SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şile’de başpehlivan Recep Kara

12'nci Şile Yağlı Güreşleri'nde finalde Ali Gürbüz'ü yenen Recep Kara, başpehlivan oldu. 40'ı başpehlivan olmak üzere 400 güreşçinin katıldığı Şile Yağlı Güreşleri'nde Recep Kara'nın ardından ikinci Ali Gürbüz olurken üçüncülüğü ise Hüseyin Demir ile Şaban Yılmaz paylaştı. Recep Kara bu zaferiyle Şile'de düzenlenen geleneksel yağlı güreşlerde üst üste 3'üncü zaferini ilan etmiş oldu.

Güncellenme: 10:59, 18/08/2018
Şile’de başpehlivan Recep Kara

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen Şile Yağlı Güreşleri, Belediye Meydanı’ndaki kortej yürüyüşü ile başladı. Gece geç saatlere kadar süren müsabakalar çekişmelere sahne oldu. Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’nun ev sahipliğini yaptığı güreşlere, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Şile Kaymakamı Salih Yüce katılım gösterdi. Ata sporlarının önemine değinen İstanbul Valisi Vasip Şahin,  Türkiye’nin ata sporlarına yeniden sahip çıkmaya başladığını söyledi.

Ata sporlarının gelenekleri, dünyaya bakışı, duygu ve düşünceleri yansıttığını dile getiren Vasip Şahin, “Bunun için önemlidir ve yaşatılmalıdır. Hep birlikte bunlara sahip çıkarsak birçok alanda olduğu gibi spor alanında da dünyaya bir teklifimiz olmuş olur” diye konuştu.

Şile’nin organik tarımı, Şile bezi, tabiatı ve deniziyle İstanbul’un güzel bir ilçesi olduğunu dile getiren Şahin, bu açıdan Şile’nin örnek bir belde olduğunu ve korunması gerektiğini söyledi.