SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yabancı kuralı ile ilgili çarpıcı sözler!

TFF Başkan Vekili Ali Dürüst'ün dün yaptığı 'yabancı kuralında revizyon' açıklamasının ardından tartışmalar yeniden alevlendi. Spor yazarları bu kural hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.
MİLLİ TAKIMA ZARARI VAR --------> Ben baştan beri bu kurala karşıydım çünkü bizim milli takımımızın belirli bir sistemi ve istikrarı olmadığından bunun zararlı olduğu görüşündeydim. Tabii kulüpler serbest bırakılmasını istemekte haklıydı çünkü Avrupa'nın üst düzey takımlarında sınırsız yabancı var. Ancak ulusal takımları bir ekole sahip olduğu için onlara olumsuz yansımıyordu. Belli ki bu iş kısa sürede revize edilecek. (ÖMER ÜRÜNDÜL)
SÖYLEDİĞİNDE YANLIŞ BİR ŞEY YOK --------> Şenol Güneş'in 14 yabancı fazla sözleri yanlış mı? İnsanlar her şeyi yanlış anlıyor. Hoca burada, daha fazla yerli oyuncu olmalı diyor. Gereken şey üretimi artırmak. Şenol Güneş, yabancı sınırı gelsin demiyor, Quaresma gibi yıldızları biz burada yetiştirelim fikrinde. Adamın söylediğinde yanlış bir şey yok. (MEHMET DEMİRKOL)
SORUN YABANCI OYUNCULAR MI? --------> Şenol Güneş ile Ali Dürüst yabancı oyuncu sınırının aşağıya çekilmesi kararına bir neden göstermelidirler. Türk futbolunda bir sıkıntı var da bunun nedeni yabancı oyuncular mı? Kendine bakan, iyi çalışan, adam gibi yaşayan ve başarı performansını yukarı çeken yerli oyuncuları Avrupa zaten alıyor. (LEVENT TÜZEMEN)
ŞENOL HOCA YERLİ AĞIRLIKLI ÇIKSIN!--------> Cenk, Çağlar ve Cengiz en güzel örneklerdir. Kaldı ki yabancı kuralında '14 yabancı oyuncuyu mutlaka al' diye bir şart yok. Altınordu tek bir yabancı bile oynatmıyor. Şenol Güneş'in elinde birçok yerli oyuncu var. Eğer Şenol hoca örnek olmak istiyorsa bütün maçlara yerli oyuncu ağırlığı ile çıksın. Söylemler ve eylemler arasında bir tutarlılık olmalıdır. (LEVENT TÜZEMEN)
"KUSURA BAKMASIN AMA SAMİMİ GELMİYOR" --------> Şenol Güneş hocam kusura bakmasın ama 14 yabancı kontrat izninin tüm nimetlerinden yararlanıp sonra "bu fazla" demek bana samimi gelmiyor. Kulüpler, madden de performans olarak da kendilerine fayda sağlayan bu 14 yabancı kontratı iznini her şartta savunmalı... (SERDAR ALİ ÇELİKLER)
YABANCIDA 14 SAYISI FAZLA DEĞİL --------> Yabancı serbestliğini yıllar öncesinden savunan bir görüşüm var. 14 sayısı fazla da değildir. Yabancı kotalarıyla yapılan sınırlamalarla Türk futbolu gelişmez. (METİN TEKİN)
FİYATLAR SUNİ ARTAR --------> Daha teknik anlamda sorunlar olabilir doğrudur. Ancak Türk futbolunun gelişiminde ve oyuncu yetiştirmesinde yabancı sınırlamasının hiçbir katkısının olmayacağı düşüncesindeyim. Yabancı sınırlamalarla yerli oyuncuların uluslararası fiyatları değil kendi yerel fiyatları suni olarak artar. Bunun da rekabet ve kulüplerin maliyetleri açısından çok da sağlıklı olmayacağı düşüncesindeyim. (METİN TEKİN)
BANA ÇOK GARİP GELİYOR --------> "Beşiktaş taraftarına anket yapalım, Karius’u almayalım Tolga Zengin ile devam edelim diyen çıkar mı? 11 yabancılı kadrolarla başarılı olmuş hocaların yabancı sınırının olumsuz yanlarına vurgu yapması bana çok garip geliyor" (UĞUR KARAKULLUKÇU)
YABANCI SAYISI FAZLA --------> Yabancı sayısı fazla... Hazırlık yapılmadan ani bir kararla 14 yabancıyı kadroda bulundurma yanlış bir tercihti. Çünkü kademeli olarak artırma daha doğru olabilirdi. Yabancı tercihleri yapılırken Türkiye Futbol Federasyonu'nun bir kriter ortaya koyması bugün gelinen noktanın önüne geçebilirdi. (İSKENDER GÜNEN)
KRİTERLER DOĞRU UYGULANMALI --------> Yalnız yabancı oyuncular geldikten sonra 4 büyükler dışındaki takımlar aradaki büyük çıtayı kapattı. Yerli oyunculara da gereksiz yüksek rakamlar ödenmesinin önü kapandı. Kısaca ortada bir kriter olmalı, bu da doğru bir şekilde uygulanmalı. (İSKENDER GÜNEN)
ŞENOL GÜNEŞ: Türkiye bu koşullarda hazır olmadan bazı şeyler yaptı. Belki başlangıçta düşünce olarak doğru olabilir ama onun da kriterleri vardı. Ama o kriterler uygulanmaya konulmadı. Dolayısıyla 14 yabancı olarak kaldı. Süper Lig'de yabancı futbolcu sayısı çok fazla. Şu aşamada daha az sayıda yabancı futbolcu olması daha sağlıklı kararlar getirebilir.