SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Özel röportaj | Burhan Karaçam: Sorun tek kişi düzeni! 2023 gelirleri kullanılmış…

Fenerbahçe'nin yeni yönetiminde Kurumsal Yapılanma'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, ''Eski yönetim gelecek yılların gelirlerini de, geçmiş dönemde harcamış. 2023'e kadar elde edilecek gelirlerin büyük bir bölümü kullanılmış'' ifadelerini kullandı.

Güncellenme: 10:26, 14/08/2018
Özel röportaj | Burhan Karaçam: Sorun tek kişi düzeni! 2023 gelirleri kullanılmış…

Özlem Gürses / SÖZCÜ ÖZEL

Türkiye, Burhan Karaçam'ı bankacılık sektöründe yarattığı devrimci yönetim yaklaşımlarından tanıyor. Yapı Kredi'nin Genel Müdürü olduğu dönemde, bankayı değiştirmiş, ‘bir bankacılık üssü' olarak tanımlamıştı. Karaçam, şimdi de benzer bir süreci yönetmek üzere Fenerbahçe'de Kurumsal Yapılanma'dan sorumlu Başkan Yardımcısı. Türkçesi, en zor iş onunki! Burhan Karaçam'la Ülker Stadı'nda konuştum. İşte anlattıkları…

SEÇİM SONUCU BİZİ ŞAŞIRTMADI

Açık oy farkla seçildiniz.Ne hissediyorsunuz?

BU seçimlere çok ciddi bir şekilde hazırlanıyorduk. Sonuç sürpriz olmadı… Zorlu bir mücadeleye gireceğimizin de farkındaydık. Bu kadar büyük bir farkla seçilmiş olmamız çok onur verici tabii. Ancak bunun daha başlangıç olduğunu biliyoruz, çok yoğun çalışıyoruz. Benim için, çocukluktan beri büyük bir sevgi ile bağlı olduğum renklerime hizmet etmek, kariyerim boyunca elde ettiğim bilgi, birikim ve becerileri kullanacak olmam da ayrı bir mutluluk kaynağı.

PLANSIZ VE PROGRAMSIZ BİR YAPI

Ne bekliyordunuz, ne buldunuz kulüpte?

MESLEK hayatımın büyük bir bölümü, kurumları yeniden yapılandırmakla geçti. Benim görevim, F.Bahçe'yi çağın gereklerine ve başkanımızın koyduğu ve yönetimimizin paylaştığı hedeflere uygun olarak, kurumsal ve mali açıdan yeni bir düzene oturtmak olacak.

Kulübün mevcut durumunda, kurumsal bir yapıdan söz etmek mümkün değil. Kararların tek bir noktadan verildiği, plan ve programsız yürütülen işler, sorunlara anlık tepkilerle çözüm bulma anlayışı, sadece o anı, o günü geçmek veya aşmak için idare edilen bir ortam…

2023 GELİRLERİ KULLANILMIŞ!

YENİ yönetim olarak bizim hedefimiz ‘günü kurtarmak' değil kulübü ve geleceğini kurtarmak. Daha tanışmak için geldiğimiz ilk gün, ertelenerek büyütülmüş bir borç yığını ile karşılaştık. Bu boyutta kısa vadeli borç yükü, doğrusu büyük bir sürpriz oldu. Eski yönetim gelecek yılların gelirlerini de, geçmiş dönemde harcamış. 2023'e kadar elde edilecek gelirlerin büyük bir bölümü kullanılmış. Kurumsal açıdan en büyük sorun mevcut yapının günün ihtiyaçlarını karşılayamaması. Mali açıdan ise gelecek yılların gelir kaynaklarının tüketilmiş ve borçların da kısa vadeye yoğunlaşmış olması.

ANLAYIŞIMIZ ÇOK FARKLI

Türk futbolunda ne eksikti, sizinle birlikte ne gelecek?

YÖNETİM anlayışım, kararların iki dudak arasında alındığı, hiçbir öngörü ve sisteme bağlı olmadan yürütülen düzenden çok farklı. Hem kurumun operasyonlarında hem de sportif faaliyetlerde. Türk futbol endüstrisi tamamen tek kişiye dayanan, verilen kararların sorgulanmadığı, kayıtsız şartsız itaat edildiği ve çıkan sonuçlara katlanıldığı bir düzen içinde yürümekte. En azından F.Bahçe'de bu yapıyı değiştirmek için görevdeyiz.

BORCU BiTiRMEYE SÜREMiZ YETMEZ

BURHAN Karaçam'a borç yüküne dair yol haritasını da sordum.Yanıtı çarpıcı oldu: “Biz kendi görev süremiz içinde bu borç yükünü ortadan kaldıramayız. Bu yüksek borcu taşımanın ötesinde, önümüzdeki üç dönemin her biri için o dönemle ilgili giderleri karşılayacak gelir kaynaklarını da bulmamız gerekiyor. Eylül, ekim gibi önümüzü daha rahat görürüz. Ama camiamıza, taraftarlarımıza güvenimiz büyük. Bu kulübün layık olduğu yere gelmesi için gereken desteği bize vereceklerine inanıyoruz. Bunu da çok kısa bir zamanda sadece Türkiye değil tüm spor dünyası görecek.”

SPORTİF BAŞARI GELECEK

“YENI yapılanmayla sportif başarı da mutlaka gelecektir. İçinde bulunduğumuz koşullar, yapmak istediklerimizi biraz kısıtlıyor. Ama yine de yapabileceğimizin en iyisini yapmak için mücadele edeceğiz. Biz temel çözümü kendi öz kaynaklarımıza yönelmek ve çareyi genç sporcuları yetiştirmekte görüyoruz.”

UEFA İÇİN ESKİ – YENİ FARKETMEZ

“ESKI yönetimin UEFA ile ‘Financial Fair Play' kapsamında imzaladığı bir ‘Settlement Agreement' (uzlaşma sözleşmesi) var ve oldukça ağır koşullar içeriyor. UEFA, sözleşmenin kişilerle değil kulüplerle yapıldığını belirtip eski/yeni yönetim farkı gözetemeyeceklerini belirtti. Benim inancım, bu sezonu finansal açıdan olağanüstü bir performans ile kapatabilirsek belki UEFA nezdinde bazı esneklikleri elde edebiliriz, tabii garantisi de yok.”

YETKİN BİR YÖNETİM YOKTU

“BUGÜN, F.Bahçe'nin yıllık cirosunun dört katı kadar borcu, iki katı kadar da birikmiş zararı varsa herhalde burada yetkin bir yönetimden söz edilemez! Enteresan olan bir başka husus da F.Bahçe camiasının bu mali sonuçlardan çok fazla bilgi sahibi olmaması ve/veya böyle bir bilginin bugüne kadar da talep edilmemiş olmasıdır. Biz, en önemli değerlerimizden ‘şeffaflık/ açıklık' prensibine uygun olarak, devraldığımız mali durumu camiamızla paylaşma sorumluluğunu da kısa sürede yerine getirdik.”

ATATÜRK’TEN BAŞKA SEÇENEK YOK

“İçinde yaşadığımız çağ, bilgi çağı… Atatürk gibi, akıl ve bilimi en önemli rehber gören bir liderin peşinden gitmekten başka bir seçenek olabilir mi?”

Yayınlanma Tarihi:10:23,