SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

EURO 2024’ün ev sahibi ne zaman belli olacak? Türkiye’nin şansı ne?

EURO 2024'ün sahibi yarın belli oluyor. UEFA’nın İsviçre’nin Nyon kentindeki bulunan merkezinde düzenlenecek organizasyonda TSİ 15.45'te Türkiye ve Almanya'nın sunumları gerçekleşecek. Peki Türkiye'nin ev sahipliği şansı ne?

Güncellenme: 14:44, 26/09/2018
EURO 2024’ün ev sahibi ne zaman belli olacak? Türkiye’nin şansı ne?

Türkiye’nin EURO 2024’e ev sahipliği yapma şansını değerlendiren eski Türk milli futbolcu Erdal Keser ve gazeteci Barış Erten, altyapı hazırlığı açısından sorun görmüyor. UEFA’nın insan haklarına saygı kriteri ise Türkiye’nin aşil tendonu.

EURO 2024 turnuvasını Almanya’nın mı yoksa Türkiye’nin mi düzenleyeceği, yarın UEFA’nın Nyon’daki merkezinde yapılacak oylama sonucunda belli olacak. UEFA geçen hafta her iki ülkenin adaylık dosyalarına yayımladığı değerlendirme raporunda, Almanya için daha olumlu ifadelere yer verdi. Ancak oylamaya katılacak UEFA Yönetim Kurulu üyelerine fikir vermesi açısından önem taşıyan bu raporun herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

İLGİLİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan`dan flaş EURO 2024 açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan`dan flaş EURO 2024 açıklaması

DW Türkçe’den Cengiz Özbek’e konuşan Almanya altyapısında yetiştikten sonra uzun yıllar Borussia Dortmund ve Galatasaray formaları giyen eski Türk milli futbolcu Erdal Keser, “Tabii bu raporların geçmişteki oylamaların sonuçlarını nasıl etkilediğine bakmak lazım. Ancak bu rapor her ne kadar bağlayıcı olmasa da maalesef bizim Türkiye olarak bu organizasyonu almamızı zorlaştırdı” dedi.

UEFA’nın EURO 2016 adayları hakkındaki değerlendirme raporunda; Fransa, Türkiye ve İtalya’ya göre daha avantajlı görülüyordu. UEFA Yönetim Kurulu’nda büyük bir çekişmeye sahne olan oylamayı ise ikinci turda 6’ya karşı 7 oyla Türkiye’yi geride bırakan Fransa kazanmıştı.

İLGİLİ HABER Alman Futbol Federasyonu `Türkiye`yi tuttuğu` gerekçesiyle Hollanda`yı UEFA`ya şikayet etti Alman Futbol Federasyonu `Türkiye`yi tuttuğu` gerekçesiyle Hollanda`yı UEFA`ya şikayet etti

TÜRKİYE’NİN ZAMANLAMA AVANTAJI

Futbolu bıraktıktan sonra bir dönem Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bünyesinde de çalışan Keser, raporun getirdiği dezavantaja karşın Türk tarafının halen daha şansının yüksek olduğunu ve Türkiye’nin altyapı açısından EURO 2024’ü düzenlemeye hazır olduğunu belirtti.

Erdal Keser

Keser, Almanya’da Mesut Özil kriziyle alevlenen ırkçılık tartışmaları ve Alman yetkililerin 2006 Dünya Kupası’nın ev sahipliğini alabilmek için rüşvet verdiklerine dair iddianın soruşturuluyor olmasının Türkiye’nin elini güçlendirdiğini söyledi.

Özellikle rüşvet soruşturmasının Alman kamuoyunu rahatsız ettiğini söyleyen Keser, “Burada (Almanya’da) insanlar, böyle şeylerden nefret ediyor. Yani parayla herhangi bir turnuvayı alabilmenin aslında utancını yaşıyor Almanya. Bunun da aslında en büyük şansımız olduğunu düşünüyorum. Çok büyük bir şans. Buna rağmen kazanamazsak çok yazık olur” dedi.

ERTEN: ŞU AN TÜRKİYE’DE FUTBOL SEVGİSİNİN EN YÜKSEK OLDUĞU DÖNEM ASLA DEĞİL

Gazeteci Bağış Erten’e göre ise Türkiye’de her ne kadar EURO 2024’e yönelik böyle olumsuz tepkiler olmasa da, kamuoyunda dışarıya (dünyaya) yansıtıldığı düzeyde bir heyecan da yok. Erten, bu durumun nedenlerini ise şöyle sıralıyor:

“Heyecansızlığın en önemli sebebi şu an Türkiye’de futbola dair toplu bir gönülsüzlük olması. Milli takımın çok kötü sonuçlar aldığı bir dönem. Financial Fair Play (FFP) kuralları yüzünden tüm kulüplerin zor zamanlar yaşadığı bir dönem. Passolig nedeniyle seyirci ortalamasının düştüğü bir dönem. Yani şu an Türkiye’deki futbol sevgisinin en yüksek olduğu dönem asla değil.” Erten, Özil ve rüşvet tartışmalarının da UEFA Yönetim Kurulu üyelerinin oylarını çok da etkilemeyeceği görüşünde: “Açıkçası UEFA ve FIFA gibi yapıların icra kurullarının herhangi bir şekilde insan haklarını, insani yaşam endeksi kriterlerini gözetecek son yerler olduğunu düşünüyorum. Olimpiyatlar ve Dünya Kupalarının düzenlendiği son yerlere baktığınızda, herhalde bunlar toplumsal gelişim endeksinde ön sırada olmadıklarını kabul edeceğimiz ülkeler: Rusya, Brezilya, Çin, Katar. UEFA, FIFA ve Olimpiyat Komitesi’ne göre görece daha temiz. Ama bunun çok da yeterli bir temizlik olduğunu düşünmüyorum.”

Bağış Erten

Erten, Türkiye’nin altyapı açısından hazır olduğu konusunda ise Keser’e katılıyor. Hatta son yıllarda inşa edilen statlara atıf yaparak daha da iddialı konuşuyor:

“Altyapı hazırlığından kastettiğimiz şey, tesisler ve onların hazırlığı ise Türkiye’nin adaylık nedeninin bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü hâlihazırda yapılmış pek çok stat var. Ve bu statların en kolay değerlendirilebileceği alan bir uluslararası turnuva… Muhtemelen tesis açısından bakarsak şu anda dünyanın en hazır ülkesi Türkiye olabilir.”

‘İNSAN HAKLARI KARNESİ AÇISINDAN TÜRKİYE’Yİ Mİ SEÇERSİNİZ, ALMANYA’YI’ MI?’

Ev sahibi ülkeye karar verecek olan UEFA, aday ülkeleri ilk kez insan haklarına saygı kriteri açısından da inceliyor. Bu nedenle UEFA Yönetim Kurulu’nun yapacağı seçimin ayrı bir önem taşıdığını belirten Erten, “Bütün eleştirilere rağmen insan hakları karnesi açısından bugün Türkiye’yi mi seçersiniz, Almanya’yı mı? Bu, önemli bir soru” dedi. UEFA’nın değerlendirme raporunda, Türkiye ‘insan haklarının korunması konusunda EURO 2024 turnuvasıyla ilgili hiçbir özel proje sunmadığı’ gerekçesiyle eleştirilmişti. DFB’nin ise bu konuda kapsamlı bir proje sunduğu belirtilerek; Almanya’nın adaylık dosyasının, ‘siyasi açılar, sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik ve insan hakları bakımından tüm genel beklentileri rahatlıkla karşıladığı’ ifade edilmişti.

KİMLER OY KULLANACAK?

UEFA başkan ve yardımcıları ile UEFA yönetim kurulu üyeleri, Türkiye ile Almanya arasında bir seçim yaparak EURO 2024’ün ev sahibini belirleyecek. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, başkan yardımcıları İsveçli Karl-Erik Nilsson, Portekizli Fernando Gomes, Ukraynalı Grigoriy Surkis, İtalyan Michele Uva ve İngiliz David Gill ile UEFA yönetim kurulu üyeleri Polonyalı Zbigniew Boniek, Macar Sandor Csanyi, İrlandalı John Delaney, İsviçreli Peter Gillieron, Fransız Florence Hardouin, Bulgar Borislav Mihaylov, İspanyol Juan Luis Larrea Sarobe, Hırvat Davor Suker, Hollandalı Michael van Praag, İtalyan Andrea Agnelli, İngiliz Ivan Gazidis seçimde oy kullanacak.

Servet Yardımcı, Grindel ve Olsson oy kullanamayacak

Türkiye ve Almanya’nın aday olduğu organizasyonda Alman ve Türk vatandaşı olan UEFA başkan yardımcıları ya da UEFA yönetim kurulu üyeleri UEFA EURO 2024 adaylığı seçiminde oy kullanamayacak. Ayrıca, UEFA Yönetim Kurulu üyesi İsveçli Lars-Christer Olsson da sağlık sorunları nedeniyle törene katılamayacak. Böylece, UEFA Başkan Yardımcısı Alman Reinhard Grindel, UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Türk Servet Yardımcı ve İsveçli Olsson dışında kalan 17 kişi EURO 2024 organizasyonunu düzenleyecek ülkeyi seçecek.

Türkiye modern statlarıyla EURO 2024’ü istiyor

Türkiye’nin en önemli kozlarının başında modern ve yeni statları geliyor. Türkiye’nin EURO 2024’e ev sahipliği için belirlediği 10 stadın 8’i kullanımda. EURO 2024 için Atatürk Olimpiyat Stadı ve Türk Telekom Stadı (İstanbul), Bursa Büyükşehir Belediye Stadı (Bursa), Antalya Stadı (Antalya), Yeni Eskişehir Stadı (Eskişehir), Gaziantep Stadı (Gaziantep), Konya Büyükşehir Belediye Stadı (Konya), Medical Park (Trabzon), Yeni Kocaeli Stadı (Kocaeli), Ankara Stadı (Ankara) UEFA’ya gönderilen dosyada yer aldı.

“Irkçılığa Hayır” diyen UEFA’nın kararı bekleniyor

“Irkçılığa Hayır” mottosu ile futbolda ırkçılığa karşı mücadele veren UEFA, Almanya’daki ırkçılık olayları sonrasında şampiyonayı düzenleyecek ülkeyi belirleyecek. Türkiye’nin EURO 2024’ün ev sahipliği sloganı olan “Birlikte Paylaşalım” ile futbolda ırkçılık ve ayrımcılığa karşı bir duruş sergileniyor. UEFA’nın “Irkçılığa hayır” kampanyasında, futbolda son yıllarda büyük bir sorun olarak ortaya çıkan ırkçılık, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması hedefleniyor. Almanya ise ırkçılık suçlamalarının gölgesinde UEFA kararını bekliyor. Rusya’da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası’nın öncesinde ve sonrasında Almanya Milli Takımı’nın Türk asıllı oyuncuları Mesut Özil ile İlkay Gündoğan linç kampanyasına maruz kaldı.

Almanya Futbol Federasyonunun (DFB) kamuoyunda yapılan ırkçı ve ayrımcı saldırılara karşı iki futbolcusunu korumaması dikkati çekti. Bu süreçte Mesut’a yönelik en büyük baskı ise futbolcuya “tarafını seç” imalarında bulunan DFB Başkanı Reinhard Grindel’den geldi. Milli takımı bırakma gerekçesinde Grindel’i doğrudan eleştiren Mesut Özil, “Grindel ve onun destekçilerinin gözünde kazandığımızda Alman, kaybettiğimizde göçmenim.” ifadesini kullanarak Almanya’daki ırkçılık konusuna vurgu yaptı. Bunun sonucunda Mesut Özil, Almanya Milli Takımı’nı bırakmak zorunda kaldı. Türk asıllı futbolcunun tutumu ülkede yaşayan göçmenlere de cesaret verdi. Göçmenler bunun üzerine Almanya’da uğradıkları ırkçı ve ayrımcı tutumları “#meTwo” etiketiyle sosyal medyadan paylaştı.

Yayınlanma Tarihi:13:35,