SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: Arda’nın yardım alması lazım!

Türkiye'nin gündemine oturan Arda Turan Berkay davasıyla ilgili ünlü yorumcu Mehmet Demirkol ilk kez konuştu. Beinsports Haber'de yayınlanan Bein Manşet programında değerlendirmelerde bulunan Demirkol, çok çarpıcı ifadeler kullandı ve bir çağrıda bulundu.
'ORTADA BİR REKOR YOK' / Rekor ceza Başakşehir'in kısa tarihinin rekoru herhalde... Ya da Türk lirası açısından. Euro'ya Dolar'a vurursan rekor ceza değil. Nouma'ya 7 ay verdiler. Antrenmana geç geldi diye 200 bin Euro ceza alan oyuncular var. Türk Lirası'na bakarsan Türkiye rekoru olabilir o anlamda. Euro açısından bakarsan ortada bir rekor yok bir de alınan paranın yüzdesine bakılırsa biraz göreceli yani o rekor.
'SİLAH GÜVENLİĞE TESLİM EDİLMİYOR'/ Benim anlamadığım bazı şeyler var. Fazla detayına girmek istemiyorum adli bir konu sonuçta. İşin başı gece kulübünde olanları bilmemiz mümkün değil. Karşılıklı iddialar var saygı duyuyorum bütün iddialara. Ancak hastanede olup biten ile ilgili net görüntüler var ve taraflar reddetmiyor. Ruhsatsız olduğu iddia edilen bir silahla hastaneye gidiliyor. Hastanede silah güvenliğe teslim edilmiyor, içeri giriliyor. Cepten ya da kılıftan çekiliyor emniyeti açılıyor.
EMNİYETİN AÇILMASI 'ATEŞLENEBİLİR' DEMEK Silahın emniyeti açıldığı anda iş başka bir yere gelir. Emniyetinin açılması demek ateşlenebilir demek artık. Ateşlensin demek ve ateşleniyor... Kazayla ya da başka bir şekilde. Silah bu ya. Ortada bir suç işlenmek üzere bilinçli bir iş yapılıyor ve hastanenin içinde! Bunu bu güne kadar konuşmak istemedim ama ceza verildi artık. Bunun karşılığı bu ceza mı? Ben bu tip cezaları bir gün antrenmana gelinmedi diye yüzeysel olarak verildiğini hatırlıyorum yani.
Bir hastanede bilinçli şekilde silah patlatmanın cezası para cezası olamaz. Benim bildiğim Türkiye Cumhuriyeti Hukuku'nda böyle bir şey olmamalı.
'YARDIM ALMASI LAZIM' / Adli tarafı bir kenara Arda'nın yaşadığı bütün olayları arka arkaya koyduğun zaman burada sağlıksız bir durum var. Burada yardım gerekir. Normal değil bu yani. Arda'nın yardım alması lazım. Yalnız bırakılmaması lazım. Neyse cezası alsın kabul ediyorum adli taraf devam etsin ama burada bir taraftan da duygusal bir durum var.
ÖLDÜREBİLİRDİ/ Futbolumuzun en değerli oyuncularından biri çok zor bir zaman yaşıyor ve yaşatıyor. Birisini öldürebilirdi yani dolayısıyla bunun çok iyi ele alınması lazım. Kendisini de öldürebilirdi. Beni ilgilendiriyor bu durum vallaha. Neden ilgilendiriyor biliyor musun? Herkes yaptıklarıyla var hayatta, olumlu veya olumsuz.
UHREVİ YERLERE KOYULAN ADAMLARIN KAFA GİDEBİLİR / Maradona bunun azını mı yaptı? O ateş de etti bilerek. Ama bir taraftan da bir performans vardı ortada. Adamın adına kilise kurdular. Genç yaşta uhrevi yerlere koyulan adamların kafa gidebilir.
BİR VATANDAŞ NE CEZA ALACAKSA... / Burada performansta olmayınca Arda'nın neresinden tutacağını şaşırıyorsun. Hiçbir şey yok ortada Milli Takım'a giremiyorsun. Normal bir vatandaş ne ceza alacaksa onu alsın inşallah. Ama diğer taraftan da bu iyi yönetilen bir durum değil.
Ben de herkesin söylediği gibi Benzia'nın sağda oynaması gerektiğini düşünüyorum. Cocu'nun açıklaması da çok mantıksız gelmiyor. İçeri girişleri yapmıyor. Diyor ki; Bana içeriye girecek adam lazım, belki oyunun mantığı gereği geriden top almaya geldiği için o girişleri istediği seviyede olmuyor. O zaman acaba 4-3-1-2 gibi bir oyun olabilir mi? Benim en sevdiğim oyunlardan biridir 4-3-1-2, 4-3-2-1 bu ikisi sevdiğim oyunlardan Frey'le Benzia önlerinde Slimani arkada üçlü bir blok iki tane hücuma katılan savunmacıyla...
Bir anda dünyanın en pozitif, bütün camiayı arkasında toplamış ve camianın bir numaralı markası yeniden olabilmek... Bu çok büyük bir başarı bence en büyük başarısı Uefa Kupası kadar büyük bir başarı mükemmel, mükemmel tebrik ediyorum yani hakikaten inanılması çok zor. Senaryo yazsan 'hadi canım sen de' derler.
Şimdi benim bu konuda anlamadığım bir şey var, hukukçulara da soruyorum beni tatmin eden bir cevap veremedi kimse, verebilen varsa da çok memnun olurum. Ortada bir karar yok sonuçta dimi... Peki karar olmadan yüksek mahkemeye nasıl gidiliyor? Bir dava var, davada beraat kararı çıkıyor sonra savcılık çıkıyor yeni bir delil buluyor sonra bunu görelim diye mahkemeye başvuruyor. Sen bu safhada yüksek mahkemeye gidebilirmisin? Savcı bana dava açmaya çalışıyor diye. Buysa tabi hikaye bundan ibaretse bizim bilmediğimiz başka bir şey varsa Türk basınında bilinmeyen başka bir durum varsa yani yanılmışsınız tekrar görelim dışında başka bir şey varsa bize anlatılmayan, o zaman anlayabilirim başka bir şeyde suçlanıyorsa filan. İlginç ilginç KAP'a da spekülasyon yapılıyor... Bunları yapanlar hakkında işlem yapılmalıdır filan, spekülasyonun başı, babası CAS'a gitmek zaten, cas'a gittiğin an zaten piyasanın dalgalanmaması gibi bir şey söz konusu olabilir mi? Bu pilav baya su kaldırır galiba.