SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Fenerbahçe Spartak Trnava maçı için ne dedi?

Spor yazarları, Fenerbahçe'nin Spartak Trnava'yı 2-0 mağlup ettiği karşılamayı değerlendirdi.
FREY PARASI KADAR(UĞUR MELEKE) --------------> Fenerbahçe’nin karşısında 8 milyon Euro’ya kurulmuş, mütevazı bir takım vardı. Trnava’nın toplam maliyeti, Fenerbahçe’nin Frey’e 4 yıl için harcadığı para kadar. Kadıköy’e savunma yapmaya gelmişler, ileride yalnızca 35’lik Bakos’u bırakıp, ona uzun vurmayı denediler. Ki o Bakos da şu haliyle Fenerbahçe’yi tehdit edebilecek seviyede değil.
COCU'NUN KÖTÜ KARARI --------------> Cocu’nun 3 stoperle başlaması kadar kötü bir başka kararı da, iki uzun santrfora sürekli uzun metrajlı-yüksek toplar atarak pozisyon aramasıydı. Kısıtlı yetenekteki Trnava savunmasına maçtan önce ne dilerseniz diye sorsanız, herhalde en büyük arzuları Fenerbahçe’nin yüksek oynaması olurdu. Cocu da aynen öyle yaptı. Üstelik takımın en yeteneklisi Benzia’yı da yedek bırakarak!
ELJİF'İ OYNATMAMAK FUTBOLA İHANET --------------> F.Bahçe kadrosunun geçen yıl da bu yıl da en önemli problemi, kaliteli oyuncu sayısının azlığı. Yürekli var, çalışkan var, koşucu var, mücadeleci var, uzunu, kısası, her türlüsü var. Ama yeteneklisi az. Dün Benzia da olmayınca sahaya çıkan tek yetenekli Eljif’ti neredeyse. Makedon, yine çok iyiydi. Bu sene F.Bahçe’nin başına gelen en iyi şey Eljif.
BAŞAKŞEHİR'İ YENEMEZ --------------> Slimani amatör bir savunmaya karşı dün ekstra goller attı, fişi çekti. Ancak bu sonucun yanıltıcı olabileceğini düşünüyorum. Geçen yıl da G.Saray G.Birliği’ne 5 attığında, Başakşehir maçını aynı taktikle kazanamayacaklarını yazmıştım. Bu Fenerbahçe de bu taktikle Başakşehir ayarında hiçbir takımı yenemez.
ÇABALARI GÜZELDİ(RÜŞTÜ REÇBER) --------------> Açıkçası futbolcuların da coşkulu ve arzulu olmaları, her topa sahip olmak için saldırmaları ve rakibe göz açttırmayan bir düşünceyle sahada olmaları taraftarı da memnun etti. Futbolcuların kötü gidişatı durdurma isteği ve çabası içinde olduklarını görmek güzeldi. Üzerlerinde bunun baskısı yok muydu? Haddinden fazla vardı. Ne kadar hissettirmemeye çalışsalar da bunu anlayabilecek insanlardan biriyim.
KABUL EDEMİYORUM --------------> Slimani’nin golü kulübeyi de, saha içini de, tribünleri de rahatlattı. Ne zamanki akıllarında galip bitirme duygusu yerleşti, o zaman bocaladılar ki, bu da son derece normal. Fakat bütün bunlara noktayı da ikinci golle koydular. Futbolda en önemli şey birbirine verdiğin güvendir. Daha da önemlisi ise özgüvendir. Taraftarın müthiş başladığı dün akşamda, sonrasında terinin son damlasına kadar sahada var olmaya çalışan bu çocukları yuhalamasını kabul edemiyorum.
GARİP BİR 11(ÖMER ÜRÜNDÜL) --------------> Kötü gidişatta çok zor Başakşehir maçı öncesi moral depolamak isteyen Fenerbahçe için Spartak Trnava arayıp da bulamayacağı amatör bir rakipti. Buna rağmen Fenerbahçe ilk yarı boyunca tek net pozisyon bulamadı. Cocu yine garip bir 11 sahaya sürdü. Jailson-Ayew orta sahada..
GÜN KURTARILMUŞ OLDU --------------> Sahneye Trnava'nın kalecisi Chudy çıktı ve bir hava topunda Slimani'ye asist yaptı. Bu gol tribünlerdeki kara bulutları dağıtırken futbolcuları da rahatlattı. Sonrasında da ikinci gol geldi ve bu galibiyetle gün kurtarılmış oldu. Hiç olmazsa bu kötü dönemde Avrupa kulvarındaki şans devam ettirildi.
SEYRETMEYENLER ALDANMASIN --------------> Rize'de takımda karşı tarafı zorlayarak ön plana çıkan tek isim Ayew idi. Dün de aynı görevi Slimani üstlendi. Hem bütün pozisyonları takip etti, iki de gol attı. Tabii skora bakıldığı zaman iki farklı net bir galibiyet var. Ama seyretmeyenler aldanmasın.
RAHATSIZLIKLAR VAR --------------> Fenerbahçe'nin çok ciddi saha içi rahatsızlıkları var. Cocu sürekli takım tertibi ile oynuyor. Dün de bunun yeni bir örneği sergilendi. Aatif, Barış, Valbuena varken hayalet gibi oynayan Frey'e görev vermesi ve sonuna kadar oyunda tutmasına anlam vermek mümkün değil.
İSTEKLİ VE AGRESİF...(GÜRCAN BİLGİÇ) --------------> Öylesine istekli ve agresif başladı ki maça Fenerbahçe, "Bu maçı kazanacaklar" fikrini yarattı. Yakın oynadılar, temaslı mücadele ettiler, topu bir an önce kapmak adına da birbirlerine yakın olmaya çalıştılar. İlk yarıda da bulabilirlerdi istediklerini, ikincisinde aldılar.
SİNERJİ GEREKİYORDU --------------> Maçın kazanılmasından öte anlamı vardı aslında. Ligdeki kötü sonuçlar ve pazar günkü Başakşehir maçı öncesinde, bir sinerji yaratması gerekiyordu. Maç oynanacağı gün sosyal medyada Fenerbahçe adına rastlanmaması, çok ciddi bir taraftar umutsuzluğuydu aslında.
UMARIM BÖYLE ÇIKMAZ --------------> Cocu üçlüye dönmesini, "Rakibimiz defans yapacak" mantığıyla açıkladı. Rize maçının ikinci yarısındaki gibi bir ortam ve sonuç aldığı bir düzen üstünden hareket etti. Rize maçına da sonuç verdiğine inandığı Beşiktaş takımıyla çıkmıştı. Oyuncu profili veya yeteneği yerine haftalık performanslarla karar veriyor gibi. Umarım Başakşehir maçına, "kazandık" diye bu düzenle çıkmaz.
HER ŞEY GÜZEL OLDU --------------> Özellikle Eljif'in alternatif olmaktan çıktığını görmek gerekir. İki gollü Slimani kadro içindeki en güven verici isim iken, topla barışıklığı Eljif'i de ikinci aday yaptı. Böyle üstün bir oyun ve kazanma duygusu gerekliydi Fenerbahçe'ye. Zagreb'in Brüksel'de kazanmasıyla grupta da iddialı duruma geldiler. Zorlu pazar günü öncesinde morallendiler. Taraftarı tekrar arkalarına aldılar. Stratejik akşamda, her şey Fenerbahçe için güzel oldu.
MAÇA ÜRKEK BAŞLADI(İLKER YAĞCIOĞLU) --------------> Rize'deki şok mağlubiyetin ardından F.Bahçe takımının sahaya çok ürkek çıktığını maçın başlama düdüğüyle gördük. Taraftardan gelebilecek tepkiler, olası kötü bir sonuç, işleri çok daha kötü hale getireceğinden oyuncular "Sahada başımıza bir kaza gelmesin" düşüncesiyle oynadılar. Normalde Fenerbahçe'nin elini kolunu sallaya sallaya 4-5 gol atabileceği bir takıma karşı ilk devrenin 0-0 bitmesinin nedeni bu tedirginlikti..
GOL YEMEMEK İÇİN... --------------> Cocu bu kez 3-5-2 gibi sahaya çıkmıştı. Anlaşılan o ki "İki stoper yetmez gol yememek için birini daha koyayım" dedi. Kanatlarda da Isla ile Hasan Ali'yi gördük. Top rakipteyken 5'li defans top Fenerbahçe'de iken de 5'li orta saha gibi oynamaya çalıştılar.
MEMNUN DEĞİLLER --------------> Ama ilk devre sadece Slimani ile iki kez gole yaklaştılar. Yani pozisyon üretmekte yine zorlandılar. Devrenin bitimiyle tribünlerden yükselen Ersun Yanal sesleri taraftarın oyundan ve Cocu'dan memnun olmadığını bize bir kez daha gösterdi. Gecenin en başarılı oyuncusu Slimani'nin ikinci devrede attığı goller, Elif'in zaman zaman etkili oyunu, gecenin pozitif taraflarıydı..