SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Selin’e de yok Sharapova’ya da!

25 Ağustos 2018

Bu anı, grand slam deneyimli İpek Şenoğlu'ndan: Bir turnuvaya otobüsle giderken, mola sırasında açılan bagajdan tenis çantamı indirince “Haydi kızım, biraz gitar çal bize” dedi bazı yolcular…

O günlerden bu günlere geldik teniste. Gündemde en son Selin Övünç krizi var. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan klavye kahramanları, genç tenisçinin “Sponsorum yok. ABD Açık'a gidemiyorum” paylaşımından sonra başladı yorumlara, sağa sola sallamaya!

Oysa, şunların bilinmesi gerekiyordu:

17 yaşındaki Selin, çok ses getiren paylaşımını aynı zamanda antrenörü de olan babası Hakan'ın haberi ve izni olmadan yapmaz.

Yaşı kaç olursa olsun hiçbir tenisçiyi -Amerikalı, Rus, Çinli, Ugandalı fark etmez- ülke federasyonu desteklemez. Federasyonlar; tüm yaş gruplarındaki milli takımlar, olimpiyatlar, Davis Cup ve Fed Cup gibi organizasyonlar ile ilgilenir, profesyonel tura hakem desteği verir.

Tercihlerden (turnuva, antrenör seçimi vb.) tamamen oyuncular sorumludur.

Çoğu Avrupalı pek çok genç tenisçi, maliyeti çok yüksek olduğu için Avustralya ve ABD Açık'tan her yıl mecburen çekilir.

Sponsorluk işine gelince…

Hiçbir şirket, genç bir sporcu için mevcut ekonomik ortamda geri dönüşü olmayan yatırıma zaten girmez. Garanti vermen lazım. Sana sormayacaklar mı “Bugüne kadar ne kazandın, bana ne kazandıracaksın” diye. Ne yanıt vereceksin? ‘Marka' Sharapova ile Selin aynı kategoride olur mu?

Üstelik…

Bir zamanlar Wimbledon'da tur geçip ATP klasmanında 77. basamağa kadar çıkan Marsel İlhan bugün 353 numaraysa ve (futboldaki amatör küme seviyesinde) ITF Futures turnuvaları oynuyorsa…

WTA seviyesinde teklerdeki ilk ve tek Türk şampiyon Çağla Büyükakçay, dünya klasmanında 2 yılda 60'tan 206'ya inmişse…

2014'te Türkiye'ye ilk grand slam şampiyonluğunu (genç kız çiftler) getiren 1996 doğumlu İpek Soylu, sıralamada 311'e kadar düşmüşse ve teklerde Temmuz 2015'ten beri turnuva kazanamamışsa…

Sponsorlara kötü örnek olmuyor mu?

Ayrıca…

Hindistanlı badmintoncu, 8 milyon dolarlık sponsorunu olimpiyat madalyası kazandıktan sonra bulmadı mı?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek