SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ünlü olmanın yetmediği ülke Türkiye… Teknik direktörler…

Türkiye'de Phillip Cocu'nun 10. haftada Fenerbahçe'den kovulması, akıllara geçmişte Türkiye'de çalışmış ancak başarılı olamamış kariyerli teknik direktörleri getirdi.

Spor Toto Süper Lig'in 10. haftasında sahasında Ankaragücü'ne 3-1 yenildikten sonra Phillip Cocu'nun Fenerbahçe macerası sona erdi. Phillip Cocu'nun kısa Fenerbahçe macerası akıllara kariyerli teknik adamların Türkiye'de yaşadıklarını getirdi.
Frank Rijkaard: Barcelona'da sayısız başarı kazanan Frank Rijkaard, 1 Temmuz 2009 tarihinde Galatasaray'ın başına geçti. İlk sezonu tamamlayan Frank Rijkaard, ikinci sezonunun ortasında iç sahada alınan 4-2'lik Ankaragücü yenilgisinin ardından 20 Ekim 2010 tarihinde gönderildi.
Carlos Alberto Parreira: Fenerbahçe'den önce Brezilya Milli Takımı ve Valencia gibi takımları çalıştırmış olan Carlos Alberto Parreira, 1 Temmuz 1995 tarihinde Fenerbahçe ile anlaştı. Carlos Alberto Parreira, Fenerbahçe'yi ligde şampiyon yapmasına rağmen sezon sonunda görevinden alındı.
Roberto Mancini: Lazio, Inter ve Manchester City'yi çalıştırdıktan sonra 30 Eylül 2013 tarihinde Galatasaray ile anlaşan Roberto Mancini, 11 Haziran 2014 yılında yeni sezon başlamadan görevinde ayrıldı.
Vicente del Bosque: Real Madrid'i 4 yıl çalıştırdıktan sonra Beşiktaş ile anlaşan Vicente del Bosque, 8 Haziran 2004'te takımın başına geçti. Beşiktaş yönetimi Vicente del Bosque'nin görevine 27 Ocak 2005 tarihinde son verdi.
Zdenek Zeman: Fenerbahçe'ye gelmeden önce Lazio ve Roma'yı çalıştıran Zdenek Zeman, kupada alına Pendikspor mağlubiyeti sonrası 1 Mart 2000'de görevinden kovuldu.
Cesare Prandelli: Roma, Fiorentina ve İtalya Milli Takımı'nda görev almasının ardından Galatasaray ile 8 Temmuz 2014 tarihinde sözleşme imzalayan Cesare Prandelli'nin, 28 Kasım 2014 tarihinde Anderlecht yenilgisinin ardından görevine son verildi.
Nevio Scala: Kariyerinde Parma ve Borussia Dortmund çalıştırıcılığı bulunan Nevio Scala, 1 Temmuz 2000 tarihinde Beşiktaş'ın başına geçti. Beşiktaş yönetimi, sağlık sorunlarını bahane göstererek Nevio Scala'nın sözleşmesini 6 Mart 2001 tarihinde feshetti.
Guus Hiddink: PSV Eindhoven'ı çalıştırdıktan sonra 1 Temmuz 1990 tarihinde Fenerbahçe'ye imza atan Guus Hiddink, 1-0 kazanılan Bakırköyspor maçının ardından 31 Mart 1991 tarihinde kovuldu.
Bernd Schuster: Real Madrid'den ayrılarak 10 Haziran 2010 tarihinde Beşiktaş'a imza atan Bernd Schuster'in, Manisaspor beraberliliğinin ardından 15 Mart 2011 tarihinde görevine son verildi.
Luis Aragones: Fenerbahçe'den önce Atletico Madrid, Barcelona, Sevilla, Valencia gibi takımları çalıştırmış olan Luis Aragonés, İspanya Milli Takımı ile Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya Kupası zaferi yaşadıktan sonra 1 Temmuz 2008'de Fenerbahçe ile sözleşme imzaladı. Luis Aragones'in görevine sezon sonunda son verildi.
John Toshack: Beşiktaş'tan önce Real Madrid, Galler Milli Takımı, Sporting Lizbon gibi takımları çalıştırmış olan John Toshack, 1 Temmuz 1997 tarihinde Beşiktaş'a imza attı. John Toshack, Galatasaray deplasmanında alınan mağlubiyetin ardından 23 Şubat 1999 tarihinde kovuldu.
Joachim Löw: Stuttgart'tan ayrıldıktan sonra Fenerbahçe ile anlaşan Joachim Löw, 1 Temmuz 1998 yılında sözleşme imzaladı. Fenerbahçe ile Joachim Löw'ün yolları sezon sonunda ayrıldı.
Graeme Souness: Liverpool'dan ayrılarak Galatasaray'ın başına geçen Graeme Souness, 1 Temmuz 1995 yılında Galatasaray'a imza attı. Graeme Souness, sezon sonunda gönderildi.
Hector Cuper: Inter, Valencia, Parma gibi takımları çalıştırdıktan sonra 20 Aralık 2011 tarihinde Orduspor'a imza atan Héctor Cúper, ilk sezonunu takımın başında tamamladı. Hector Cuper, Orduspor'un başındaki ikinci sezonunun sonuna doğru 13 Nisan 2013 tarihinde kovuldu.
Vahid Halilhodzic: Paris Saint Germain'den sonra 7 Ekim 2005 tarihinde Trabzonspor'un başına geçen Vahid Halilhodzic, sezon sonunda kovuldu. Vahid Halilhodzic, 15 Temmuz 2014 tarihinde bir kez daha Trabzonspor ile sözleşme imzaladı. Vahid Halilhodzic'in görevine 10 Kasım 2014 tarihinde son verildi.
Real Madrid, Ajax, Feyenoord gibi takımları çalıştırmış olan Leo Beenhakker, 1 Haziran 1995 yılında İstanbulspor'un başına geçti. Leo Beenhakker, 1 Ekim 1995 yılında kovuldu.
Roger Lemerre: Kariyerinde Fransa Milli Takımı'nı da çalıştırmışlığı bulunan Roger Lemerre, 23 Aralık 2009 tarihine Ankaragünü'ne imza attı. Roger Lemerre, devre arasında geldiği Ankaragücü'nden sezon sonunda gönderildi.
Paul Le Guen: Bursaspor'dan önce Paris Saint Germain, Kamerun ve Nijerya Milli takımlarını çalıştırmış olan Paul Le Guen, 22 Haziran 2017 taihinde Bursaspor'un başına geçti. Paul Le Guen, 10 Nisan 2018 tarihinde kovuldu.