SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kenan Sofuoğlu, Tahta Araba Şenliği’nde kaza geçirdi

10'uncusu düzenlenen tahta araba yarışı 'Formulaz'a katılan dünya şampiyonu motorsikletçi AKP Milletvekili Kenan Sofuoğlu kaza geçirdi.

Dünya Supersport Şampiyonu motosikletçi ve AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Rize'nin Ardeşen ilçesinde düzenlenen 10. Geleneksel Formulaz Tahta Araba Şenliği sırasında hafif yaralandı.
İlçeye bağlı Tunca beldesinde Belediye Başkanlığı ile Redbull tarafından organize edilen ve Formula-1 yarışlarına atıfta bulunularak "Formula giderse Formulaz gelir" sloganıyla gerçekleştirilen şenliğe, yarışmacılar kendi tasarımları 88 tahta arabayla katıldı.
Önceki senelerde olduğu gibi bu yıl da şenliğe katılan ve tahta arabayla yarışan Sofuoğlu, grubunu birincilikle tamamladı.
Grup birincilerinin yer aldığı final yarışı sırasında Sofuoğlu'nun kullandığı tahta araba, yol kenarına güvenlik amacıyla konulan saman balyalarına çarptı.
Bunun üzerine aracın direksiyon olarak kullanılan aparatı, Sofuoğlu'nun çenesine çarptı. Hafif yaralanan Sofuoğlu'na, olay yerindeki sağlık görevlileri müdahale etti.
Sofuoğlu'nun daha sonra kendi imkanlarıyla Rize Devlet Hastanesine gittiği, kontrollerinin ardından taburcu edildiği öğrenildi.
1900’lü yılların başında, bölge halkının yüksek tepelerden aşağıya inmek için kendi imkanları ile geliştirdikleri tahta arabalarla gerçekleşen yarışlar renkli görüntülere sahne oldu.
Gerçekleşen Red Bull Formulaz tahta araba yarışlarını binlerce kişi yerinden izledi. 5 kez Dünya Şampiyonu olan ve motosikletin üzerinde birçok rekor kıran Sofuoğlu’nun tahta arabalarla yaptığı sürüş merakla izlendi.
Stuntriding dalında Türkiye’nin en iyi ismi Red Bull sporcusu Birkan Polat da Formulaz’daydı. Motosikletinin üzerinde zorluk derecesi üst düzey olan hareketler yapan Polat, izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.
Katıldığı yarışta birinci olan Kenan Sofuoğlu ise kendisini bölgeye çekenin yarışlar değil sıcak kanlı insanlar olduğunu dile getirerek “Ben her sene Formulaz’a geliyorum. Sadece geçen sene gelememiştim. Davet edilince programımı ayarlayıp çok sevdiğim Rize’ye gelmek istedim. Beni buraya getiren sadece tahta otomobil yarışı değil, bizi seven ve güzel karşılayan insanlarımız ve buradaki atmosfer. Onlar ne kadar eğleniyorsa ben de onlar kadar eğleniyorum. Hep de yarışıyorum, önceki senelerde kazanmıştım, ama hep başkalarının arabasını almak zorunda kalıyorum. Burada parkur, viraj, her şey önemli ama en önemlisi de araba" şeklinde konuştu.
içbir şekilde frenin, motorun ve demir bir parçanın kullanılmadığı tahta araçlar, bin 600 metreyi başarılı bir şekilde tamamlayarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalıştı.
Hiçbir şekilde frenin, motorun ve demir bir parçanın kullanılmadığı tahta araçlar, bin 600 metreyi başarılı bir şekilde tamamlayarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalıştı. Yokuşların da yardımıyla saatte 70 kilometre hıza kadar ulaşabilen araçlarda ayağa takılan sert lastikler fren işlevi gördü, 70 erkek ve 18 bayan yarışmacı birincilik için kapıştı.
40 yaş üstü katılımcıların ayrı bir kategoride yarıştığı Red Bull Formulaz’da en özgün tasarımı gerçekleştiren yarışmacı da ödüllendirildi. Red Bull Formulaz’ın 10. yılında ikinci kez kadınlara özel bir yarışma da yapıldı.
İşte müthiş yarıştan kareler...