SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Biz bu filmi görmüştük! Türk futbolunda dostluk başlamadan bitti

Kimine göre taraftarı memnun etme, kimine göre kadroyu yıldız adayları ile güçlendirme, kimine göre ezeli rekabette bir adım öne geçme… Ne derse densin, üç büyükler arasında transfer rekabeti asla bitmeyecek. Bu tür transfer harekâtları oyuncu üzerinde baskı yaratmış mı ya da bu oyuncular başarılı olabilmiş mi? BU yazıyı yazmayı uzun zamandır planlıyordum. Ancak transfer sezonu boyunca spor sayfalarının manşetlerini süsleyen Emre Akbaba'nın, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe ile adının anılması ilgimi çekti ve beni geçmişe götüreceğini düşündüm.

18 Ağustos 2018 Fenerbahçe Başkanı Ali Koç`tan Emre Akbaba`ya rest Galatasaray'ın Lehine sonuçlanan Emre Akbaba transferinden Fenerbahçe'nin neden geri çekildiğini perde arkası belli oldu. İlgili Haberi Oku

NEDEN EMRE?

Gösterdiği performansla daha sezon bitmeden oynadığı futbol ile dikkatleri üzerine çekiyor, sosyal medyadan da Galatasaray formalı gittiği bir maçtan fotoğraf paylaşılıyordu. Gerek yaşı gerekse performansı… Artık sosyal medyada ‘Emre Akbaba' meydan muharebesi başlamıştı. İŞ bilen yöneticilerimiz boş durur mu? Dışişleri Bakanımızın ağabeyi olan Aytemiz Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu ile yakın temaslar kurabilmek için birbirleriyle yarıştılar. Çünkü kurallara göre sözleşmesi devam eden oyuncu ile temas kuramıyorlar. Yani kulübünden izinsiz görüşemiyorlar. Başkan Çavuşoğlu da boş durmuyor tabii… Biraz pazarlık kızıştırma yoluyla el altından Fenerbahçe ile her konuda anlaştıkları dedikodusunu yaydırıyor. Emre'yi kim alırsa alsın, bu kadar genç bir oyuncunun bu baskı altında yeni sezona hangi formayla çıkarsa çıksın başarılı olabileceği noktasında ciddi kafa karışıklıkları var. Kafa karışıklığını gidermek için şöyle bir geçmişe bakmak yeterli olacaktır.

17 Ağustos 2018 Mustafa Cengiz`den Emre Akbaba açıklaması: `Bizans yapmayız` Emre Akbaba transferinde ezeli rakipler Fenerbahçe ve Galatasaray karşı karşıya gelirken Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve İkinci Başkan Abdurrahim Albayrak basın toplantısında soruları yanıtladı. Başkan Cengiz, Emre Akbaba ile 4 yıllık sözleşme imzalanacağını ve bonservisi için 4 milyon Euro ödeneceğini ifade etti. Öte yandan ezeli rakip Fenerbahçe'nin transferde devreye girmesiyle ile ilgili de açıklamada bulundu. İlgili Haberi Oku

MEHMET TOPUZ

En tartışılan transfer

Bir dönem Beşiktaş ile Fenerbahçe'yi karşı karşıya getirmişti. Başkanlar, yöneticiler birbirlerine ağza alınmayacak hakaretler ettiler ve küstüler. Camialar birbirlerine husumet besledi. Gelinen noktada hasta olan annesine yakın olmak isteyen Mehmet, Kayseri'de bedava oynamayı teklif etti ama kabul edilmedi. Futbolu bıraktı.

NELER OLMUŞTU?

Mehmet Topuz'un transferi için Kayseri ile anlaşan Beşiktaş, kendinden emindi. Oyuncu Beşiktaş formasıyla poz verip, siyah-beyazlı formayı giymek istediğini söylüyordu. Hatta canlı yayına bağlanıp, “Asla Beşiktaş'tan başka bir takımda oynamayacağım ve gerekirse futbolu bırakacağım” bile demişti. Ardından dönemin başkanı Aziz Yıldırım özel uçakla Kayseri'ye gidip Mehmet Topuz transferini bitirdi. Ardından da yine aynı uçakla İstanbul'a gelerek bombayı patlattı. (12 Haziran 2009) Hatta o dönemde Yıldırım'ın kullandığı jeepin içinde Topuz'un görüntüleri yayınlandı. Topuz bugün bile hâlâ, “İyi ki Fenerbahçe'ye gitmişim. Gittikten sonra büyüklüğünü daha iyi anladım” diyor.

17 Ağustos 2018 Galatasaray`dan Fenerbahçe`ye emojili gönderme Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki ipler Emre Akbaba transferiyle gerilirken sarı kırmızılı kulübün yaptığı bir paylaşım sosyal medyayı salladı. Bu paylaşımdan kısa süre sonra KAP'a yapılan bildirimde transfer için görüşmelere başlandığı duyuruldu İlgili Haberi Oku

ALPER POTUK

Albayrak’ın elinden aldı

Futbola bir dönem damga vuran futbolcu kaçırmaları artık bitmişti. Para el değiştirdi, illegalite bitti ve yerini artık profesyonel yöneticiler aldı. İşte Alper'in transfer hikâyesi de tam geçiş döneminde yaşandı. Alper'in Fenerbahçeli olmasının ardından Aziz Yıldırım, “Galatasaray'a atılmış asrın golü” benzetmesi yapmıştı.

SABAHTAN AKŞAMA

Galatasaray, Başkan Ünal Aysal'ın oteli Les Ottomans'ta Eskişehir Başkanı Halil Ünal ile yaptığı görüşmenin ardından KAP'a “Profesyonel futbolcu Alper Potuk'un kulübü Eskişehirspor Kulübü Derneği'nden transferi için resmi görüşmelere başlanmıştır” denildi. Ve sabah saatlerinde Alper Galatasaraylı oldu. Ancak kimsenin bilmediği gerçek ilerleyen saatlerde ortaya çıktı. F.Bahçe önceden Halil Ünal ve Alper Potuk ile her konuda anlaşmıştı. Galatasaraylı yöneticiler, Ünal'a Alper'e karşılık 5.5 milyon Euro artı Culio ve Yiğit takasını teklif etmişti. Başkan Ünal, bu teklifi yönetime götürme kararı aldı. Salı sabahı Türkiye “Alper Potuk Galatasaray'da” manşetleriyle uyanmıştı. Bu transfer haberinden sonra Aziz Yıldırım, Alper Potuk konusunda son kez şansını denemek istedi. Öğle saatleri için Halil Ünal'dan randevu aldı.

Başkan Aziz Yıldırım, Ankara'dan gelen haber sonrası 6.5 milyon Euro nakit artı Orhan Şam ve Bienvenu karşılığında son teklifi yaptı. Halil Ünal bu teklifi Eskişehir yönetimine sordu. Yöneticiler onayladı. Gece 22.00'de transfer bombası patladı. Galatasaraylılar'ın sabah “Bizim” gözüyle baktığı Alper Potuk, akşam Fenerbahçeli oldu. Sarı-lacivertli yönetim KAP'a 23.15'te yaptığı “Kulübümüz Alper Potuk'un transferi için Eskişehirspor ve oyuncu ile görüşmelere başlamıştır” şeklindeki açıklama ile transferi resmen duyurdu (21 Mayıs 2013).

Yazarın Diğer Yazıları