SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: Federasyonun lisesinde bile torpil var!

Ünlü spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Beinsports'ta yayınlanan Bein Manşet programında gündemi değerlendirdi.

Mehmet Demirkol, BeinSport Haber'de yayınlanan Bein Manşet programında gündemi değerlendirdi. Milli Takım ve yapılanma ile ilgili çarpıcı ifadeler kullanan Demirkol, 'Federasyonun lisesinde bile torpil var' dedi.
200 YILLIK PLANLAMA / Bir yanlış algılama var. Amerika'da işler ne güzel yapılıyor. Onlar ne kadar akıllı adamlar. Oradaki sıradan insanla buradaki sıradan insan arasında bir fark yok. Aynı tutuculuklar, aynı hastalıklı bakış açıları. Ama yöneten başka bir kalitede olduğu zaman, belli bir planın programın olur. 2-3 yıllık değil 200 yıllık 300 yıllık bir şeyden bahsediyorum. Aynı doğrultuya belli bir öğretiyle gitmeye çalışılır. Burada öyle bir şey yok ki. Öğretin belli değil. Ne yaptığın belli değil. Nereye gittiğin belli değil.
"AZİZ YILDIRIM ÇOK HAKLI" / Kazanılan başarılar rasgele başarılar, şans eseri. Yoksa bizim ülkemizin ekonomik durumuyla, -bakma kriz mriz ama kocaman bir ekonomi esasında- insan gücüyle, bu kulüplerle, bu yatırımlarla bir tane mi Avrupa'da kupan olur? Aziz Yıldırım'ın kulakları çınlasın. Çok haklı, tesadüf. Galatasaray şans eseri kazandı değil. Çıkması tesadüf buradan. O yüzden çok önemli. Tesadüf olmadığı zaman ne olur? 2 yılda bir 3 yılda 1 tekrarlanabilir olur. Tekrarlanmıyorsa tesadüftür. Bu başarının önemini azaltmaz, yükseltir. İki buçuk aydır toplanmayan bir Federasyonla ne olabilir ki zaten?
"FUTBOLDA TORPİL OLUR MU?" / Beklentiler çok yüksek ve gerçekçi değil. Bir plan program yok. Saldım çayıra mevlam kayıra. Federasyon'un futbol lisesi var, oraya torpille öğrenci gidiyor ya. Antrenörlerin tamamı torpil. Buradan bir şey çıkar mı? Futbolda torpil olur mu ya? Doping olur torpil olmaz. Konu bu yani.
"LUCESCU GAZ BOMBASI GİBİDİR" / Sonra Lucescu gitsin. Çok da umrunda Lucescu'nun. 2.5 milyon Euro alıyor, 2 senelik kontrat. Zaten gelirken biliyordu. Tanımıyor mu, bilmiyor mu Türkiye'yi. Lucescu nedir nedir biliyor musun? Operasyonlarda gaz bombası atarlar ya evin içine, göz gözü görmez. Odur işte Lucescu, ortalığı bulandırır, uzar gider.
"ARADA İŞ DE YAPSINLAR" / Biliyorum neden yollamak istediğinizi. Kendi arkadaşlarınıza iş bulmak istiyorsunuz. Kabul, kazansınlar kimsenin parasında gözümüz yok ama arada iş de yapsınlar. Milli Takım Teknik Direktörlüğü diye bir iş olur mu? Senede 10 maça çıkıyorsun diye 2.5 milyon para alıyorsun. Düşünsene sen yılda 10 programa çıkıyorsun. Yazık emek kaybına.
"ARDA KONUSUNDA ADALET DOĞRU VE HIZLI OLMALI" / Arda konusu tamamen polisiye bir konu, tamamen kriminal. Sporla hiçbir alakası yok. Üzerinde konuşması çok zor bir konu. Ben adli süreç olduğu için bu konuya girmeme taraftarıyım. Silah var, hastane var. Acayip acayip işler. Adaletin hızlı ve doğru bir şekilde tecelli etmesini diliyorum sadece. Herhangi bir vatandaşa nasıl oluyorsa o şekilde.
"ALİ KOÇ HAKLI GALİBA" / Ben 3 Fenerbahçeli antrenörün yerinde olsam Başkan'dan randevu falan almam. Sana suç işledin diyor birisi. Komplo kurdun. Ajan provokatörsün diyor hatta. Sen aman abi açıklayayım mı diyeceksin. Olur mu ya öyle şey. Ali Koç açıklamalarında haklı galiba.
AATIF HAKLI AMA / Aatıf olayıyla ilgili. 'Geçen seneki kadar kaliteli değil kadro zaman alır' dedim diyor. Kalitenin düşük olduğu kesin çünkü Aatıf oynuyor. Aatıf 11 oynayabiliyorsa haklıdır kalitede düşme var. O zaman kadro dışı kalmasında bir problem yok çünkü önemsiz.
"GÖNDERİLMELERİNDE SAKINCA YOK" / Fenerbahçe'nin rakip analizi iyi yapılıyor mu? Hayır. O yüzden istatistikteki herhangi birinin yollanmasında sakınca yoktur. Fenerbahçe'nin kaleci departmanının performansı iyi mi? Hiç değil. O zaman kaleci antrenörünün gönderilmesinde de bir sakınca yoktur.
"O ESPRİ OLMAKTAN ÇIKAR" / Antrenörün yaptığı 'Fenerliler çok mutlusunuz bakıyorum' bir espri oabilir ama o Başkan'ın kulağına giderse espri olmaktan çıkar. Soyunma odasında bir şey konuşulduğu zaman bu teknik direktöre ve Başkan'a her halükarda gider. Kulak her yerde vardır. Şirketler böyledir. Bu kadar deneyimli isimlerin bu kadar acemice işler yapmasına inanamıyorum.