rağmen son derece kötü bir sezon geçiriyorlar. Bütün bunlar TFF'nin ne kadar başarısız olduğunu gösterir. Artık federasyonun oturup nerede yanlış yaptığını düşünmesi lazım… Bugünden tezi yok yetkililer, bir an önce futbolu gelecekte nasıl kalkındırabileceklerini düşünmelidir aksi takdirde geriye gidişimiz ne yazık ki, devam edecek.
Serdar Ali Çelikler / Habertrük - Açık konuşalım; hepimiz şu ikilemdeyiz: A-) Bu ekipten daha yetenekli oldukları kesin olan, ama daha öncesinde yaptıkları yanlışlarla; çeteciliklerle meşhur bir takım 'yaramaz adamlar'la oynamalıyız.. Bu durumda belki bir kaç turnuvaya katılabiliriz. Ama en azından C Ligi'ne düşmez B Ligi'nde kalırız. B-) Aman kardeşim, bu 'adamsın' familyasından gelecek hayır Allah'tan gelsin. Bu genç ve sempatik ekip oynasın... Sonuçlar şimdilik çok da önemli değil.. Almanya da küme düştü sonuçta..
Bu birinci dilemma kesin olarak hepimizin konuştuğu konular. Benim tercihim B şıkkı. Futbol dünyasının da en tepeden aşağı doğru bu fikirde olduğunu sanıyorum. Gelelim ikilem dışı gerçeğe.. Santrforumuz ve birinci stoperimiz yok. Kalecimiz zaten yok. Gerçekçi olup Çalhanoğlu'nun da ayda yılda bir gol atabilen bir oyuncu olduğunu kabul etmeliyiz. Cengiz dışında üst kalite oyuncumuz yok.
İbrahim Yıldız / Habertürk - Ancak, şu soruyu sormak gerekiyor, Milli Takım bir deneme tahtası mı? Gençleştireceğiz diye, bir ülkenin sinirleri ile bu kadar gerilir mi? Baştan beri yazdığımızı yinelemekten yorulduk. Rumen teknik adamla olmuyor. Futbola gönül verenlerin sabrı taştı artık. Türkiye’nin futbolu bu kadar kötü mü? Kadromuza bakıldığın da çoğu Avrupa’da oynuyor. Tecrübe, deneyim ne derseniz deyin hepsi var… Israrla gençleşme takıntısı içerisinde olanların yaşattığı bu hezimeti kabul etmek zorunda değiliz…
Atilla Gökçe / Milliyet - Milli Takım’da da, Süper Lig’de de hocalar takımın yediği golleri “bireysel hatalar”a bağlarlar. Yenen goller de mutlaka “basit”tir. Bu yorumlara pek katılmam... Ama dünkü hem takımın zaafı, hem de Çağlar’ın “bireysel hatası” idi. Penaltıdan atılan gollere de herhalde basit demek doğru olmaz! Milli Takım’ın geriye düştükten sonra reaksiyon göstererek golü araması olumluydu. Lucescu’nun Oğuzhan, İrfan Can Kahveci, Ömer Bayram hamleleri doğru muydu? Evet. Ama biraz gecikmiş hamlelerdi bunlar.
Maçın soğukkanlılıkla karşılanması gereken kötü bir sonucu var. Küme düştük. Şu kadarını söyleyelim ki milimetrik bir farkla sonuncu sıradan B grubunda kalan bir ekip için bu normal bir durum. Yine de dünyanın sonu değil. Avrupa Şampiyonası elemelerinde gruptan çıkarak finallere katılabiliriz. Bu takım güven veriyor. Enseyi karartmayalım!
Hakan Can / Fanatik - Orta sahada yönlendirici bir liderin yokluğunu yaşadık. Kenardan oyuna müdahale edecek bir teknik adamı da! O da 72. dakikaya kadar seyretti... Santrforumuz Cenk top tutmalı diyoruz ama onu yapayalnız bıraktık! Cengiz ve arkasındaki Zeki iyi ikili oldular. Zeki bu kadar az deneyimsizken, diğer kanattaki Hasan Ali’den daha etkiliydi. Güçlü, cesur ve en önemlisi oyun içinde devamlılığı var. Okay da başka bir banko artık. Üçlüye dönersek üçlünün merkezi, 4’lüye dönersek en güvenilir ön libero. Ancak penaltıyı yaptırıp notunu düşürdü. Çağlar bu sezon liginde 80 dakika forma giymiş olmasına rağmen fizik kalitesi çok iyi. Ama abartılı bir özgüveni var! Burası milli takım, defansta sıfır riskle oynamak lazım.
Küme düşmek. Böyle mi olacaktı Lucescu? Sevgili Lucescu bizi Dünya Kupası finallerine götürsün diye geldi. Başaramadı. Avrupa Uluslar Ligi’nde de B grubundan C grubuna düşürdü. Harika da oynamıyoruz. Niye onunla devam edelim ki... Ülkenin dövizine yazık...
Serkan Akcan / Fanatik - Orta sahada yönlendirici bir liderin yokluğunu yaşadık. Kenardan oyuna müdahale edecek bir teknik adamı da! O da 72. dakikaya kadar seyretti... Santrforumuz Cenk top tutmalı diyoruz ama onu yapayalnız bıraktık! Cengiz ve arkasındaki Zeki iyi ikili oldular. Zeki bu kadar az deneyimsizken, diğer kanattaki Hasan Ali’den daha etkiliydi. Güçlü, cesur ve en önemlisi oyun içinde devamlılığı var. Okay da başka bir banko artık. Üçlüye dönersek üçlünün merkezi, 4’lüye dönersek en güvenilir ön libero. Ancak penaltıyı yaptırıp notunu düşürdü. Çağlar bu sezon liginde 80 dakika forma giymiş olmasına rağmen fizik kalitesi çok iyi. Ama abartılı bir özgüveni var! Burası milli takım, defansta sıfır riskle oynamak lazım. Küme düşmek. Böyle mi olacaktı Lucescu? Sevgili Lucescu bizi Dünya Kupası finallerine götürsün diye geldi. Başaramadı. Avrupa Uluslar Ligi’nde de B grubundan C grubuna düşürdü. Harika da oynamıyoruz. Niye onunla devam edelim ki... Ülkenin dövizine yazık...