SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ali Koç Fenerbahçe’deki olay yaratan gerçekleri tek tek açıkladı!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç FB TV'de tüm Türkiye'nin gündemine oturan önemli açıklamalar yaptı. Sarı lacivertli takımda yaşananları anlatan Koç, kulüp içerisinden bilgi sızdırılmasına, yardımcı hocaların Cocu için kullandığı, 'cenazesini halıya saracağız!' sözlerine kadar bir çok konuda açıklama yaptı. İşte madde madde Ali Koç'un olay yaratan ifadeleri...
1- Aykut Hocamızla konuştuk, konuştuğumuz konulardan birisi de teknik ekibiydi. Hocamız, teknik ekibinin gayet başarılı olduğunu ifade etti. Aykut hocamızla sezon başında konuştuk. Comolli de konuştu, teknik kadrosunun kalması üzerine anlaştık. Yardımcı olabilecekleri düşünüldü. Geçiş dönemi için önemli olduğunu düşündük.
2- Keşke daha önce el sıkışıp ayrılsaymışız diyoruz bugünlerde. En basit yeniliğin yeni bir icatmış gibi algılandığını, eski düzenin daha iyi olduğu gibi düşünceler futbolcular arasında ve Samandıra’da yayıldı. Bu iş nerelere geldi gösterelim.”
3- Ne değişim yapmak istesek bir dirençle karşılaştık. Tesislerde futbolcu ve personele de bu durum yansıdı. Arda Keskin arkadaşımıza salon sorumluluğu veriliyor. Hocamız işi beğenmiyor. Sonra yollarımızı ayırıyoruz. Erwin Koeman’ın gelmesiyle Turgay Altay’ın bazı yetkileri Koeman’a veriliyor. Daha sonra bu kişiler yeni kişilere yol gösterme konusunda isteksiz davranıyor. Bu gidişatı nasıl çözeceğiz, nasıl daha iyi oluruz diye” konuşulurken antrenörlerden Turgay Altay, ‘Bana ne? Benim sorunum mu, Fenerliler düşünsün” diye tesis içinde birkaç kez konuşuyor.”
4- ”Beşiktaş maçı öncesinde salonda bir halı görüyorlar. Soruluyor, bu halı ne diye? Bir arkadaş ‘Bugün Beşiktaş bizi yenecek, hocanın cenazesini halıya saracağız’ diyor. Maç başlayacak ya, Beşiktaş maçı. Maç berabere bitince ne prim alamayacaklarından ve hocanın gitmeyeceğinden konuşup üzülüyorlar.”
5- “Trnava maçı günü halı yine getirilmiş. O halı daha sonra stada getiriliyor. Yine “Hoca yenilecek, cenazesini sarıp kaldıracağız” diyorlar. Maçı kazanıyoruz, daha sonra oyunculara “Fenerliler yendiniz, yüzünüz gülüyor” diyorlar. Aynen bunu diyorlar.”
6- Bu antrenörlerin bilgisayarlarını inceledik. 28 Haziran'dan itibaren tüm antrenman programını, tüm performans raporları, her şey dışarıya sızdırılmış. Fenerbahce.org uzantılı mail adreslerinden önce kendi başka hesaplarına daha sonra üçüncü kişilere bu bilgileri dışarıya ilettikleri ortaya çıkıyor. Niye? Bilemiyorum. Sizin özel bilginiz dışarı sızdıktan sonra bir sürü yere gidebilir.”
7- Geçen senenin tüm idman verileri ve performans dataları silinmiş. Neden diye sorduğumuzda hafıza yetersiz dediler. Bu devirde 600-700$’a çağırıyorsun bilişimden birini, ihtiyacın olan yükleniyor. Geçmiş performansları bu sezonla karşılaştırma imkanımız yok. Niye silindi dediğimiz zaman yeterli hafıza yoktu deniyor. Biz sanayiden gelen insanlarız, sanayide böyle bir şey olsa endüstriyel casusluk denir buna. Bekliyorum bakalım ne söyleyecekler. Bunun devamı da var, şimdilik burada noktalayalım.”
8- “Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki birisi yalan söylediğinde inanılıyor, doğru söyleyen ise doğruyu söylediğini ispat etmek zorunda kalıyor.”
9-Aatif, Nabil Dirar’ın oynaması için açık açık lobi yaptı. Hocasına söyledi, arkadaşlarına söylettirdi, olabilir. Ama olmadığı zaman da işini en iyi şekilde yapman lazım. Bu iki oyuncunun kadro dışı kararı disiplinsizlik. Dirar milli takım kampından geç katıldı. Takım toplantısına katılmadı. Verdiği bahane makul değildi. En mutsuz günlerimizde bile bu iki oyuncu [Aatif – Dirar] şen şakrak. Gamsız mı dersin artık. Futbolcu insanların harcadığı mesai ve aldığı paraya bakınca en üstte. Ekmeğini yediğiniz kulüpte nasıl bu kadar vurdumduymaz olabilirsiniz?
10- “Fenerbahçe taraftarından rica ediyorum, büyük resmi görün. Kızdınız, haklısınız ama iki top kaleye girse 6 puan, bambaşka bir şey olacak belki. Arkamızda durun, bize inanmaya devam edin. Siz arkamızda olduğunuz sürece herkesle mücadele ederiz.
11- 4 Haziran, seçimler bitmiş, sonuçlar belli. Müjdat Yetkiner açık sözlü bir adamdır, Aziz Yıldırımcıyım diyor. Olabilir, iki taraf var ya onu ya onu tutacaksın. Hepimiz kongrede oyumuzu kullanıyoruz. Pazar günü, 28. sandıkta çalışan bir görevlimize saldırma arefesine geliyor, çok ağır küfürler ediyor. Pazartesi günü Dereağzı’nda küfür etmediğim ispatlansın diyor ve çok ağır ifadeler kullanarak bana ve bana oy verenlere hakaret ve küfürler savuruyor.
12- Müjdat Yetkiner bir görevlimize saldırma neticesine geliyor. Sonra Dereağzı’nda çok ağır ifadeler kullanarak bana ve bana oy vermiş kongre üyelerine, elinde tesbih, hakaretler savuruyor. Orada çocuklar ve veliler de var. Yolları orada ayırdık. Şimdi ben bu olayı kişiselleştirsem ve Müjdat hocanın Fenerbahçe’ye emeklerine saygı duymasam üyeliğini iptal ettirebilirim. Biz sadece yollarımızı ayırdık, bir adım öteye götürmedik.
13- Fenerbahçe için Volkan tartışmasız aidiyat duygusu bir hayli yüksek 495 maça çıkmış 16.senesinde bunun büyük bölümünü kaptan olarak geçirmiş. Çoğu zaman haksız yere hakaretler yemiş. Fenerbahçe ile hiçbir şekilde tartışılmayacak bir oyuncu. Ben Volkan’ı tanıdığımda 19-20 yaşında falandı. Volkan, kişilik olarak da zaman zaman kızsam da sevdiğim biri. İyi bir baba, çok iyi bir eş. Ben o ailenin oluşmasında nikah şahitliği yaptım. O tarafı da benim için özel. Çocuklarımın gönlünde de çok farklıdır. Her anlamda baktığımız zaman kolay bir karar değildi.
14- Volkan’a dönelim, son iki sezonu kariyerinin en kötü sezonu. Geçen sezon Kameni de oynadı. Şampiyonluğun kaybedilmesinde, istatistik firmasının da verileriyle bir numaralı sorun kaleci performansı. Ben belki de duygusal davranarak, inandığım ve bu değişimin liderliğini yapacağına, destek olacağına inandığım, liderliğine ihtiyaç duyduğum için kontratının uzatılmasını istedim. Volkan’ın hayali var, 40 yaşına kadar oynamak istiyor, her fedakarlığa da hazır.
15- Volkan hiçbir zaman Fenerbahçe’ye bilinçli olarak zarar vermek istemez ama bilinçaltı olarak yeni ekip, yeni kadro, kendisine yakın olan birkaç personelin ayrılması sonrasında ister istemez etkilendi. Belki bu onda insani bir rahatsızlık yaratmış olabilir. Uzun yıllar kaptanlık yapmış, bu kadar takımı sahipleşmiş ve kulüple bütünlemiş bir oyuncu gördük ki fazla sahiplenmeden de hatalar yapmış olabilir.
16- Volkan ile sözleşme uzatmamızın sebeplerinden biri yeni oluşan takıma liderlik etmesini bekledik. ‘Takım olamadık’ dedi. Sen bir şey yaptın mı takım olmak için, bir araya getirdin mi? Sportif direktöre bir şey söyledin mi? ‘Rahatsız etmek istemedim’ dedi. Samandıra’da farklı bir düzen var. oyuncular 3-4 saat orada vakit geçiriyor öğrendik ki bu vakitte tüm oyuncular kendi odalarına çekilip zaman geçiriyor. Burada bir kaptanın duruma el koymalı.
17- Samandıra’da Erwin Koeman’ın üstüne yürüdüğü şeklinde haberler geldi. Bir gün önce haber gelmişti ki Volkan Demirel, ‘biriyle kavga edeceğim, moralim bozuk’ demiş. Sonrasında bu oldu.Samandıra’da ne yaşıyor diye gittik, tam da bir şey olmamış. Volkan herhalde ‘Erwin sen niye öyle bakıyorsun’ falan diye yapmış. Volkan bana ve Semih Özsoy’a saygısızlık yaptı. Kes dedikçe devam etti. Başkanına böyle bir ortamda bu şekilde saygısızlık yapan bir oyuncunun diğer oyuncularla bizler yokken neler yapabileceğini düşündüm. Gördüm ki, Volkan’ın uyanması lazım.
18- Bir oyuncu, çok iyi Fenerbahçelidir, 15 yıldır oradadır falan diye başka oyuncudan farklı muamele görmesi, bir yere kadardır. Disiplinin, saygısının sınırını aştığı zaman sonuçlarına katlanır. Jübile işlerini başlatmak istediğim ilk oyuncu, kendisi bilmez Volkan Demirel’dir. Volkan 5 maç sonra Fenerbahçe’de 500. maçına çıkacak, çok isterim burada 500. maçına çıkmasını. Yıllar sonra jübilesi yapılan oyuncu olmasını da isterim
19- 11 transfer yaptık. Hem gençleştirme oldu, hem de ücretlerde düşüş oldu. Gençlerimizi tecrübeli isimlerle bir araya getirdik. Transferlerimize yapılan eleştiriler için çok erken. Zaman gösterecek… Lugano’yu hatırlayın. Hatta Edu’nun ilk geldiği yıllarda oynadığı futbolu hatırlayın. Gözlerimize inanamıyorduk. Geçen sezonlara bakın. Bir takım için sezon başında neler, sezon sonunda neler söylenebiliyor.
20- Üniversite yükümlülüğümüz var. SPK’dan onay aldık. Teşekkür ediyorum. Haftaya Sivas maçına sponsorluklarla çıkacağız. Oradan da kaynak gelecek. Kefil olup borç bulduk. 700-800 milyon TL kaynak yaratmamıza rağmen hala mart ayından sonrasını göremiyoruz. Kabul edemediğim iki performans olmuştur. Biri Zagreb, diğeri de Rize’deki performanslar. Bunlar dışında takım üzerine koyarak ilerliyor. FFP nedeniyle 25 milyon euro kullanabilirdik. Bize kurşun atma şansı veren hamleler çok geç gerçekleşti.
21- Benim kabul edemediğim bir şey var. Çubuklu sahada mücadele ettiği zaman, yuhalamak, olumsuz tezahüratta bulunmak, gelene yuh, gidene ıslık, gelene ıslık. Bu birkaç senedir tribünlerde gördüğümüz bir ortam. Bu tutumu reddediyorum. Evet 4 senedir başarı yok, bu sezon birikmiş kızgınlık olabilir. Şartlar ne olursa olsun bir tane Fenerbahçe var. Tepkiler olumsuz olacaksa da bekleyin maç bitsin. Bu sadece ve sadece Fenerbahçe'ye zarar verir. Her şekilde bunu kınıyorum. Kızgın olmakta haklısınız ama böyle tepki vermekte haklı değilsiniz.
22- Buffon hayatımda unutamadığım 3 stat var, biri Fenerbahçe’nin stadı diyor. 20 dakika hiçbir şey anlayamadım diyor. Kenetlenelim ve o günlere geri dönelim.
23- Dün olmadı, bugün de olmadı. Ersun Yanal hocamız bizim planlarımızda yok. Uzun vadeli hedefler doğrultusunda yola çıktık. Şu an böyle bir şey yok. Ne kendisi ile konuştuk ne de konuşmayı planlıyoruz. Olmayacağını buradan söylüyorum. Bu sevdaya son vermenizi önemle rica ediyorum. Çünkü bunun pek bir faydası olmuyor
24- Benim için en kolay şey, herkesin istediğini yapmak olmaz mı? Ersun hocayı getirdim derim ama kulüp böyle yönetilmez. Tamam Ersun hoca döneminde rahat maçlar izleyip, güzel bir şampiyonluk yaşadık ama hoca değişikliğine gitmek için erken olduğunu düşünüyoruz. En kolay şey, hoca değişikliğine gidip insanların gazını almak. Şu aşamada hoca değişikliği yapmanın erken olduğunu düşünüyoruz. Cocu’ya da yaşanan sıkıntıları anlattım, burası Türkiye dedim, neden Balkanlar ve Brezilya’dan gelenler daha başarılı biliyor musun, duygularını da işin içine katıyorlar dedim. Sen de bu Kuzey Avrupalılığı bırak, buraya uyum sağlamaya çalış dedim
25- O taraftarlara söylüyorum. Gerçekten dostsanız bize seslenip, bir yandan video çekiyor olmanız ayrı bir saçmalık.Comolli’ye kızıyorum takım olma konusunda daha fazla önlem alınması lazımdı. Hareket geçmek için biraz geç kaldı. Daha olumlu sonuçlar çıkabilirdi. Akademi ve scouting üzerinde sorumluluğu var.