SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

ABD Açık’ta spor tarihine geçen olay! Hakem Lahyani, Kyrgios’a maç kazandırdı

İkinci tur mücadelesinde ilk seti kaybedip ikinci sette de 3-0 geriye düşen Kyrgios çekilmek üzereyken, sandalyesinden inen hakem Lahyani “Bu, sen değilsin. Biliyorum” dedi. Korta dönen Kyrgios maçı 4 sette kazanarak bitirdi

10:17 -

Teniste sezonun son grand slam'i ABD Açık, tarihe geçen bir olaya sahne oldu. Tek erkekler 2. tur maçında 30 numaralı seribaşı Nick Kyrgios, Pierre-Hugues Herbert önünde ilk seti 6-4 kaybettikten sonra 2. sette de 3-0 geriye düştü.

Avustralyalı tenisçi, motivasyonunu kaybetmiş bir halde kenarda oturup maçı bırakacakken, kule hakemi Mohamed Lahyani aşağı inerek Kyrgios'a yardım etmek istediğini söyledi. Mikrofonlar sayesinde duyulan konuşmada Lahyani “Bu, sen değilsin. Biliyorum” dedi.

Korta dönen Kyrgios, 4 sette kazandı: 4-6, 7-6 (8-6), 6-3, 6-0. Avustralyalı raket, bir sonraki turda Federer ile eşleşti. Olay büyük ses getirdi. ATP kurallarına göre erkek oyuncuların kortta antrenör yardımı alması yasak.

Olayla ilgili soruşturma açan USTA (ABD Tenis Birliği), ATP'nin en saygın hakemi Lahyani'nin, Kyrgios'un sağlık durumunu öğrenmek için sandalyesinden indiğini açıkladı.

Kyrgios maçtan sonra “Bana koçluk yapmadı” diyerek savunma yaptı. Herbert ise “O bir hakem. Sandalyede oturmalıydı” diyerek ceza istedi.

OLAYA TEPKİLER

Roger Federer: Bu iş, kule hakeminin işi tabii ki değil ama ne yapmak istediğini anlıyorum. Bazen kortta sohbet kafanızı değiştirebilir. Bu, bir doktor, fizyoterapist veya hakem olabilir.

Donna Vekic: Hakemlerin motivasyon konuşması yaptığını bilmiyordum!

Andy Roddick: Lahyani insalara değer veren harika bir adam. Ama yapmaması gereken bir şeyi yaptı.

Son güncelleme: 10:31 01.09.2018