SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Yüksek Divan Kurulu’nda konuştu

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu'nda konuşma yaptı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, iki yıldızı satmak zorunda kaldıklarını söyledi. Ali Koç, sosyal tesislerin adının Mustafa Kemal Atatürk olmasından büyük gurur duyacağını söyledi.

Güncellenme: 16:43, 27/10/2018

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen Fenerbahçe Yüksel Divan Kurulu’nda Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, konuşma yaptı. Sosyal tesislerin adının Mustafa Kemal Atatürk olması yönündeki teklife razı olduğunu kaydeden Ali Koç “Sosyal tesislerimizin adı Mustafa Kemal Atatürk olsun denilmiş. Razıyım. Ben bu değerlerle yetiştirildim. Benim başkanlığımda böyle bir şeyin olması bana müthiş bir gurur verir. Getirin teklifi, oylayalım” dedi.

İLGİLİ HABER Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kovulan üç antrenör konusunda konuştu: Sızdırılanlar sadece maç verisi değil Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kovulan üç antrenör konusunda konuştu: Sızdırılanlar sadece maç verisi değil

Futbolda beklentinin uzağında olduklarını kaydeden Ali Koç, zihniyet değişikliğinin sıkıntılar yaratacağını bildiklerini ifade etti. Temel felsefelerinden birinin yaş ortalamasını düşürmek olduğunu ifade eden Ali Koç, ”Geçen sene itibarıyla ligin en yaşlı takımlardan biriydik. İkinci hedef ise maaş ortalamasını düşürmekti. Üçüncü hedefimizde yatırım yaptığımız sporculardan bir ekonomik değer sağlamaktı. 3 hedefle yola çıktık. Bu sene 25 milyon Euro’luk satış yaptık ve 13 milyon Euro satın alma yaptık. Finansal Fair-Play sıkıntılarından dolayı satışlarımızda transferin sonuna geldiği için bunları son dakika yapmak zorunda kaldık. Hocamız 2 ay boyunca en temel oyuncusu olan Josef ve Giuliano’yu satmak zorunda kaldık. İkisinin getirdiği meblağa baktığımız zaman hepimiz karar verdik ki satmamak sorumsuzluk olur. Josef Aralık’ta boşa çıkacaktı ve 4 milyondan başlayan pazarlıklar 12 milyona gelince yapacak hiç bir şey yoktu. Hocamızın da hakkını vermek lazım 2 önemli oyuncudan mahrum kaldı. Yeni bir takım kurduk sancılı olacağınız biliyorduk. Belki çok fazla yeni oyuncuyu çok erken sahaya sürmenin öz eleştirisini yapabiliriz. Samandıra’nın dengelerine daha çabuk hakim olamamaktan dolayı da öz eleştiri olabilir. Bunlara rağmen 9 maçta aldığımız 9 puan sadece bunlarla açıklanamaz. Bizim gibi büyük takımlar kötü oynadığı zamanda maç kazanabilir. Bütün olumsuzlukları biz üst üste yaşadık. Bu kadar kötü bir başlangıcın sonu iyi olacak bir karmanın olacağını kendi kendime söylüyorum. Kulübümüzün geleceğinin temellerinin daha sağlam olması, kendi ürettiği mali güçten sürdürebilir bir sportif başarı yakalaması gerekiyor. Yola çıkarken zor olacağını biliyorduk. Değişime harcayacağımız zamanı futbolda kriz yönetimine harcıyoruz. Kötü oynadığımız günler geçti. 5 maçın 4’ünde gol yemedik savunmayı oturduk. Ofansif futbolda oturdukça galibiyetler gelecektir” dedi.

İLGİLİ HABER SON DAKİKA Fenerbahçe`nin borcu belli oldu! Son iki yılda... SON DAKİKA Fenerbahçe`nin borcu belli oldu! Son iki yılda...

