SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Quaresma böyle istedi

20 Ağustos 2018

Son iki maça bakıldığında Beşiktaş'ın yeni formalarının harika olduğunu belirtmeliyim. Formalar güzelleştikçe oyun kalitesi aynı oranda düşüşe geçiyor desek yalan olmayacak. Müsabakaya bakacak olursak sistem olarak artık 4-2-3-1 sistemi Beşiktaş için son bulmuştur. Eğer Talisca gibi veya Alex gibi bir 10 numara bulamayacaksa siyah-beyazlıların böyle oynayamayacağı ortadadır. Şenol Hoca'nın ısrarla 10 numaralı formayı verdiği Oğuzhan, maalesef hızı ve temposu ile bu mevkiyi kaldıracak güçte değil. Ayrıca skora katkı sağlayamadığı da ortadadır.

Şenol Güneş; yoğun maç trafiği nedeniyle rotasyon yapmasına rağmen henüz takımını tam olarak hazır hale getiremedi. Beklenen olgun, kanatları iyi kullanan, daha çok topa sahip olan ve merkezden de yapmış olduğu akınlarla gol bulan bir takım oluşturmaya çalışıyor ama henüz beklenen düzeye bir türlü gelemedi.

Necip, Oğuzhan ve Lens'in ortaya daha iyi performans koymaları gerekiyor. Yoksa Şenol Hoca bir tek 11'e mahkûm kalıp sadece tek kulvarda mücadele edebilecek kadroya sahip olacaktır. Beşiktaş, hem şampiyonluk hedefleyip hem de Avrupa'da başarılı olmak istiyorsa Lens, Oğuzhan, Negredo ve Larin'in daha çok inisiyatif alıp skora yönelik performans göstermeleri gerekiyor. Yoksa Beşiktaş bu tür müsabakalarda zorlanacaktır. Sürekli neden oynamıyor diye yazdığımız Quaresma'nın performansı, geride olmasına rağmen Beşiktaş'ın lehine çevirdiğini izledik. İlk defa sonradan giren oyuncular skor adına katkılar yaptı. Bu sayede Beşiktaş zor bir deplasmandan galibiyetle ayrıldı diyebiliriz. Erzurumspor'u havaya sokan futbolcu Pepe'ye gelince; iki pozisyonda adeta rakibinden çalım yemek için çaba gösterdi. Son sürat rakibinin üzerine koşarak, “Bana çalım at” der gibi takımının kalesinde iki tane yüzde yüz pozisyon vermesine neden oldu. Elbette bunu en iyi gören Şenol Hoca'dır. Mutlaka Pepe'ye ve bütün defans oyuncularına ceza sahasında rakibine nasıl müdahale edeceğine anlatmalıdır. Pepe gibi üst düzey bir oyuncu bunları yapıyorsa ya vurdumduymazdır ya da başka bir sıkıntısı vardır. Yoksa böylesine kariyerli bir oyuncunun yanlış müdahaleler yapmaması gerekiyor.

MAÇIN KIRILMA ANI

Gökhan atmış olduğu gol maçı adeta çeviren andı. Kornerden gelen topa mükemmel bir gol vuruşu ile beraberliği sağladı. Takımını ayağa kaldıran golü attı ve galibiyette büyük rol oynadı.

MAÇIN ADAMI

Caner Erkin

Oyuna sonradan girerek oyunu çok iyi açtı. Topu kanatlara taşıdı, etkili akınlar ve ortalarla galibiyete katkı sağladı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek