SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Arda Turan futboldan ömür boyu men edilebilir! Futbol hayatı tehlikede!

Arda Turan'ın, şarkıcı Berkay ile yaşadığı kavga sonrasında 12.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Arda Turan'ın Disiplin Talimatı maddesine göre 2 yıldan fazla hapis cezası alırsa futbol hayatı tamamen bitebilir. Peki TFF, hapis cezası durumlarında nasıl hareket ediyor?

Arda Turan'ın, şarkıcı Berkay ile yaşadığı kavga sonrasında 12.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Arda Turan'ın Disiplin Talimatı maddesine göre 2 yıldan fazla hapis cezası alırsa futbol hayatı tamamen bitebilir. Peki TFF, hapis cezası durumlarında nasıl hareket ediyor?
Medipol Başakşehir'in futbolcusu Arda Turan'ın, şarkıcı Berkay ile yaşadığı kavganın üzerinden günler geçmesine rağmen yankısı yaşanması devam ediyor. Berkay'ın burnunu kıran ve daha sonra ünlü şarkıcının tedavi gördüğü hastaneye silahla gidip ateş eden Arda Turan’ın futbol hayatı tehlikeye girdi.
Adı gündemden düşmeyen Arda Turan'ı yaşadığı son kavgasınındaki olaylar için istenen ceza belli oldu. Cinsel taciz de dahil olmak üzere 4 ayrı suç hakkında iddianeme hazırlanan Turan’ın 12 buçuk yıl hapsi isteniyor.
İddianameler onaya sunulmak üzere Başsavcılığa gönderilirken mahkemenin sonucuna göre Arda 2 yıldan fazla ceza alırsa Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Talimatı 62.maddesine göre sürekli hak mahrumiyeti ile karşı karşıya kalabilir. ”Konuyla ilgili disiplin talimatları çok açık… Arda’yı bu olayın ardından büyük bir tehlike bekliyor ama Türkiye’deki davaların en az 3-4 yıl sürdüğünü unutmamak lazım. Üstelik kararın çıkmasından sonra bunun bir de yargıtay aşaması var. O günlere kadar Arda futbol hayatını devam ettirebilir mi bu da tartışılır. Kararın daha erken sonuçlanması durumunda Arda’nın bu olay nedeniyle futbola veda edeceği de bir gerçek.”
MADDE 62 – HÜKÜMLÜLÜK (1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı iki yıldan fazla bir süre ile hapis cezasına çarptırılanlar ya da Devletin güvenliğine veya, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine veya milli savunmaya ya da Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olanlar sürekli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.
(2) Disiplin ihlalleri nedeniyle gerçek kişilere verilen süreli hak mahrumiyeti cezalarında, cezanın infazının sona ermesinden itibaren on yıl geçmesi halinde ilgilinin talebi üzerine, TFF Yönetim Kurulu tarafından cezanın sonuçlarının ortadan kaldırılmasına karar verilebilir.
4 suçtan hakkında iddianame hazırlanan Arda Turan’ın futbol kariyeri ile ilgili SKOR’a görüşlerini bildiren gazeteci Atilla Türker, çarpıcı ifadeler kullandı. ”Konuyla ilgili disiplin talimatları çok açık… Arda’yı bu olayın ardından büyük bir tehlike bekliyor ama Türkiye’deki davaların en az 3-4 yıl sürdüğünü unutmamak lazım. Üstelik kararın çıkmasından sonra bunun bir de yargıtay aşaması var. O günlere kadar Arda futbol hayatını devam ettirebilir mi bu da tartışılır. Kararın daha erken sonuçlanması durumunda Arda’nın bu olay nedeniyle futbola veda edeceği de bir gerçek.”
Türk spor tarihinin en başarılı futbolcuları arasında yer alan Arda Turan'ın şarkıcı Berkay ile kavgasının öncesinde de geçmişinde de birçok vukuatı bulunuyor. İşte Arda Turan'ın geçmiş vukuatları...
22 Kasım 2006: Galatasaray’ın Bordeaux maçında rakip takımoyuncularından Jurietti’ye kafa attı, kırmızı kart görerek oyun dışında kaldı.
21 Nisan 2010: Bursaspor maçının hazırlıklarını Florya’da yapan Galatasaray’ın idmanında Arda Turan ve Caner Erkin, bir ikili mücadele sonrasında birbirine girdi. Bu sırada Arda, arkadaşına yumruk atarak dudağını patlattı.
9 Mayıs 2015: Arda, Atletico’da forma giydiği dönemde Barcelona maçındaki bir pozisyonda çıldırdı. Yaşanan pozisyon sonrasında faul çalınmayınca kramponunu çıkartarak yan hakemin olduğu bölgeye doğru fırlattı.
6 Haziran 2017: Arda Turan, Milli Takım’ın Makedonya ile golsüz berabere kaldığı özel maçın ardından uçakta gazeteci Bilal Meşe’ye saldırdı. Ardından ‘Yine olsa yine yaparım’ diyerek Milli Takımı bıraktığını açıkladı.
4 Mayıs 2018: Sivasspor maçında müsabakanın yardımcı hakemine saldırısı ve orta hakemine yönelik hakareti nedeniyle 16 maç men ile tarihi bir cezaya çarptırılan Arda Turan’ın hakemlere, “Şerefsizler! Hepinizi öldürmek lazım!” dediği ortaya çıktı.
10 Ekim 2018: Arda Turan'ın şarkıcı Berkay'ın eşine ‘Evli olmasam seni kaçırmazdım’ dediğini bunun üzerine çıkan kavgada Arda Turan'ın Berkay'ı yumrukladığı ortaya çıktı. Yıldız oyuncu ise kamuoyunu sarsan iddiaları, “Basit bir tartışma” olarak nitelendirdi.