SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Anadolu Efsanesi Eskişehirspor yok olmanın beşiğinde

Yeni transferlerini lisans krizinden dolayı oynatamayan Eskişehirspor, transferin bitmesine dakikalar kala kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Güncellenme: 23:36, 31/08/2018

Tarihindeki en zor günlerini yaşayan Eskişehirspor, alacaklılarının şikayetleri sonucu transfer yasağı ile karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz sezon oynayan futbolcular farklı takımlarla anlaşırken, Eskişehirspor yeni transferler yaparak yasağı da kaldırmak için çabaladı. Şehirden beklenen desteğin gelmemesi üzerine borçlar kapatılamadı ve yeni oyuncular oynayamadı. 3 haftadır genç oyuncularla mücadele eden Eskişehirspor camiası, alacaklılardan borçların ertelenmesini ve gerekli imzaları istedi. Birçok isim bu çağrı sonrası gerekli imzaları verirken, bazı alacaklılar imza vermekten kaçındı.

İLGİLİ HABER Transferde son dakika şoku! Gerekçe göstermeden Türkiye`yi terk etti Transferde son dakika şoku! Gerekçe göstermeden Türkiye`yi terk etti

Bu gelişmelerin ardından Eskişehirspor cephesinden bir açıklama yapıldı. Kulübün henüz transfer yasağını kaldıramadığına dikkat çekilen açıklamada, “Türk futbol kamuoyunun yakından takip ettiği üzere Eskişehirspor, tarihindeki en zor zamanlardan geçmektedir. Kulübümüz bütün varlığıyla yok olmanın eşiğinde cansiparane bir mücadele vermektedir. Geçmiş dönemlere ait borçların ertelenerek lisansların çıkartılabilmesi için gereken meblağlarla ilgili alacaklı kişilerin muvaffakat vermemesinden dolayı kulübümüz henüz transfer yasağını kaldıramamıştır. Son transfer döneminde kadromuza katılan Kerim Avcı ve bazı oyuncularımız başka kulüplerle anlaşma sağlamıştır. Halen lisans tescil izni vermemiş olan eski futbolcularımızı transfer izni vermeye davet ettiğimizi ve izinlerin toplanmaması halinde kulübümüzün yok olmanın eşiğine geleceğini kamuoyunun bilgisine sunarız. Büyük Eskişehir taraftarı ve Türk futbol kamuoyuna bildiririz” denildi.

İLGİLİ HABER Karius`un imza töreninde tercüme krizi! Karius`un imza töreninde tercüme krizi!

Geçtiğimiz sezon kadroda yer alan oyuncular tercihlerini başka takımlardan yana kullanırken, sezona şampiyonluk parolası ile çıkan Eskişehirspor yeni transferlere imza attı. Fakat geçmişten gelen borçları ödeyemeyen Eskişehirspor, yeni oyuncularına lisans çıkaramadı. Bunun üzerine alacaklılar ile anlaşma yoluna gitmeyi deneyen Eskişehirspor, birçok isimden imza almayı başardı. Tüm alacaklıların imzası gerekirken, transfer sezonun kapanmasına sadece dakikalar kaldı. Eskişehirspor transfer sezonu kapanmadan eğer alacaklıları ile anlaşmayı başarırsa, yeni oyuncuları ile maçlara çıkabilecek.

İLGİLİ HABER Amedspor`da futbolcular antrenmana çıkmadı Amedspor`da futbolcular antrenmana çıkmadı

“Kapanacaksa beraber kapatalım”

Eskişehirspor Vali Hanefi Demirkol Tesisleri’nde toplanan taraftarlar, şehrin önde gelen isimlerinden destek istedi. Yeni transferler de taraftarın yanında yer alarak destek çağrısı yaparken, Eskişehirspor Taraftarlar Birliği Başkanı Murat Diri açıklamalarda bulundu. Son çağrıyı yaptıklarını hatırlatan Başkan Diri, “Gelmiş olduğumuz son noktada Eskişehirspor artık kapanma noktasına geldi. Bizler lisansı çıkmayan ama bizimle birlikte bekleyen futbolcularımız ile tesislerde bekliyoruz. Bizler bu mücadeleden asla vazgeçmiyoruz, çünkü ‘Toprağa düşene kadar’ dedik. Buradaki futbolcu kardeşlerimizin birçoğu arabasını, cebindeki parasını alacaklı olanlara gönderdi. Onlar halen mücadele ediyor fakat şehirden hiçbir ses yok. Tüm belediye başkanlarımızı, milletvekillerimizi, siyasileri, odaları, sivil toplum kuruluşlarını, dernekleri şu an Eskişehirspor tesislerine bekliyoruz. Bakın görüyorsunuz bütün futbolcularımız ve kardeşlerimiz burada bekliyorlar ama siz yoksunuz. Siz yoksanız zaten Eskişehirspor kapanmaya mahkum. Bir an önce buraya gelin, kapanacaksak da birlikte kapatalım. Kapalı kapılar arkasında durmaktan vazgeçin, yüreğimize gelin bir su serpin bari. Bakın burada saat 00.00’a kadar vaktimiz var. Gelin, kapanacaksa beraber kapatalım. Kimsenin kaçacak bir yeri yok” dedi.

“Lütfen bize yardımcı olsunlar ve paraları gitmesin”

Futbolculardan Hakan Aslantaş kentin ileri gelenlerinin siyah-kırmızılı kulübe sahip çıkması gerektiğinin altını çizdi. Otomobilini satarak kulübe destek olan fakat transfer yasağı kalkmadığı için oynamayan Hakan Aslantaş, oyuncular olarak bir yere ayrılmadıklarını aktardı. Herkesi tesislere davet eden Hakan Aslantaş, “Gelsinler ve bize destek çıksınlar. Ben buradaki çocuklara yarın rakip olmak durumundayım. Bu da nasıl bir duygu olur buna siz karar verin. Lütfen kimler varsa ve bu kulübü seven kimlerse gelsinler beni bu çocuklara rakip etmesinler. Alacaklı olan futbolcu arkadaşlarıma da seslenmek istiyorum. Bizim de başka kulüplerden alacağımız oldu. Biz her zaman kulüplere ve oyuncularına yardımcı olmak için her şeyi yaptık. Lütfen bize yardımcı olsunlar ve paraları gitmesin. Çünkü bir 3 saat sonra belki hiç bir şey alamayacaklar. Bunlar herhalde bu durumun tam farkına varamadı. ‘Nasıl olsa açılacak’ kafasında gibi gözüküyorlar. Ben böyle bir şeyin olmadığını da söyleyeyim. Belki inanırlar ve lütfen bize yardımcı olsunlar” diye konuştu.

Ferhat Kiraz da siyah-kırmızılı kulübün içinde bulunduğu durumdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Kısa bir süredir takımda olmasını karşı Eskişehirspor’u evi ve ailesi gibi sahiplendiğini belirten Ferhat, “Bugünlerin yaşanması çok acı. Burada mücadele eden insanlar var. Eskişehirspor forması altında mücadele etmeyi istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Futbolcuların ve taraftarın, tesislerde bekleyişi devam ediyor.

Yayınlanma Tarihi:23:22,