SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstikrarlı Pepe

13 Ağustos 2018

Sezonun ilk haftasına baktığımızda Beşiktaş, en iyi futbolu oynayan takım oldu. Şampiyonluğun da daha şimdiden en büyük adayı olduğunu ispatladı. Rakiplerine bakıldığında çok daha iyi oyuncu kadrosu olduğu görülüyor.

Beşiktaş'ın, Galatasaray ve Fenerbahçe'den farkı nedir diye soracak olursak; siyah-beyazlılar özellikle kanatları iyi kullanıyor. Sağdan Gökhan, soldan Caner ve Babel ile kanatları mükemmel kullanıyor.

Merkezden Oğuzhan'ın, Larin ile yaptığı verkaçlarla pozisyon üretiyor. Galatasaray, sadece kanatları kullanabiliyor, merkezden akın yapamıyor. Fenerbahçe ise sadece merkezden akın yapıyor, kanatları hiç kullanamıyor.

Beşiktaş ise hem kanatları hem merkezi kullandığından farkı ortaya çıkıyor. İşte Beşiktaş farkı burada ortaya çıkıyor. Siyah-beyazlılar, topa hep sahip oluyor, çok çabuk öne doğru oynuyor.

Rakiplerin başını döndüren unsur hızlı pas trafiği. Oyunun yönünü Medel ve Oğuzhan ile çok çabuk hızlıca değiştirmesi Akhisar'ın dengesini fazlasıyla bozdu. Orta sahadaki oyuncular, ilk defa Larin ile beraber çok iyi pas alışverişinde bulundu.

İlk yarıda kanatlardan yapmış oldukları etkili asist ve ortalarla sonuca gittiler. İkinci yarıda oyunu rölantiye alan Beşiktaş, Akhisar'ı cesaretlendirdi. Pepe'nin yanında Necip yetersiz kalıyor. Çok hata yapıyor.

Yenilen golde Necip'in yine bireysel hatası vardı. Beşiktaş, oyun olarak rakibi o kadar çok eziyor ki, ilerleyen dakikalarda aşırı rahatlıktan konsantrasyonu bozuluyor. Rakip etkili olmaya başlıyor ve ataklar yapıyor.

QUARESMA’DA SORUN NE?

Bizim bilmediğimiz ne var? Quaresma neden oynamıyor? Kötü oynayan, takım oyunundan uzak Lens'te neden ısrar ediliyor? Sahaya neden bir kişi eksik çıkılıyor? Bir açıklaması elbette olmalı. Mustafa Pektemek, Negredo ve Love'un Beşiktaş'taki santrfor ihtiyacını karşılamadığı kesin. Siyah-beyazlı takım bu oyunculardan acilen kurtulup iyi bir santrfor almalı. Beşiktaş şu anda Başakşehir ile birlikte ligin en istikrarlı ve oturmuş kadrosuna sahip. Bir iki transfer ile ligin uzun yıllar şampiyon yapabilecek kadroya sahip olabilir. Şenol Hoca, savunmadan çok hücum futbolu oynatarak taraftarların ve sporseverlerin gönlünü alıyor.

MAÇIN KIRILMA ANI

Lens’in ilk defa sürpriz bir şekilde bizleri de yanıltarak derin bir koşu yapıp Babel'in attığı gole yaptığı asist. Bu golle Akhisar'ın katı defans taktiğini kırdı ve maçı kazanmasını bildi. Beşiktaş, ilk yarıyı tek farkla kapatsa farklı olabilirdi.

MAÇIN ADAMI

Beşiktaş’ın geçen seneki suskun ismi Oğuzhan Özyakup, kendine gelmiş. 10 numara arayan takınını gerçek lideri gibiydi. Pas attı, oyun kurdu, top kaptı, ondan beklenen her şeyi yaptı. İlk goldeki asistiyle de skoru yönünü de konuşturdu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek