SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Fenerbahçe Başakşehir maçını yorumladı

1 Spor Toto Süper Lig'in 8. haftasında Fenerbahçe ile BAşakşehir arasında oynanan ve 0-0 sonuçlanan maçı spor yazarları yorumladı.
2 Bahadır Çokişler (Sözcü):Puana, morale, seyircisiyle barışmaya ihtiyacı olan taraf F.Bahçe'ydi. Hani derler ya, “Son şansı olan adam çok şanslı değildir” diye. Başakşehir'in sayılmayan golünü izlerken, “Cocu'nun işi bitti” demiştim ama Serkan Çimen, Hollandalı'yı adeta ipten aldı.Haftalar geçiyor, puan kayıpları devam ediyor. Başkan Ali Koç ve yönetim radikal kararlar alıp çıkış arıyor ama işleri kolay değil. Dünyayı değiştirmenin kolay olduğunu kim söyledi ki? Milli ara sarı-lacivertliler için yeni bir sayfa açma zamanıdır.
3 Ahmet Çakar (Sabah): Dün akşam VAR sistemi birkaç dakikalığına devre dışı kaldı. İşte bu anda Başakşehir'in golü geldi. Bizce Visca en az yarım metre geriden fırlıyor, dönüp golü attırıyor. Yardımcı hakem önce bir duraklıyor, sonra ofsayt bayrağını kaldırıyor. Hakem Ali Palabıyık, VAR'dan haber bekliyor ama VAR o anda ne hikmetse yok! İşte ilgililerin bu konuya mutlaka açıklık getirmeleri lazım. VAR zamanla artık Türkiye'de mafyamsı bir laf haline gelecek. En korkuncu da bu!
4 Ercan Güven (Milliyet): Aslında bu maç sezonun ilk karşılaşması olsa, bilemedin üç-beş hafta sonra mükemmeli yakalar diye alkışlamak bile gerekirdi Fenerbahçe’yi ama yakın geçmiş o kadar berbat ki, muhtemelen teknik direktörün kovulması gerekecek şimdi! Bu da futbolun bir cilvesi. Çünkü ilk düğme yanlış iliklendi... Bu arada... Sayın Ali Koç’un taraftarla özel ve güzel ilişkisi, yavaş yavaş sahadaki görev dağıtım yetkisini kulübeden alıp tribünlere vermeye başladı ki, çok kötü bir alışkanlıktır ve asla kabul edilemez. Çünkü alışkanlıkları değiştirmek hoca değiştirmekten zordur.
5 Mehmet Demirkol (Fanatik): Gecenin sorusu Frey mi? Gerçekten mi? Comolli’nin tüm transferlerini eleştirmek mümkün ancak zaman tanımak da lazım. Ama Frey! Gerçekten mi? Maçın starı Mert Günok. Fenerbahçe’den ayrılıp Bursa’ya gittiğinde formayı Harun’a kaptırmıştı. Tıpkı Volkan Babacan gibi hayata Başakşehir’de döndü. Dün Fenerbahçe’ye duvar oldu. Maçın tartışmasız yıldızı, net pozisyonlarda sağlam ve soğukkanlı duran Mert... Maçın olayı Elia’nın golünde pası veren Visca’ya kalkan ofsayt bayrağı. Pozisyondan bir süre önce Ali Palabıyık VAR’da arıza olduğunu işaret etmişti. Golü sistem mi iptal etti yoksa Ali Palabıyık mı anlamak zor. Ancak pozisyonun tartışmaya açık olduğu kesin. Kısa mesaj Fenerbahçe hiçbir maçta çok iyi oynamadı. Ama her maç en az 1 mutlak gol şansı yakaladı. Slimani benim için an itibariyle büyük hayal kırıklığı.
6 Erman Toroğlu (Sabah): Fenerbahçe-Başakşehir maçının en çok tartışılan konusu Başakşehirli Elia'nın verilmeyen golüydü. Konuya direkt oradan girelim. Pozisyonu televizyonda izledik, arkadaşlarla inceledik çok tartıştık, ölçtük, biçtik. Karar veremeyince bir de VAR merkezindeki arkadaşlara soralım dedik. Ekranlar devre dışı kalmış, VAR o anlık kullanılamaz vaziyete gelmiş. Merkezden gelen bilgiyi veriyorum: VAR devrede olsaydı pozisyon ofsayt değildi. Ama öyle Elia ileride, son adam Isla geride değil. İki oyuncu da eşit hizadaymış. VAR olsa gol geçerli olacaktı. Başakşehir'in şanssızlığı...
7 Faik Çetiner (Vatan):F.Bahçe Comolli ve Cocu ile her geçen gün biraz daha eriyor. En büyük tehlike de Kadıköy’ün yeniden tenha günlerine dönüşü olur. VAR devre dışında iken Elia’nın attığı gol ile Visca’nın son dakikalarda kale önündeki cömertlikleri olmasa dün Kadıköy’de yeni bir facia daha yaşanacaktı. F.Bahçe erirken hesabı ilk önce bu transferleri yapanlar versin!
8 Tayfun Bayındır (Milliyet):Net konuşalım; bu kadroda Soldado varken Frey oynamaz. İsviçreli, İspanyol’un gölgesi bile olamaz. Mehmet Topal varken Reyes’i ön libero oynatmak ya “Bakın bana sormadan aldığınız oyuncu bu işte” demektir, ya da teknik adam olarak yetersiz kalmaktır. Sahanın en iyisi Eljif’i çıkarıp Soldado’yu oyuna almak ise rezaletin daniskasıdır. Fenerbahçe dün bu sezon göze alındığında kalitesi vasatı biraz aşan bir oyun ortaya koydu. Eljif’in örnek performansıyla vefalı taraftarını azıcık da olsa heyecanlandırdı. Ama üzülerek söylemeliyim, hiçbir Fenerbahçeli, (ki bunlara çok sayıda yönetim kurulu üyesi de dahil) mutlu değil. Daha da kötüsü gelecek adına umutlu değil. Hatırlatmakta fayda görüyorum; Büyük vaadlerin hayalkırıklığı da büyük olur...
9 Gürcan Bilgiç (Sabah):Golsüz bittiği anda "ne maçtı ama" dedirtecek kadar heyecanı da içinde barındıran bir maç izledik. Maç öncesinde üçlü oynaması beklenen, teknik direktörünün o yönde açıklamalar yaptığı takımın, maça "dörtlü defans" ile başlaması da kenara yazılmalı. Başakşehir'in buz gibi golü sayılmadı. Tabelacılar için bunu yazalım. Maçı Fenerbahçe kaybedebilirdi. Ama Başakşehir'in puan kaybı, başka takımların (!) işine yaradı. Dünün ruhunda "işte bu" dedirten coşku ve heyecan vardı. Öncekilerde çok eleştirdiğimiz için, dünkü oyunun hakkını da Cocu'ya vermeliyiz. Bu sezon ilk defa "bu takımdan bir şey olur" dedirtti.