SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Naim Süleymanoğlu kimdir? İşte ‘Cep Herkülü’nün hayatı…

Türkiye'ye Olimpiyat oyunlarında altın madalyalar kazandıran, imza attığı rekorlarla ve boyunun kısa olması nedeniyle 'Cep Herkülü' lakabını alan Naim Süleymanoğlu vefatının birinci yılında anılıyor. Peki Naim Süleymanoğlu kimdir? Naim Süleymanoğlu'nun hayat hikayesi...

Güncellenme: 11:56, 18/11/2018
Naim Süleymanoğlu kimdir? İşte ‘Cep Herkülü’nün hayatı…

Naim Süleymanoğlu siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak tedavi gördüğü hastanede geçen yıl bugün hayata gözlerini yumdu. Naim Süleymanoğlu, 9 yaşında başladığı halterde birçok olimpiyat ve dünya rekoruna imza attı.

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?

Lakabı, yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü olan Naim Süleymanoğlı Kırcaali'de dünyaya gelmiştir. Bütün otoriteler tarafından tüm zamanların en iyi haltercisi olarak gösterilmektedir. Naim Süleymanoğlu haltere 1977'de, henüz 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır.

1984 yılında (16 yaşındayken), silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti. 1983 – 1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na Bulgaristan'ın da Sovyet'lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükümeti'nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak biliniyordu.