SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu ‘VAR’ hakemleri yer!

15 Ağustos 2018

Türkiye Futbol Federasyonu'nun uygulamaya soktuğu ‘VAR' yeni tartışmaları beraberinde getirdi. İlk hafta hemen hemen her maçta VAR hakemine başvuruldu. Hakemlerin istikrarsız olmaları nedeniyle getirilen sistemin bırakın doğru karar vermeyi, tartışmaları da alevlendirecek sonuçlar doğurduğu görüldü. ‘VAR' sistemini destekleyen spor insanlarının maçlardan sonra yaptığı açıklamalarda bu sezonun yine bol tartışmalı geçeceği belli oluyor. Canı yanan bütün uyarılara rağmen kavga çıkaracak sözler edecek. İlk hafta maçlarının ardından müsabakaları orta hakemlerin mi yoksa ‘VAR' hakemlerinin mi yönettiğini tam olarak anlayamadım.

BASKETBOL GİBİ OLSUN…

Dünya Kupası'nı hep birlikte izledik. Hakem gri bir pozisyon gördüğünde kulaklığı ile yardım ister, tatmin olmazsa VAR ekranından izlemeye giderdi. Ancak bizimkiler pozisyon izlemek yerine VAR hakeminin görüşünü dinledi genelde… En azından ekranlardan böyle gözüktü. Çünkü yayımcı kuruluş, neden olduğu anlaşılmayan şekilde bizi gri alanda bıraktı. Bu davranış bizde ister istemez, “Orta hakeme ne gerek var?” izlenimi doğurdu. Görüldü ki hakemler böyle korunmaz aksine yem eder… Eğer VAR her pozisyona görüş bildirip karar verecekse tıpkı basketboldaki gibi statlara bir alarm koyalım, VAR yerine masa hakemliği olsun, orta hakem olmasın. Böylece sahada hakeme gerek kalmaz(!), pozisyonlar da tartışılmaz.

Maçlara geçelim…

ÇAYKUR RİZESPOR-KASIMPAŞA

Çakır’a Cumhurbaşkanı motivasyonu (Cüneyt Çakır / VAR: Hüseyin Göçek)

Sıradan bir maç gibi gözükse de Cumhurbaşkanı'nın tribünde olması durumu ciddileştirdi. Rizeli Samu, defansın arkasına atılan topla buluştu ama Kasımpaşalı oyuncular ofsayt var diye elini kaldırdı. Çakır yardımcısının kararını beğenmedi ve VAR hakemine danıştı. VAR gole hükmetti ama ekranlara yine görüntü gelmedi. VAR ile doğruyu bulduk!

FENERBAHÇE-BURSASPOR

‘Penaltı mı?’ tartışması (Halil Umut Meler / VAR: Ali Palabıyık)

Mehmet Topal yerde kaldı. Hakem penaltıyı gösterdi, VAR bunu doğruladı ama ‘dışarıda' tartışması çıktı. Bursa'nın kazandığı penaltı, VAR ile öncesindeki ofsayt nedeniyle iptal edildi. Skrtel hava topuna çıktarken meşin yuvarlak eline kafasından sekti. Meler, VAR'dan izleyip devam ettirdi. Samet Aybaba, “Herkese VAR da bize yok mu?” dedi.

DEMİR GRUP SİVASSPOR-AYTEMİZ ALANYASPOR

Piero’nuz yok mu? (Arda Kardeşler / VAR: Halis Özkahya)

Aytemiz Alanyasporlu Djalma Campos'un golü için VAR hakemi uyarıda bulundu. Hakem pozisyonu izlemek yerine VAR hakemine başvurdu ve ofsayt kararı verdi. Maçı televizyondan izleyenler pozisyonun ofsayt olup olmadığını öğrenemedi. Çünkü ne piero var ne de pozisyonun tekrarı.

GÖZTEPE-EVKUR YENİ MALATYASPOR

Görüntü olunca… (Özgür Yankaya / VAR: Ali Palabıyık)

Arturo Mina golü attı: 0-1. Yardımcı hakem ofsayt bayrağı kaldırdı. Yankaya, ‘VAR'ın uyarısıyla golü geçerli saydı. Yaklaşık 1 dakika maç durdu ama kimse tam olarak emin olamadı. Özgür Yankaya, Castro'nun Mina'ya yaptığı sert faulü VAR ekranından izleyip kırmızı çıkardı, aynı anda TV ekranlarına geldi, kafalarda soru işareti kalmadı.

ANKARAGÜCÜ-GALATASARAY

Gol mü değil mi? (Ümit Öztürk / VAR: Mete Kalkavan)

El Kabir skoru 2-2'ye getiren golü atıyor ama VAR hakemi ofsayt olduğunu bildiriyor. VAR kararı doğru gibi gözüküyor ama yayıncı kuruluşun görüntüsü ikna edici değil. Burada yan hakem pozisyonu kaçırdığı mı yoksa kurallara mı uydu tam anlayamadık.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek