SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

EURO 2024 için karar günü! Euro 2024’ün ev sahibi belli oldu…

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak (EURO 2024) ülke belli oldu. EURO 2024'ün ev sahibi Almanya oldu

Güncellenme: 16:28, 27/09/2018

EURO 2024’e ev sahipliği yapabilmek için yarışan Türkiye ile Almanya’nın temsilcileri, İsviçre’nin Nyon kentindeki UEFA merkezinde düzenlenen toplantıda sunumlarını gerçekleştirildi.

Tören öncesinde iki aday ülkenin temsilcileri, UEFA yönetim kurulu üyelerinin huzurunda TSİ 14.00’ten itibaren tanıtım videoları ve soru-cevap bölümünün de yer aldığı sunumlarını yaptı.

Türkiye adına sunumları, TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in yanı sıra, TFF başkan vekilleri Servet Yardımcı ve Nihat Özdemir, yönetim kurulu üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, genel sekreter Kadir Kardaş, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Türkiye’nin adaylık elçisi Ampute Milli Takımı oyuncusu Barış Telli ile Beşiktaş Kadın Futbol Takımı oyuncusu Jessica O’Rourke Çarmıklı yaptı.

Basın mensuplarına kapalı gerçekleştirilen oturumların ardından UEFA yönetim kurulu, yapacağı değerlendirme sonrasında TSİ 15.45’te düzenlenecek törenle EURO 2024’e ev sahipliği yapacak ülkeyi açıklandı. EURO 2024’e Almanya ev sahipliği yapacak.

“NİYE ALMAMIZ GEREKTİĞİNİ AÇIKLADIK”

Sunum sonrasında açıklama yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Ali Dürüst, “Çok güzel bir sunum oldu, iyi hazırlanmıştık. Özellikle başkanımızın konuşmasına Nihat Özdemir ve Ali Koç’un konuşmalarını da ekleyince heyecan dolu oldu. Yapabileceğimiz her şeyi yaptık. Niye almamız gerektiğini somut örneklerle açıkladık.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hüsnü Güreli ise “Almanların sunumunu görmedim ama en iyisini yaptığımıza inanıyoruz. İyi çalışılmış bir dosya ve sunumdu. İnşallah kazanırız, adil karar verilmesini bekliyoruz. Bizim yüzümüz gülüyordu, UEFA da buna iyi reaksiyon verdi” şeklinde konuştu.

KİMLER OY KULLANDI?

UEFA başkan ve yardımcıları ile UEFA yönetim kurulu üyeleri, Türkiye ile Almanya arasında bir seçim yaparak EURO 2024'ün ev sahibini belirleyecek. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, başkan yardımcıları İsveçli Karl-Erik Nilsson, Portekizli Fernando Gomes, Ukraynalı Grigoriy Surkis, İtalyan Michele Uva ve İngiliz David Gill ile UEFA yönetim kurulu üyeleri Polonyalı Zbigniew Boniek, Macar Sandor Csanyi, İrlandalı John Delaney, İsviçreli Peter Gillieron, Fransız Florence Hardouin, Bulgar Borislav Mihaylov, İspanyol Juan Luis Larrea Sarobe, Hırvat Davor Suker, Hollandalı Michael van Praag, İtalyan Andrea Agnelli, İngiliz Ivan Gazidis seçimde oy kullanacak.

İLGİLİ HABER Türkiye`nin EURO 2024 için belirlediği 10 stat Türkiye`nin EURO 2024 için belirlediği 10 stat

Servet Yardımcı, Grindel ve Olsson oy kullanamadı

Türkiye ve Almanya'nın aday olduğu organizasyonda Alman ve Türk vatandaşı olan UEFA başkan yardımcıları ya da UEFA yönetim kurulu üyeleri UEFA EURO 2024 adaylığı seçiminde oy kullanamayacak. Ayrıca, UEFA Yönetim Kurulu üyesi İsveçli Lars-Christer Olsson da sağlık sorunları nedeniyle törene katılamayacak. Böylece, UEFA Başkan Yardımcısı Alman Reinhard Grindel, UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Türk Servet Yardımcı ve İsveçli Olsson dışında kalan 17 kişi EURO 2024 organizasyonunu düzenleyecek ülkeyi seçecek.

İLGİLİ HABER EURO 2024`ün ev sahibi ne zaman belli olacak? Türkiye`nin şansı ne? EURO 2024`ün ev sahibi ne zaman belli olacak? Türkiye`nin şansı ne?

Yayınlanma Tarihi:07:24,