SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: Ben söylesem yanmıştım!

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in açıklamalarını değerlendiren Mehmet Demirkol, '' Yüzde yüz içinden geçenleri söylediğini düşünmüyorum. Bunu herhangi bir televizyonda ben söylesem yanmıştım'' dedi.

Ünlü spor yazarı ve yorumcusu Mehmet Demirkol, Süper Lig'de son günlerde yaşanan gündemi ve gazete manşetlerini değerlendirdi. İşte Demirkol'un açıklamaları:
''Kan davasına çevirmemek lazım'' / Başkan Mustafa Cengiz’in, “Hayvan türleri” demesini anlayamadım. Camianın çeşitli taraflarından bir baskı geliyor olabilir. Yüzde yüz içinden geçenleri söylediğini düşünmüyorum. Bunu herhangi bir televizyonda ben söylesem yanmıştım. Ayrıca, kötü bir hayvan türü yok. İnsanlar kadar kötüsünü bilmiyorum. Bu olayları kan davasına çevirmemek lazım. Kabul edelim ki böyle. İkinci cezalar verilmeyebilirdi deniliyor. Hukuk neyse o yapılır. Öyle olmuyor işte bizde. Biraz idare gerekiyor.
"Bir gün gelir, seni de vurur" / Taraftarı konsolide etme konusunda bunlar genellikle kullanılıyor. Haksızlık ya da dengesizlik olabilir. Ama bu daha çok, kullanmak. Kayserispor deplasmanındaki futbolu çok beğendim. İlk 10 dakika hariç. Futbol dışında her şey var gündemimizde. Bu politikalar ilk başta seni rahatlatır gibi görünür ama bir gün gelir seni de vurur. Vurmamışlığı yoktur. Bir süre seni rahatlatıyor. Kitleyi, camiayı rahatlatır. Bu süre gider. Sonrasında bu takımın santraforu yok konusuna dönüyor. Hakikaten sıkıcı bir konu.
"TFF'yi siz seçtiniz, siz itiraz ediyorsunuz" “Şenol Güneş küfrediyor, neden ceza almıyor” denilmişti. Ama orada söyleniyor da olabilirdi. Bir insanın, kendi kendine küfrederek söylenmesinden ötürü ceza verilemez. Bunları konuşuyor olmamız da rezalet. Özür diliyorum ama gazetedeki haberler böyle. Şiddet içermiyorsa, men cezasına gerek yok. Para cezasıyla kurtarılabilirdi. İşin ucunu kaçırırsan bundan sonra herkes haklı olur. TFF eleştiriliyor. TFF’yi siz seçtiniz. Bir daha da seçme ihtimaliniz var. Sonra bir daha itiraz etmeyin. Gökten atamayla gelmiyor ki. Oy veriyorsunuz, öyle değil mi? Çıkarın bir başkan adayı...
"Kaos her şeyi bozar" / Galatasaray’ın bir tek santrfor adayı mı var? Böyle bir şey olabilir mi? Bunlar suni kıtlık işte. Gomis konusunda gelen haber Galatasaray’ın içinden bir haberdi. Yazılacağı bile bile çıkan bir haberdi. Sonra yalanlama, sonra kampanya, boykot vs… Ben bundan sonraki yalanlamalara nasıl inanayım? Albayrak’ın açıklamaları güzel. Ama ben olsam yaptırmazdım diyor. Bunları üst üste koyunca içeride de işlerin uyumlu gitmediğini görüyorsun. “Terim, büyük bir markadır. Ama Galatasaray daha büyük markadır” cümleleri de vardı. Kaos her şeyi bozar. Takımın ligde ve Şampiyonlar Ligi’nde şansı var. Gruptan çıkabilir. Çıkarsa da bu sizi başka seviyeye getiriyor.
"Bu futbolcular Galatasaray Lisesi'nde okumadı" / Gomis, Galatasaray’dan ne kadar para kazandı? 3.3 falan değil. Ayrıca gol kralı olmuş, sezona damga vurmuş. Bu çocuklar Galatasaray Lisesi’nde okumadı ki? Adam para için geliyor. Belli ki son turu. İşveren ile işçi ilişkisi kötü kurulmuş. Böyle transferler için kapıda yatılmasından kaynaklanıyor. “Ne olursa olsun gel. Ne alıyorsan bilmem kaç katını sana verelim” dersen olmaz.
"Futboldan ziyade kavga satıyoruz" / Ali Koç’un “İcap ediyorsa Avrupa’ya da gitmeyelim” cümlesi yanlış anlaşılabilir. Sonuçları bir süre kötüye gidebilir. Passolig gibi hep itiraz ettik, seyirci sayısında yükselme var. Halen itirazlar var ama… İşleri profesyonellerin ele alması gerek. Beşiktaş diye bir marka olmaz. Beşiktaş ile Fenerbahçe bir araya geldiğinde marka olur. Bu piyasanın ürünü maçtır. Başka bir ürünü yoktur.
''Maç olması için iki takım olması lazım. İşi beraber yöneteceksin. Biz burada futboldan ziyade kavga satıyoruz. Yeni nesil yemiyor ve bu ürünü satın almıyor. Adam, “Sen git Schalke’yi yen.” diyor. Neden Euroleague bu kadar ilgi çekiyor? Kavga-gürültü mü var?''