“İNANDIĞIMIZ YOLDA SONUNA KADAR GİDECEĞİZ”

Ali Koç, psikolojik bir virajdan geçtiklerini ifade ederek, ”Buradaki en büyük gücümüz taraftar ve camiadır. Biz pek çok alanda aynı anda mücadele ediyoruz. Biz bu mücadeleyi vereceğiz siz yeter ki arkamızda olmaya devam edin. Bizde bu engelleri aşacak güç, enerji ve inancın hepsi var. Zaman alacaktır ama olacaktır. Dolayısıyla inandığımız yolda sonuna kadar gideceğiz. İnşallah başarılı oluruz” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu öncesi protesto! Foto muhabirleri salonu terk etti Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu öncesi protesto! Foto muhabirleri salonu terk etti

“İŞLER KÖTÜ GİDİNCE VİRÜSLER ORTAYA ÇIKIYOR”

‘İşler kötü gidince virüsler ortaya çıkıyor’ diyen Ali Koç, “Bunun bir kısmı art niyetli olan Fenerbahçe’nin başarısını istemeyen, bir kısmı değişime karşı çıkan kişiler olabilir. İnsanın doğasında da bu var. Futbolumuz kötü gittiği zaman hocamızla yönetimimizle alakalı yıpratıcı haberler var. Biz mümkün olduğu kadar şeffaf olmaya çalışıyoruz. Kapı arkasında lokantalarda medya mensuplarıyla bir araya gelip arkadan haberler yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

“YÖNETİCİLER ARASINDA KAVGA ÇIKMADI”

Semih Özsoy ile Burhan Karaçam arasında kavga yaşandığı yönünde çıkan haberler hakkında konuşan Ali Koç, ”İki yönetici tekme tokat kavgaya girmişler diye haberler yapıldı. Ben seyretmiş engellemişim birinin tarafını tutmuşum. Ne bir kavga var ne başka bir şey. Bunlar nereden çıkıyor. Bunların hepsi virüsler. İçiniz rahat olsun iç bir sorun yoktur. Herkes özveriyle her şeyden feragat ederek Fenerbahçe’ye hizmet etmeye çalışmaktadır. Fenerbahçe’yle var olanlarla Fenerbahçe için olanlar arasında bir rekabet var. Benim üzüldüğüm nokta bazı taraftarlarımızın bu tarz haberlerden dolayı etkilenmesi. Yoksa bunlar benim için vız gelir tırıs gider. Türk Futbolu belli bir noktaya gelecekse medya mensupları da bir değişim sağlamak zorunda” diye konuştu.

”ŞAMPİYONLUKLAR GÖZ ARDI EDİLEMEZ”

Başkan Ali Koç, kayıtta bulunmayan şampiyonluklar hakkında şu ifadeleri kullandı:

”Bu kupa durumu yönetimler üstü bir konudur. Kim varsa yönetimde bunların üzerine gitmelidir. Bizzat TFF tarafından 1924 yılı itibarıyla resmi olarak oynatılan Türkiye şampiyonaları, Bazılarını liglere isimlerini verdiğimiz insanların kazandıkları şampiyonluklar göz ardı edilemez. Bu konu sadece Fenerbahçe’yi ilgilendirmiyor. Aradaki tek fark Fenerbahçe’nin daha fazla şampiyon olmasıdır. Benzer sayılarda olsa bu kadar bekletilmezdi bu konu. Camiadaki herkes bu konuya hassas.”

”FENERBAHÇE, 3 TEMMUZ’DA DİMDİK AYAKTA DURDU”

3 Temmuz konusunun çok uzadığını ifade eden Ali Koç, bunun hiçbir mantığının olmadığını kaydederek, ”Bu işin kumpas olduğu Türkiye tarafından taraflı tarafsız görüldü. Fenerbahçe dimdik ayakta durdu. Tek Fenerbahçe sokağa döküldü bu yapıya karşı. Bir çok kesim bir çok insanın hayatları karartıldı kumpaslarla. Artık bu camianın hakkını verin. Bunu talep ediyoruz rica ediyoruz. Ne sebep olursa olsun bu işin uzamaması lazım. Biz bu işin sonuna kadar peşindeyiz. Fenerbahçe’nin hakkını geri verin. Bunu uzatmanın kimseye faydası yoktur” dedi.

”ZAMAN ZAMAN KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALMAZ”

Ciddi anlamda yapılan yanlışlarda zaman zaman kırılan kolun içinde yen kalmayacağını söyleyen Ali Koç, ”Kalmaz ki bir daha bunlar yaşanmasın. Biz göreve geldiğimizden beri ciddi rakamsal olarak katkıda bulunan insanlar var. Çok rahatlıkla katkı alacağımız insanlarla da istediğimiz noktaya gelemedik. Kaynak kampanyaları geleceğimiz açısından çok önemli. Biz bu işten çıkacaksak birlik ve beraberlik içinde çıkarız. Biz bu kampanyaları en küçükten en büyük rakamlara kadar kurguluyoruz. Biz ilk dönem sonunda 60 bini hedefliyoruz üyelik için. Büyüklerimiz bazen diyor küçük kalalım. Biz de diyoruz ki sağlıklı olalım demokratik kalalım. Hepimiz bu kampanyalara hizmet etmeliyiz” şeklinde konuştu.

“TESTİYİ KIRANLA TAŞIYANI AYIRT EDECEĞİZ”

Kimsenin tesislere girmesini yasaklamadıklarını kaydeden Ali Koç, ”Kamuoyuna açık olan hususlarda Fenerbahçe’yi takip etmelerini engellemedik. Kimsenin patronuna editörünü arayıp şunu işten çıkar şu haberi yap demedik demedeyiz de. Testiyi kıranla taşıyanı ayırt edeceğiz. Bu kişileri özelimize sokmayacağız dedik. Bizim medya anlayışımızda ambargo falan yok” diye konuştu.

”GALATASARAY MAÇI DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

Spor Toto Süper Lig’de Galatasaray ile oynanacak derbi maçın kendileri için dönüm noktası olacağını ifade eden Ali Koç, ”İşler ne kadar kötü giderse gitsin en büyük direnç kaynağımız üyelerimiz, taraftarlarımızdır. Belçika’da 2-0’ken taraftarın daha fazla tezahürat yapmasını hocaya anlatım.  ‘Gör Fenerbahçe’nin farkını’ diye.  Geçenlerde rakibimizin Avrupa’da yenildiği zaman tepkiler gördüm, Brüksel’de taraftarımızı gördüm. Hakikaten farklı bir kulübüz” dedi.

“DEREAĞZI’NIN TAMAMEN YENİLENMESİ GEREKİYOR”

Dereağzı Tesisleri’nde yenilenmeye gidilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Koç, ”Dereağzı’na yeni sahalar gerekmekte. Lojmanların tamamen yenilenmesi gerekmekte. Zorlarsan 5 futbol sahası oluyor. Onun yerine dedik ki futbol çıksın her şey Dereağzı’nda kalsın. Altyapımızı baştan aşağı değiştirmemiz lazım. Futbol şubesini çıkıp yerine diğer şubelerin daha modern şeylerin içinde kalması gerektiğini düşündük” diye konuştu.

”EN FAZLA PARA KAZANIP EN AZ MESAİ HARCANAN MESLEKLERİN BAŞINDA FUTBOL GELİR”

Bütün meslek gruplarına bakıldığı zaman en fazla paranın futbolda kazanıldığını dile getiren Ali Koç, şu ifadeleri kullandı:

”Bütün mesleklere bakın en fazla para kazanıp en az mesai harcayan mesleklerin başında futbol gelir. Fenerbahçe’de oynamanın bilinci var. Bizler de oyunculara bunları aşılıyoruz. Oyuncularımızın başarılı olabilmeleri için gerekli imkanları sağladık. Büyük kulüpler içinde futbolculara borcu olmayan tek takımız. İnşallah  bunun meyvelerini de toplarız.”

Yayınlanma Tarihi:14:30,