SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bakan gelecek takım elbise giyin!

13 Ağustos 2018

Basketboldaki sorunları söyleye söyleye dilimizde tüy bitti! Oyuncular, kulüpler, camianın bütün bireyleri her geçen gün gerçeklerle yüzleşiyor. Ama federasyon cephesinden hiçbir adım yok.

Hiçbir şey yokmuş gibi rutine devam ediyorlar. Erkeklerde, kadınlarda, en üst liglerden en alt liglere kadar kapanan (çekilen) kulüplerin sayısını inanın unuttum. Antalyaspor ve Trabzonspor'un eli kulağında. Üstüne üstlük, katılım şartlarını karşılayanlar yerine başkaları alınıyor!

Oyuncular mağdur, koçlar mağdur, kulüp çalışanları mağdur. Kötü yönetimler ve basketbolu başka amaçlarla kullanan insanlar yüzünden bitmeyen problemler krize dönüşmüştü, döviz kuru nedeniyle buhran oldu.

Kurun seyrinin önceden kestirilmesi tabii ki olanaksız. Hele hele mevcut durumdaki gibi olağanüstü şartları kimse tahmin edemez ama hem geçmiş federasyonların hem de şimdiki basketbol yöneticilerinin mali disiplin ile ilgili hiçbir şey yapmamış ve yapmıyor olması, gerçekten anlaşılabilir değil.

Peki bu ortamda kulüp yöneticilerine “Bakan gelecek. Fikstür çekimine takım elbise giyerek gelin” diye haber göndermek, hangi akla hizmettir?

‘Avrupa'nın en iyisi' denilerek şişirilen Türkiye'nin en üst liginde mücadele eden bir ‘büyük', bütçe küçültürken; diğer ‘büyük', koçundan habersiz transfer komitesi oluşturup oyuncu ararken, F.Bahçe ve biraz da Efes dışında hangi takımı izlemek için kim salona gidecek?

Ya altyapı? Avrupa'nın her seviyesinde şampiyonluklar kazanan veya kürsüye çıkan Ay-Yıldızlı takımların durumu?

Sayayım: Erkeklerde U20 Milliler 5'inci.  U18 Milliler 12'nci. U16 devam ediyor. Kızlarda zaten ‘B Ligi'ndeyiz. Ekolümüz yok. A Milli Takım'da oynayacak oyuncu yok. A Milli Takım'ın forma sponsoru yok. Oyuncu yetiştirecek antrenör yok. Yönetici yok. Yok… Yok… Yok…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek