SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Emre Akbaba, Ramil Guliyev ve Türkiye Atletizm Milli Takımı…

18 Ağustos 2018

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında gidip gelen Aytemiz Alanyaspor’un milli futbolcusu Emre Akbaba, sarı-kırmızılı kulüp ile anlaştı. Dün gece geç saatlerde İstanbul’da gelen Emre Akbaba, Atatürk Havalimanı’nda oldukça kalabalık bir taraftar topluluğu tarafından karşılandı. Türkiye’de hemen her takımın yaptığı transferde görünen bu manzara, Emre Akbaba’nın gelişinde de yaşandı. Emre Akbaba, kalabalık nedeniyle havalimanından ayrılmakta oldukça zorlandı.

Bu görüntüler, Ramil Guliyev’in şampiyona rekoru kırarak altın madalya kazandığı, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda başarılı bir performans sergileyen Türkiye Atletizm Milli Takımı’nın bundan beş gün önce İstanbul’a geldiği anları buruk bir şekilde hatırlattı. Avrupa Şampiyonası’ndan 1 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya ile dönen Türkiye Atletizm Milli Takımı, havalimanına vardığında kendilerini karşılayan sadece basın mensupları ve Türkiye Atletizm Federasyonu yetkilileri vardı.

Bir transfere sevinmek elbette ki taraftarların hakkı… Yapılan transferlerden heyecan ve beklenti duyan taraftarların, yeni futbolcularını havalimanında karşılamaları da normal karşılanabilir. Ancak büyük başarılara imza atan Türkiye Atletizm Milli Takımı’nın da vatandaşlara benzer bir heyecanı yaşatması beklenir. Ramil Guliyev, Avrupa Şampiyonası’nda elde ettiği başarılardan söz ederken oldukça iyimser bir de temennide bulundu. Ramil Guliyev, Avrupa Şampiyonası değerlendirmesinde “Başarıların olması iyi bir şey çünkü atletizme olan ilgi daha da yükseliyor. Atletizm de inşallah futbol gibi olur” demişti. Daha önce diğer sporlarda yaşanan başarılarda da sporcuların arzusu olan “Futbol gibi olmak” en azından bir süre daha gerçekleşmeyecek gibi görünüyor.

Emimin milli atletlerimiz de Emre Akbaba’nın havalimanında karşılanma görüntülerini seyretmişlerdir. Onlar da bir gün futbol kadar popüler olma hayallerini ertelemek zorunda kalmışlardı. Oysa ki atletlerimize güzel bir karşılama töreni yapılsa, tezahüratlarla onlara destek verilse, havalimanından çıkarken zorlansalar, sevgi gösterileri ile karşılansalar kazandıkları zaferlerin takdir edildiğini göreceklerdi. Üstelik böyle bir görüntü, futbol dışında bir spor yapmak isteyen genç sporcuların da daha istekli çalışmasına neden olacaktı.

Neyse ki tam o sırada bir yarışmaya giden ENKA Kulübü sporcuları, havalimanında Türkiye Atletizm Milli Takımı ile karşılaştı. Avrupa Şampiyonası’nda destan yazan sporcularımızı tesadüfen de olsan karşılamış oldular. En azından başarıdan başarıya koşan Türkiye Atletizm Milli Takımı, federasyon yetkililerinin verdiği çiçek dışında bir karşılama daha yaşamış oldu. Hem de genç sporcular örnek aldıkları isimlerle konuşmuş, onlarla tanışmış ve birlikte fotoğraf çektirmiş oldu.

Saat 18:45 gibi herkesin havalimanına gidebileceği bir saatte yurda dönen Türkiye Atletizm Milli Takımı sporcuları, omuzlara alınmasalar bile, en azından bir karşılanma beklerlerdi. Büyük başarıyla döndükleri Avrupa Şampiyonası’ndan sonra milli sporcularımız en azından bunu hak ediyorlardı. Ayrıca kalabalık bir karşılama töreni, onlara gelecek yarışlar için de motivasyon kaynağı olurdu. Ancak bunun yerine, Türkiye’de spor kültürünün hala oturtamadığı ve sporun sadece futboldan ibaret olduğu gerçeği, bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek