SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’nin EURO 2024 için belirlediği 10 stat

EURO 2024'e yeni ve modern statları ile devletin güçlü desteğini de arkasına alarak aday olan Türkiye, birbirinden modern stadyumlarla adaylık dosyasını hazırladı.

Türkiye, 9 şehirdeki 10 modern statla adaylık dosyasını hazırladı. Organizasyon öncesinde, Türkiye'nin en önemli kozlarının başında modern ve yeni statları geliyor.
Türkiye'nin EURO 2024 ev sahipliği için belirlediği 10 stadın 8'i kullanımda. UEFA'ya teslim edilen dosyada, İstanbul'daki Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yıkılıp yeniden yapılacağı, yeniden inşa edilecek Ankara'daki stadın da turnuva için hazır olacağı bildirildi. Antalya Stadı'nda ise iyileştirme çalışmalarının yapılacağı taahhüt edildi.
Türkiye Futbol Federasyonunun, UEFA'ya verdiği dosyada İstanbul'dan 2 stat yer alıyor. EURO 2024 için yeniden inşa edilmesi planlanan Atatürk Olimpiyat Stadı'nın 92 bin 208 kişi kapasiteli olması planlanıyor.
Yeniden inşa edilecek bu stadın, sahaya daha da yaklaşacak tribünleri, etkileyici akustiği ve futbolcu tüneli ile karma bölümü görebilen ağırlama alanları sayesinde eşsiz bir seyirci deneyimi sunacağı açıklandı. Atatürk Olimpiyat Stadı, 191 locayı da içinde barındıracak.
Galatasaray'ın maçlarına ev sahipliği yapan Türk Telekom Stadı ise mevcut statlar içerisinde ilk açılan stat olma özelliğini taşıyor. Türk Telekom Stadı 53 bin 611 kapasitesinin yanı sıra Türkiye’nin en büyük VIP alanı bulunan stadı özelliğine de sahip.
ANKARA'YA YENİ STAT- Yıkımına devam edilen Ankara 19 Mayıs Stadı'nın yeniden inşa edilerek 2021 yılına yetiştirilmesi planlanıyor. Ankara'da açılacak yeni stadın kapasitesi ise 65 bin 307 olacak.
ANTALYA'DA İYİLEŞTİRME YAPILACAK - 2015 yılında açılan Antalya Stadı, EURO 2024 için iyileştirme yapılacağı açıklanan tek stat. EURO 2024 için geliştirmeler yapılacak stat, 43 bin 616 futbolsevere ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip. Statta 52 loca da bulunuyor.
BURSA - Süper Lig'de şampiyonluk yaşamış takımlardan biri olan Bursaspor'un maçlarına ev sahipliği yapan Bursa Büyükşehir Belediye Stadı, "Timsah" şeklindeki yeşil çatısı ile dikkati çekiyor. Bursa Büyükşehir Belediye Stadı'nın seyirci kapasitesi 43 bin 761.
ESKİŞEHİR - Açılışı 2016'da yapılan Yeni Eskişehir Stadı, Türkiye'nin aday statlarından bir tanesi. A Milli Futbol Takımı'nın bazı maçlarını da oynadığı stat 34 bin 930 futbolseveri ağırlayabiliyor.
GAZİANTEP - Dünyanın en eski kesintisiz yerleşim alanlarından biri olan Gaziantep de Avrupa Futbol Şampiyonası için hazır durumda. Zengin mutfağı ve tarihi ile futbolseverleri bekleyen Gaziantep, geçen yıl UEFA standartlarındaki modern stadına kavuştu. Seyirci kapasitesi 35 bin 219 olan Gaziantep Stadı, 54 locayı da bünyesinde bulunduruyor.
KOCAELİ - Bu yıl açılışı yapılan Kocaeli Stadı, aday statlar içerisinde en düşük seyirci kapasitesine sahip stat özelliğini taşıyor. TFF 3. Lig ekiplerinden Kocaelispor'un maçlarını oynadığı Kocaeli Stadı, 34 bin 712 kapasiteli.
KONYA - Eskişehir gibi Konya da A Milli Takım'ın maçlarına ev sahipliği yapan şehirlerden biri. EURO 2024 adaylığı şehirlerinden olan Konya, 2014 yılında açılan stadında 37 bin 829 seyirci kapasitesiyle futbolseverleri bekliyor.
TRABZON - Karadeniz Bölgesi'ndeki tek aday şehir Trabzon, Türk futbolunun köklü kulüplerinden Trabzonspor ile futbol coşkusunu yıllardır yaşıyor. Açılışı 2016'da yapılan Medical Park Stadı 43 bin 223 seyirci kapasitesine sahip.