SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tamer Tuna: Demba Ba ile ilgili hiç bilinmeyen şeyler var

Tamer Tuna, Beşiktaş'ta teknik direktörlük yapmak istediğini belirterek, "Ben daha orada teknik adam olmadım ancak olacak kapasitem herhalde var" dedi. Tamer Tuna, geçtiğimiz sezon Beşiktaş maçı öncesi yaşanan Demba Ba olayına da değinerek "Demba Ba ile yaşanan bir şeyler vardı. Hiç bilinmiyor" dedi.

Güncellenme: 11:28, 13/10/2018
Tamer Tuna: Demba Ba ile ilgili hiç bilinmeyen şeyler var

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, Ajans Saati programında flaş açıklamalarda bulundu. Geçen sezon Beşiktaş ile oynanacak maç öncesinde Fikret Orman’ın Demba Ba için yaptığı açıklamalar ve yaşanan olaylarla ilgili de konuşan Tamer Tuna, “Müdahale alanlarımız var bizim. Ben teknik direktörüm açıkçası. Bizim söylediklerimiz herkes için değerli. Şu an söylediklerim Sivasspor çok büyük değer teşkil ediyor taraftar ve futbolseverler içinde öyle. Göztepe’de de öyle. O hafta maçımız var. İstatistikler ve gol pozisyonları adına statta da maçı iyi oynayan bir Göztepe vardı. Skor öyle olunca ve Demba Ba ile ilgili yanılanlar olunca maalesef farklı bir boyuta gelebiliyor. Zaten futbolun magazinsel kısmı da bu habercilik kısmı. Biz onu yaşadık. Başkanımızın kendi fikirleri vardır, saygı duyulabilirdi o dönemki başkanımıza. Benim Fikret Orman ve Beşiktaş ile yaşadığım 2 yıllık süreç vardı. Şampiyonluk süreci. Futbolculuğum döneminde yaşadıklarım vardı. Ben Beşiktaş ile dolu dolu 4 sezon geçirdim ve 3’ünü şampiyonlukla bitirdik. Şimdi düşünüyorsunuz, bu açıklama içten de gelse, samimi de olsa kendilerine ait açıklamalar. Saygı duyulması gerekir. Göztepe’yle süreç yaşandı. Sezon sonu için ya da Demba Ba ile ilgili benim savunuşlarım oldu. Bu Göztepe taraftarınca protesto edildi. Sonra Demba Ba ile yakınlaşmalar oldu. Ama oyuncu, kulüp, yaşanılması gereken, tecrübe erilmesi gereken bir süreçti. Ben orada çok hadise yaşadım. Son hafta Galatasaray maçıyla ilgili Demba Ba ile yaşanan bir şeyler vardı. Hiç bilinmiyor, onlar da bende duruyor. Maalesef bunlar yaşanabiliyor” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABER Tamer Tuna: `Yabancı konusunu tartışan hep aynı teknik adamlar` Tamer Tuna: `Yabancı konusunu tartışan hep aynı teknik adamlar`

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sezon oynanan Beşiktaş-Göztepe maçından önce Beşiktaş Başkanı Fikret Orman Demba Ba’nın çok önemli bir oyuncu olduğunu belirtmiş “Biz de onun Beşiktaş'ta oynamasını istiyoruz. Geçen sene yaşadığı sakatlıklar, oynamaması için bir sebepti. Kontratları da bitti ve ben de önümüzdeki sene Beşiktaş'ta oynamasını istiyorum. Demba Ba'yla henüz konuşmadık. Bu maç öncesinde bunları konuşmak da doğru değil. Demba Ba, Beşiktaş'ın bir evladı. Biz de öyle hissediyoruz. Zamanı gelince konuşuruz” ifadelerini kullanmıştı.

Göztepe Başkanı Mehmet Sepil de Fikret Orman’ın yaptığı açıklamaya “Fikret Orman’ın bu sözlerine inanmak istemedim. Ancak bant kaydını dinleyince üzüldüm. Bu cümleler Göztepe’yi, Beşiktaş’ı, Tamer Tuna’yı ve Demba Ba’yı zor durumda bırakabilir. İki takımın maçından 48 saat önce karşı takımın santraforunu istemek yanlış. Futbolu gelişmiş ülkelerde böyle bir açıklama yapılabilir mi? Türk futbolu adına üzgünüm” diyerek tepki göstermişti.

İLGİLİ HABER Tamer Tuna`dan Fenrebahçe açıklaması: `Türkiye`de bir gerçek var...` Tamer Tuna`dan Fenrebahçe açıklaması: `Türkiye`de bir gerçek var...`

“ÜTOPİK BİR HAYAL AMA…”

Siyah-beyazlı takımda geçirdiği süreçlerin kendisine katkı sağladığını belirten Tuna, “Neticede Beşiktaş. Ben hem futbolculuk hem de antrenörlük yaptım. Bir kere Şenol hocayla çalıştım ve iki sezon boyunca inanılmaz tecrübeler yaşadım. Başkanımız Fikret Orman ve yönetimiyle yaşadıklarım da öyle. Emin olun, bu işi çok uzun yapmayacağım, çok kısa yapacağım. Farklı planlarım var teknik direktörlükle ilgili ve bunu yapacağım. Ama şu anda içinde bulunduğum o yapı itibarıyla kazandığım 20 sezonluk tecrübe var diyebilirim. Yaşanan şampiyonluklar, başarısızlıklar. Yönetim anlayışının içinde de gördüm çünkü çok dahil oldum. Tanık olduğum ve dinlediğim çok iletişim oldu. Başkanımızın özellikle nasıl olunması gerektiğiyle ilgili yaşattığı büyük tecrübeler var. Çünkü ilerde bir kulüp sahibi olmak gibi düşüncelerim de var. Ütopik bir hayal ama bunu düşünüyorum. Çok güzel tecrübeler oldu, bir kere Şenol hoca gibi biriyle çalıştım. Çok zor olacağı söylendi hep ama inanılmaz bir iki yarı yaşadım. Çalışma alanını bize açan bir teknik adamdı. Görüşlerimizi açık yüreklilik ile ifade ettiğimiz ve bizi dinleyen bir insandı. Bu konuda çok saygı duyduğum bir insandır. Tabii ki iki yıllık süreçte kendi kararımı vermemde birçok sebep etken olmuş olabilir ama bunu da o dönem başkanımız Fikret Orman ile görüştüm. Zaten ağabey-kardeş ilişkimiz vardır ama bu iki yıllık süreçte beni yardımcı antrenör olarak getirmiş, bir kez bile maçtan önce kadro ya da oyuncu dahi sormamış bir adamdan söz ediyoruz. Değerlendirmeler, danışıklıklar tabii ki oluyor, olması da gerekli zaten” şeklinde konuştu.

“BEŞİKTAŞ’TA TEKNİK DİREKTÖR OLACAK KAPASİTEM VAR”

Beşiktaş’ı teknik direktör olarak çalıştırmak istediğini belirten Tuna, “Burada iyi bir ekibim oldu şanslıyım ama bu belki şu an söz ettiğiniz gibi Fenerbahçe’de de yaşanıyor. Skorlar iyi olduğunda doğru değerlendirmeler yapılıyor. İyi olmadığında yapılmıyor. Sadede bununla ilgili diyebilirim. Tabii ki ben artık teknik direktörüm. Şu anda Sivasspor teknik direktörüyüm. Bu konuya vereceğim her cevap speküle edilebilir. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ya da milli takım. Bu takımlarla çalışabilmek, şampiyonluğa oynayan ya da oynayabilecek bir takımda olabilmek bir teknik adamın hayalidir. Benimde hayalim hep vardı teknik adamlığa başlarken. Beşiktaş’ta 2 yıl antrenörlük yapmak ve şu anda orayla addedilmek gerçekten önemli. Bir söz vardır. İmparator olmadan önce herkes oraya yaraşır bir adam olduğunuzu düşünür. Ben daha orada teknik adam olmadım. Olacak kapasitem herhalde var. Şu anda emin olun çalışma metotlarında değişiklik yok. Aldığımız verim inanılmaz iyi futbolculardan. İletişimde bizim de edineceğimiz tecrübeler olabilir ama kendimde çalışabilecek potansiyeli her yerde görüyorum. Bunu açık yüreklilikle söyleyebilirim. Çünkü, bu konudaki gelişimim, bugüne kadar sahip olduğum deneyimler var. Ben 9 yıldır antrenörüm. Altyapıda da antrenörlük yaptım. Çanakkale Dardanelspor’da U13 takımı ile başladım. Daha sonra altyapı sorumluluğuyla devam edip A takımda antrenörlük yaptım. Deneyimler her zaman yaşanır” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:11:24,