SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

SÖZCÜ Spor’u lütfen dinle!

15 Ağustos 2018

FUTBOL iki türlü oynanır. Birincisi savunma, ikincisi hücumdaki prensipler. Savunma prensipleriyle başlayalım. Alan savunması, adam savunması ve kademe. Fenerbahçeli futbolcular kendi alanlarına çekilirken, rakip pas yapıp kontratağa çıkarken Eljif Elmas dışında pres ve baskı yok. Refakatçi gibi eşlik edince rakip istediği gibi hücuma kalkıp çok iyi kontratak yapıyor. Esas olan sadece mücadele etmek değil. Mücadele içinde doğru müdahalelerde bulunmak. Aksi takdirde o mücadelenin anlamı yok. (Yani kontrolsüz güç güç değildir). İki stoper (Skrtel ve Neustadter) birbirlerinin kademesine çok geç giriyor. Bu da rakibe büyük avantaj sağlıyor. Ne hücumda ne savunmada en ufak bir katkısı olmayan İsla, yetenekleri kısıtlı olduğu için, etkili orta ya da asist yapamıyor.

HASAN ALİ YEDEK OLUR

Hasan Ali'yi, Fenerbahçe'den kovulan Caner'le kıyaslarsak çok ağır, çok geç hücuma çıkıyor ve çok kolay çalım yiyor. Sarı-lacivertlilere daha hızlı, daha tempolu oynayan daha kaliteli bir sol bek şart. (Hasan Ali iyi bir yedek olur). Hücum prensiplerine bakacak olursak kanatlardan, merkezden hücum, uzaktan şut ve duran topları iyi kullanmak. Bir diğeri de verkaçlarla ceza sahasına girip tehlike yaratmak. Günümüz futbolunda en etkili taktik kontratak. Fenerbahçe'ye bakarsak sağ önde oynayan Ayew ve soldaki Valbuena mevkisiz oyuncular. Quaresma ve Babel gibi sprinter değiller.

Çizgide adam geçip orta da yapmıyorlar. Demek ki bu adamlar bu taktiğin oyuncuları değil. Doğal olarak da verimsiz oluyorlar. Eljif Elmas takımı çok hızlı bir şekilde kontratağa çıkartsa da takımın gerçek bir santrforu olmadığı, kaleci ve savunma arasındaki boş alana derin ve delici koşu yapacak bir oyuncu bulunmadığı için Fenerbahçe pozisyon yaratmakta çok zorlanıyor. Kontratak da yapamıyor. Alper ile Giuliano mesafe kat edemiyorlar. Süratte devamlılıkları olmadığı için forvetteki ihtiyacı karşılamaktan uzaklar. Fenerbahçe'ye Quaresma gibi Babel gibi Rodrigues gibi sprinter artı bir Slimani daha lazım.

GENÇ TAKVİYE %100 ŞART

FENERBAHÇE Eljif ve Barış gibi daha genç, dinamik, hızlı oyuncularla kadrosunu takviye etmeli. Bunu gerçekleştirirse şampiyonluğa oynar, aksi takdirde kulübün büyüklüğüyle oyuncu kalitesi ve yeterliliği arasında büyük uçurum olur.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek