SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

EURO 2024’ün kaybetmemize ilk tepkiler: ‘Biraz mantık, biraz adalet duygusu olsa…’

EURO 2024'ün ev sahipliğinin Almanya'ya verilmesinin ardından spor medyasının önemli isimleri değerlendirmelerde bulundu. Öte yandan Spor bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da görüşlerini paylaştı.

TFF ESKİ BAŞKANVEKİLİ ATA AKSU: "Türkiye'nin ve Almanya'nın tanıtım filmleri arasındaki farkı hepimiz gördük. Bizimki çok zayıftı. Kebapçı Nusret ve yabancı futbolcular...Sadece bu mu?"
SPOR BAKANI MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU: "Bu, UEFA ve #EURO2024 açısından üzücü bir durumdur. Organizasyon anlamında gücümüz, kalitemiz bellidir. Tesislerimizin, statlarımızın yeniliği ortadadır. Ülke olarak kaybettiğimiz hiçbir şey yoktur."
RIDVAN DİLMEN: "2019 Süper Kupa finali Türkiye'de, 2020 Şampiyonlar Ligi finali Olimpiyat'ta. Madem problemli, o finalleri niye verdiler? Çok sürpriz mi? Bence değil. Zaten UEFA verdiği raporda adil olmayan, adaletsiz bir rapor hazırlamış. Almanya'nın raporunda Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile ilgili ırkçılık olayı var mı? 4. kez gittik, 5. kez, 6. kez yine gideceğiz. Olimpiyatlar için de öyle. Ülkemiz zengin olmayabilir ama güçlü bir ülke. Bir hayal kırıklığı olmamalı."
ŞANSAL BÜYÜKA: "Hayat bir tiyatro gibidir, en kötü insanlar en iyi yerlerde otururlar. Bu UEFA'nın tarifidir, başka bir sözüm yok. Biraz mantık, biraz adalet duygusu olsa bize verirlerdi. Mesut Özil'i biz mi linç ettik? Dünya Kupası'nı kaldırmış bir futbolcuyu Cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirdi diye biz mi linç ettik? UEFA bir kez daha haklının değil güçlünün yanında yer aldı maalesef."
MEHMET DEMİRKOL: "Avrupalılığımız sorgulanıyor, bu bir realite. Bizim kafa kafaya ya da yüzde 5 daha iyi olduğumuz seçimlerde bizim için yeterli olmuyor. Biz yüzde 75-80 daha iyi durumda olmamız lazım ki tercih edilelim. Doğal dezavantajlarımız var. güçlü bir lobi aleyhimize kullanıldı. Muhtemelen politik öğeler de var içinde. Biz EURO 2016 seçimlerinde 7'ye 6 kaybetmiştik ve bir hafta öncesi bizim bu işi aldığımız net olarak konuşuluyordu. O dönem konuştuğum meslektaşlarımdan bunu duyuyordum. Bu sefer çok daha güçlübir hazırlığımız olmasına rağmen önde olduğumuza dair bir şey duymadım. Güçlü lobiler bunlar. Bu tip seçimlerde kapışmak kolay değil."
SERDAR ALİ ÇELİKLER: "Platini ve Blatter'i koltuklarından eden FBI operasyonu sonrası Avrupa futbolu, Alman etkisine geçti. Mevcut UEFA Başkanı Ceferin de Alman etkisi ile seçildi. Dolayısıyla Almanya'nın UEFA delegasyonu ve yönetim kurulu üzerindeki etkisi sürdüğü müddetçe bu tür oylamalarda kazanması sürpriz değil. Türkiye gayet iyi çalıştı. Futbol yatırımlarında Avrupa birincisi olan ülkeyiz örneğin. Stat yapımı ve devlet desteği konusunda rakipsiziz. Özel sektör yatırımında da kıta ikincisiyiz. Türkiye futbolun geleceği..Gelişmeye, yatırımlara devam edeceğiz. Hız kesmeyelim. 2024 olmadı 2028'e adaylığa devam. Ülkemize ve futbolumuza güvenmeye devam. Ama daha kaliteli lobi, daha iyi tanıtım da şart."
JOACHIM LOW: "Bugün biz çok seviniyoruz. Bu bizim için müthiş bir görev olacak. Türkiye'yi de tebrik ederim inanılmaz bir efor gösterdi. Türkiye futbola aşık bir ülke. Türklerin de bir turnuva yapmalarını isterim. Evet şimdi seviniyoruz, Türkler üzülüyor işin doğası bu ama sizin de bir gün turnuva düzenlemenizi isterim. EURO2024'te Almanya'da yaşanan Türklerle bir olacağız"
PHILLIP LAHM: "Bütün uluslarla birlikte EURO2024'ü düzenleyeceğiz. Bayram yerine çevireceğiz Almanya'yı. Tanıtım filmini tabii gördüm. Türkiye'nin ne kadar güzel bir ülke olduğunu zaten biliyoruz ancak biz kendimize fokuslandık."
UEFA BAŞKANI CEFERIN: "Prosedür şeffaftı. Oylama demokratik oldu. Her demokratik karar, haklı bir karardır. Söyleyebileceğim tek şey fantastik bir EURO2024 bekliyorum."
FENERBAHÇE YÖNETİCİSİ SERTAÇ KOMSUOĞLU: Sertaç Komsuoğlu: "En güzel cevap: 2024 Avrupa Şampiyonası’nda Almanya’da kupayı kaldırıp, Türkiye’ye getirmek!"